در راستای مقابله با بیماری کرونا و توسط محققان دانشگاه مراغه صورت گرفت؛

تولید کرم-ژل الکلی کیتوسان ضدعفونی کننده دست با خاصیت ترمیم‌کنندگی پوست/ تولید نیمه صنعتی اتانول زیستی

۱۰ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۴ کد : ۵۵۵۶۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶
محققان دانشگاه مراغه در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا موفق به تولید کرم-ژل الکلی کیتوسان ضدعفونی کننده دست با خاصیت مرطوب کنندگی، نرم کننده و ترمیم کننده پوست و همچنین تولید نیمه صنعتی اتانول زیستی شدند.
تولید کرم-ژل الکلی کیتوسان ضدعفونی کننده دست با خاصیت ترمیم‌کنندگی پوست/ تولید نیمه صنعتی اتانول زیستی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه مراغه، باتوجه به انتشار ویروس کرونا، استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری کووید -۱۹ امری ضروری می‌باشد. ولی متأسفانه همراه با پدیدار شدن این بیماری، ماده اولیه تهیه ژل ضدعفونی کننده دست (کربومر) با قیمت گزاف هم پیدا نمی‌شود. لذا معمولاً از الکل ۷۰ درصد به همراه مقداری گلیسرین به عنوان ضدعفونی کننده دست استفاده می‌گردد.
در همین راستا تولید کرم-ژل الکلی کیتوسان ضدعفونی کننده دست با خاصیت مرطوب کنندگی، نرم کننده و ترمیم کننده پوست توسط دکتر غلامرضا مهدوی نیا عضو هیئت علمی گروه شیمی پلیمر دانشگاه مراغه آغاز شد.
دکترمهدوی نیا گفت: در این مدت با توجه به مطالعاتی که در آزمایشگاه انجام دادیم توانستیم جایگزینی برای کربومر معرفی کنیم که علاوه بر کارایی بالا نسبت به کربومر، با توجه به طبیعی بودن آن سلامتی انسان را به مخاطره نمی‌اندازد. ماده جایگزین ما کیتوسان را با استفاده از ضایعات میگو به مرحله تولید رساندیم. کیتوسان سالهاست که در زمینه پزشکی-بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای خواص ضدباکتریایی، ضدقارچ و نیز ضد ویروس می‌باشد.
به گفته وی، محصول فوق ضدعفونی کننده دست بر پایه الکل و کیتوسان است. کیتوسان علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی، با ایجاد لایه‌ای نازک روی دست، آن را از گزند مواد میکروبی حفظ می‌کند و با توجه به خاصیت مرطوب کنندگی آن از خشک شدن دست برای ساعت‌ها جلوگیری خواهد کرد.
دکتر مهدوی نیا خاطرنشان کرد: کیتوسان خاصیت ترمیم کنندکی و نرم کنندگی پوست را دارد و در صورت وجود ضایعات پوستی، به مرور زمان این ضایعات با عملکرد کیتوسان از بین خواهد رفت.

تولید نیمه صنعتی اتانول زیستی در دانشگاه مراغه
با شروع بحران ویروس جدید کرونا (کووید -۱۹)‏ طرح تولید نیمه صنعتی الکل اتانول زیستی در دانشگاه مراغه توسط رئیس و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه تصویب شد.
هدف از انجام این طرح خودکفا نمودن دانشگاه از لحاظ تأمین اتانول مورد نیاز جهت مصارف آزمایشگاهی و تهیه محصولات ضدعفونی کننده در شرایط کنونی و در آینده است. در مرحله اول این طرح، تولید ۵۰ تا ۱۰۰ لیتر اتانول در هفته با توجه به زیرساخت‌های دانشگاه و با سرمایه‌گذاری یک میلیارد ریال پیش‌بینی شد. این طرح از محل اعتبارات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه با حمایت معاونت اداری و مالی، معاونت پژوهشی و مدیریت آزمایشگاه مرکزی صورت گرفت.
گفتنی است مجری این طرح دکتر فرشاد درویشی هرزویلی استاد میکروبیولوژی گروه زیست‌شناسی و عضو هیئت مدیره انجمن زیست‌شناسی ایران است.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: مراغه