توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛

طراحی سامانه‌های هوشمند ابری تشخیص ابتدایی بیماری و بررسی تداخلات دارویی

۱۰ تیر ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۰ کد : ۵۵۵۶۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۶
محققان یک شرکت مستقر در مرکز نوآوری دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند اپلیکیشن‌هایی مبنی بر طراحی تداخلات دارویی، تشخیص اولیه بیماری براساس الگوریتم های هوشمند و داده های بالینی، تشخیص بیماری های مغز و اعصاب از طریق پردازش های دادگان پاراکلینیکی و کلینیکی را طراحی کنند.
طراحی سامانه‌های هوشمند ابری تشخیص ابتدایی بیماری و بررسی تداخلات دارویی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نیما شریفی صادقی فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سرپرست شرکت دستیار سلامت پیشگام (RNS) و مجری طرح «تحلیل و جداسازی بیماری‌های کاهنده روان با استفاده از شبکه‌های عمیق، بهبود جداسازی سه بعدی تومور مغزی با استفاده از شبکه‌های چند لایه تعمیم یافته» گفت: ما در صدد برآمدیم در قالب این پروژه اپلیکیشن هایی را طراحی کنیم.
وی با اشاره به یکی از این اپلیکیشن ها افزود: ما توانستیم مجموعه نرم افزارهایی را تهیه کنیم که می‌تواند بیماری‌های مغز و اعصاب را بصورت اتوماتیک بدون دخالت پزشک تشخیص دهد.
این محقق گفت: این اپلیکیشن با استفاده از تشخیص‌های افتراقی و تصاویر پاراکلینیکی امکان تشخیص بیماری‌های مغز و اعصاب را فراهم می‌کند.
وی افزود: این اولین اپلیکیشن در کشور است که به تشخیص بیماری‌های مغز و اعصاب می‌پردازد؛ این اپلیکیشن همانند یک پزشک عمل کرده و در تصمیم گیری به پزشک معالج کمک می‌کند.
صادقی ادامه داد: در این اپلیکیشن ۹۳۸ بیماری و ۱۰ هزار سوال تخصصی را جمع آوری کردیم و بر اساس یک الگوریتم تصمیم گیری را انتشار دادیم؛ به واسطه اینها بیمار می‌تواند با پاسخ به سوالات، بیماری خود را بیابد.
وی درخصوص نرم افزار بومی که درحوزه دارو توسط این تیم طراحی شده گفت: اپلیکیشن دومی که توسط این تیم طراحی شده درخصوص تداخلات دارویی است زیرا اخیراً جان بسیاری از افراد با تداخلات دارویی به خطر می‌افتد.
فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: این سامانه، داروهای مورد استفاده بیمار را چک می‌کند و تداخلات را می‌یابد؛ درواقع این سامانه همانند یک دستیار پزشک عمل کرده و به بیمار کمک می‌کند که با تداخلات دارویی به بیمار آسیب وارد نشود.
صادقی در ادامه گفت: سامانه سومی که دراین مرکز طراحی کردیم در مورد تشخیص بیماری‌هایی همچون ام اس، الزایمر، پارکینسون، با استفاده از علائم بالینی است.
وی خاطر نشان کرد: هدف ما از طراحی این اپلیکیشن ها اگاهی رسانی و کاهش درصد خطای پزشکی درنتیجه بالابردن استانداردهای پزشکی است.
صادقی با بیان اینکه این اپلیکیشن ها در کشورهای جهان اول مانند آمریکا و انگستان طراحی شده، گفت: اما این اپلیکیشن ها مطابق استانداردهای کشور ما نیست از این رو نیاز بود که اپلیکشن های مورد نیاز کشور را طراحی کنیم.
وی با تاکید بر اهمیت سلامت الکترونیک و سهولت درمان در کشور گفت: این اپلیکشن ها به زودی وارد کافه بازار می‌شود که امکان استفاده آن فراهم خواهد شد.
گفتنی اسیت این پروژه به سرپرستی دکترمحمدباقر مهناج استاد تمام دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سرانجام رسیده است.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی امیرکبیر


( ۲ )