به منظور کمک به درمان بیماران کرونایی انجام شد؛

ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی در دانشگاه شهیدچمران اهواز

۱۰ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۴ کد : ۵۵۵۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۷
نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) به منظور کمک به درمان بیماران کرونایی، توسط پژوهشگران دانشگاه شهید چمران اهواز، طراحی و ساخته شد.
ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه تنفس مصنوعی در دانشگاه شهیدچمران اهواز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکترهومان کعبی عضو هیئت‌علمی گروه برق دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز دراین خصوص گفت: دستگاه تنفس مصنوعی، دستگاهی حیاتی برای بیماران حاد تنفسی ازجمله کووید ۱۹ است.
وی افزود: با شیوع بیماری کرونا به دلیل گران بودن دستگاه ونتیلاتور، بسیاری از کشورها در تلاش برای ساخت نمونه‌های ارزان‌قیمت این دستگاه هستند و دانشگاه‌های مختلفی در دنیا طراحی دستگاه‌های ارزان‌قیمت را شروع کردند؛ این کار ابتدا در دانشگاه MIT "موسسه تکنولوژی ماساچوست" آغاز شد و متخصصان از کشورهای مختلف در اجرای این پروژه همکاری دارند.
سازنده دستگاه تنفس مصنوعی در دانشگاه شهیدچمران اهواز، اظهار کرد: ازاین‌رو در این دانشگاه تصمیم گرفته شد بصورت مستقل ساخت دستگاه ventilator انجام شود زیرا به توانایی‌های علمی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه خودمان باور داشتیم.
دکتر کعبی گفت: این دستگاه بر پایه استفاده از ابزارتنفس مصنوعی دستی (آمبوبگ) ساخته‌شده که پزشکان بیهوشی برای کمک به بیماران در اتاق‌های عمل از آن استفاده می‌کنند و دستگاه ساخته‌شده در دانشگاه شهید چمران اهواز با حجم، فشار و تعداد تنفسی که برای آن تعریف می‌شود می‌تواند به تنفس بیماران کمک کند.
وی ادامه داد: دستگاه‌های پیشرفته‌تر و گران‌تری نیز وجود دارد اما مزیت دستگاه تنفس مصنوعی ساخته‌شده در دانشگاه شهید چمران اهواز ارزان‌تر بودن و عمق ساخت داخل آن در وضعیت فعلی و شیوع بیماری کرونا است زیرا نمایشگر، راه‌انداز دستگاه، پردازنده، نرم‌افزار و سخت‌افزار آن در این دانشگاه ساخته‌شده است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، با بیان اینکه دستگاه‌های تنفس مصنوعی بر پایه قابلیت‌های کاری دسته‌بندی و قیمت‌گذاری می‌شوند، عنوان کرد: یک دستگاه حرفه‌ای تنفس مصنوعی چند صد میلیون تومان قیمت گذاری می‌شود و عموماً بصورت قطعات منفصله در کشور مونتاژ می‌گردد؛ وقتی بتوانیم این دستگاه را با اخذ مجوزهای استاندارد و با دانش فنی بومی در کشور بسازیم، بیش از ۵۰ درصد ارزش‌افزوده خواهد داشت و علاوه بر کاهش هزینه‌ها می‌تواند اشتغال‌زا هم باشد.
دکتر کعبی با اشاره به اینکه برای اخذ استانداردهای پزشکی نیاز است همکاری‌های لازم بین دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه علوم پزشکی اهواز و اداره کل استاندارد انجام شود، گفت: در این زمینه مستندات لازم جمع‌آوری‌شده و پیگیری‌ها در حال انجام است.
دکترنوید علایی شینی مدیر گروه برق دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز اظهار کرد: این دستگاه در صورت حمایت بخش‌های مختلف دانشگاه و سایر دستگاه‌های مرتبط قابلیت توسعه بیشتر را دارد و می‌تواند مراحل تولید نمونه آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی را طی کرده و به‌عنوان محصولی از این دانشگاه وارد بازار شود.
گفتنی است با شیوع ویروس کرونا در کشور ساخت دستگاه تنفس مصنوعی به منظور بومی سازی این دانش، در برخی از دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاه های کشور آغاز شده است که خوشبختانه با تکیه بر توانایی های علمی استادان دانشگاه شهیدچمران اهواز، ساخت نمونه آزمایشگاهی این دستگاه در این دانشگاه انجام شد.
ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: شهیدچمران اهواز