با هدف توانمندسازی مهارتی دانشجویان؛

مرکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه ایلام افتتاح شد

۰۹ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۴ کد : ۵۵۵۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۲۸
مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه ایلام، در جریان نشست شورای مهارتی استان و با حضور مهندس هاشمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سلیمانی دشتکی استاندار ایلام و دکترعلی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام، به صورت آنلاین افتتاح شد.
مرکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه ایلام افتتاح شد

با هدف توانمندسازی مهارتی دانشجویان؛
مرکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه ایلام افتتاح شد

مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه ایلام، در جریان نشست شورای مهارتی استان و با حضور مهندس هاشمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سلیمانی دشتکی استاندار ایلام و دکترعلی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام، به صورت آنلاین افتتاح شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، در این نشست دکتر علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به راه‌اندازی واحد استانی شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان ایلام، بیان کرد: در قالب این شبکه از ایده‌های دانشگاهیان برای کمک به مردم کشور و استان حمایت می‌گردد و از جمله در جریان شکل‌گیری پدیده کروناویروس، اساتید و کارشناسان دانشگاه‌های استان پیشنهادات و ایده‌های خلاقانه و کاربردی را برای کمک به مردم استان ارائه کردند و به بیان دیگر این رویکرد نشانه اعتقاد به جامعه محور بودن دانشگاه است.
وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه ایلام به‌عنوان نماد آموزش عالی استان ایلام، در بیش از ۱۲۰ رشته تحصیلی به تربیت دانشجو می‌پردازد، یادآور شد: دانشگاه ایلام دارای هفت دانشکده، آموزشکده فنی و مهندسی دهلران، دهها آزمایشگاه تحقیقاتی، پژوهشکده گیاهان دارویی، مزرعه آموزشی - پژوهشی مهران، مرکز رشد و مرکز جوار دانشگاهی است که در کنار وجود اساتید متبحر سرمایه‌ای ملی و استانی است که می‌تواند، در حوزه‌های مختلف و از جمله موضوع مهارت آموزی به مردم استان و علی‌الخصوص جوانان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خدمات مناسبی را ارائه دهد.
دکترعلی‌اکبری، تأکید کرد: همه وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای ملی و از جمله سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور می‌توانند، برای اجرای طرح‌های ملی و استانی و توسعه همکاری‌های مشترک، با خیال آسوده روی امکانات و ظرفیت‌های دانشگاه ایلام حساب باز کنند.
وی با بیان اینکه، معتقد به توسعه مهارت‌های دوگانه هستیم، که به معنی انجام توأم آموزش کلاسیک و آموزش‌های مهارتی است و رصد اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها از جمله دغدغه‌هایی است که دانشگاه ایلام را به این مسیر رهنمون کرده است، گفت: با این دیدگاه در شش سال اخیر اقدامات و برنامه‌های خوبی در دانشگاه ایلام انجام گرفته است و از جمله با مشارکت و همکاری سازمان آموزش و فنی استان، مرکز جوار دانشگاهی در دانشگاه ایلام راه‌اندازی شد، که تاکنون ۳۸۰ کارگاه مشترک با حضور ۴۳۰۰ دانشجو توسط این مرکز برگزار شده است.
دکترعلی‌اکبری ایجاد مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای استان را گامی دیگر برای توسعه همکاری‌های مشترک عنوان کرد و اظهارداشت: افتتاح این مرکز، حرکتی نو و پویا در راستای پاسخ به نیازهای مهارتی جامعه دانشگاهی است، که با هدف توانمندسازی مهارتی دانشجویان و کمک به دانش آموختگان دانشگاهی بر پایه سه فرایند اصلی نیاز سنجی مهارتی، ارائه خدمات مشاوره شغلی و آموزشی و نهایتاً ارائه خدمات مهارت‌آموزی مورد نیاز بازار کار راه‌اندازی می‌گردد، که بر خود لازم می‌دانم از حسن توجه مسئولان سازمان فنی و حرفه‌ای استان نهایت تقدیر را بعمل آورم.
رئیس دانشگاه ایلام در ادامه خواستار توسعه بیش از پیش همکاری‌های مشترک دانشگاه ایلام و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور شد و از مهندس هاشمی رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور خواست از تجهیز کارگاه انرژی خورشیدی، تجهیز و ارتقای سایت‌های کامپیوتری، راه‌اندازی کارگاه برق خودرو و استقرار آموزش مجازی مهارتی در دانشگاه ایلام حمایت لازم را بعمل آورد، چرا که این امر در روند توسعه استان ایلام تأثیر جدی خواهد داشت.
در ادامه این نشست مهندس علی اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با ابراز خرسندی از روند توسعه استان ایلام و علی‌الخصوص روند اجرای طرح‌های مهارتی در سطح استان، گفت: نگاه وسیع به مهارت می‌تواند در هدایت جامعه جویای کار مؤثر باشد و باید بپذیریم که در طول چهل سال گذشته گفتمان درست مهارتی نداشته‌ایم و نیازمند گفتمان ملی مهارت هستیم که این مهم با طرح آمایش سرزمینی پاسخ داده می‌شود.
وی افزود: در کشور و مخصوصاً در استان ایلام نیازمند کار فرهنگی و اجتماعی قوی هستیم و باید روی آوردن به کسب مهارت را در جامعه عمومیت ببخشیم، که این مهم با وجود نیروهای موجود و پتانسیل‌های استان دست یافتنی است.
رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در ادامه با استقبال از توسعه همکاری‌های مشترک دانشگاه ایلام و سازمان فنی و حرفه‌ای استان ایلام برای ترویج مهارت آموزی در بین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، تأکید کرد: سنجش مهارت‌ها در این عرصه نقش محوری دارد.

وی با استقبال از پیشنهادات دکتر علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام، تأکید کرد با تمام توان از روند توسعه همکاری‌های مشترک حمایت خواهد کرد و برای تحقق این مهم از مدیریت سازمان فنی و حرفه‌ای استان ایلام خواستارم با تمام توان با دانشگاه ایلام همکاری کند.
مهندس هاشمی افزود: بواسطه تجربه خوبی که دانشگاه ایلام در راه‌اندازی مرکز جوار دانشگاهی دارد و هم اکنون هم مرکز مدیریت و مشاوره شغلی در آن افتتاح می‌گردد، لذا پیشنهاد می‌کنم دانشگاه ایلام بعنوان پایلوت وزارت علوم در این زمینه قرار گیرد و با جدیت دپارتمان تخصصی کاریابی، کارآفرینی و بازاریابی هم در دانشگاه ایلام راه‌اندازی شود، تا در کنار اجرای دیگر برنامه‌هایی که در سطح استان انجام می‌گیرد، استان ایلام به یک بازیگر ملی در سطح ملی در حوزه مهارت‌آموزی تبدیل گردد.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه مردم استان ایلام باید از فرصت همکاری‌های مرزی با کشور عراق نهایت استفاده را ببرند، از راه‌اندازی دپارتمان مهارت مرزی برای اولین بار در استان ایلام خبر داد و گفت: امیدواریم این موضوع به توسعه بیشتر مهارت‌ها بینجامد.
گفتنی است در پایان مرکز مدیریت و مشاوره شغلی دانشگاه ایلام با حضور مهندس هاشمی معاون وزیر تعاون، سلیمانی دشتکی استاندار ایلام و دکتر علی اکبری رئیس دانشگاه به صورت آنلاین افتتاح شد.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: ایلام


( ۱ )