در تحقیق مشترک پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری با محققان بین‌المللی صورت پذیرفت؛

پایان مطالعات اولیه نانو کپسوله کردن داروی ضد سرطان مغز

۰۸ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۳ کد : ۵۵۵۲۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۹
دکترغلامعلی فرزی عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: پژوهشگران ایرانی در تلاش برای افزایش کارایی داروی سرطان مغز با استفاده از فرآیند نانو کپسوله کردن هستند و آنان موفق به اتمام کارهای مطالعاتی اولیه نانو انکپسولاسیون این دارو شدند.
پایان مطالعات اولیه نانو کپسوله کردن داروی ضد سرطان مغز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، پژوهشگرانی از دانشگاه حکیم سبزواری با همکاری محققانی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پژوهشگرانی از کشورهای فرانسه، انگلیس و ایتالیا در حال انجام این طرح تحقیقاتی هستند.
همچنین نانو انکپسولاسیون به فرآیند ایجاد لایه (لفافه) بسیار نازک (در مقیاس نانو) پلیمری در اطراف نانو ذرات دارو گفته می شود.
دکترفرزی از پژوهشگران این طرح گفت: این طرح به منظور افزایش اثربخشی و کاهش عوارض جانبی داروی ضدسرطان مغز موجود با استفاده از تکنیک نانو انکپسولاسیون درحال انجام است.
وی افزود: داروهای ضدسرطان مغز موجود دارای عوارض جانبی متعددی هستند که با اجرای این طرح تحقیقاتی در تلاش هستیم عوارض جانبی آنها به حداقل ممکن برسد.
عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری ادامه داد: یکی از محورهای پژوهشی بر روی انکپسولاسیون داروهای ضد سرطان از حدود ۱۰ سال قبل آغاز اما فعالیت برروی دارو سرطان مغز از حدود یک سال پیش شروع شد که امیدواریم با حمایت های مناسب سرمایه گذاران و دستگاه های متولی، مراحل مختلف خود را طی کرده و وارد بازار شود.
دکترفرزی با یادآوری این که داروهای موجود کارایی لازم را ندارند، ادامه داد: در تلاش هستیم با ایجاد پوسته پلیمری در اطراف داروهای موجود، کارایی آنها را ارتقا بخشیم به عبارتی نتیجه کار ما از یک طرف ساخت داروهایی با کارایی بالاتر و از طرف دیگر بهبود بیماری با سرعت و کیفیت بهتری انجام می شود.
وی ابرازامیدواری کرد که با حمایت سرمایه گذاران و همراهی مسئولان حدود سه سال دیگر، همه مراحل این دارو انجام شده و به عبارتی این دارو به مرحله تولید صنعتی رسیده و محصول وارد بازار می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری همچنین گفت: در این زمینه پژوهشگرانی از کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، بلژیک و ژاپن، تحقیقات در این زمینه انجام دادند که تیم تحقیقاتی ما هم همپای آنان به پیش می روند.
دکترفرزی در ادامه گفت: افراد مبتلا به تومور مغزی به خصوص گلیوبلاستوما (نوع خاصی از تومور مغزی)، مدت عمر خیلی محدودی دارند. طول عمر این بیماران از زمان بروز بیماری حدود ۲ سال است.
وی با یادآوری این که داروی ضدتومورهای مغزی موجود با وجود بازدهی پایین از پیچیدگی خاصی برخوردار هستند، اظهارداشت: در تلاش هستیم با افزایش کارایی این داروها سبب نجات جان بیماران شویم تا آنان بتوانند سالیان طولانی به زندگی خود ادامه دهند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: حکیم سبزواری


( ۱ )