به همت محققان دانشگاه کاشان صورت گرفت؛

تلقیح موفقیت‌آمیز داروی لانزوپرازول با پلیمرها

۰۴ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۷ کد : ۵۵۴۶۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۱۰
محققان دانشگاه کاشان موفق به تلقیح موفقیت‌آمیز داروی لانزوپرازول با پلیمرها از طریق فناوری دی اکسید کربن فوق بحرانی شدند.
تلقیح موفقیت‌آمیز داروی لانزوپرازول با پلیمرها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، تیم تحقیقاتی در دانشگاه کاشان به سرپرستی دکترغلامحسین صدیفیان عضو هیات علمی دانشکده مهندسی و با همکاری دکترسیدعلی سجادیان و مهندس آرزو عامری تلاش کردند تا برای اولین‌بار در دنیا با استفاده از فناوری دی‌اکسید کربن فوق بحرانی کار تلقیح این دارو را با موفقیت به انجام رسانند.
دکترصدیفیان عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان و از محققان این طرح گفت: امروزه داروی لانزوپرازول به منظور کاهش مقدار اسید تولید شده در معده مورد استفاده قرار گرفته و برای بیماری‌هایی نظیر زخم معده و روده، بیماری‌های گوارشی، التهاب مری ساینده و سندروم زولینگر الیسون بکار می‌رود.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات این دارو آن است که حلالیتش در محیط بدن کم بوده و مقدار آن ۰.۰۴۴ میلی‌گرم بر میلی‌لیتر است، افزود: هدف از انجام این پژوهش، افزایش حلالیت این دارو از طریق نانو ذره کردن و تلقیح همزمان آن در دو پلیمر محلول در آب می باشد.
دکترصدیفیان خاطرنشان کرد: این روش در زمره فناوری‌های سبز محسوب می گردد که مشکلات روش‌های سنتی و مرسوم نظیر استفاده از حلال‌های سمی و سیستم های ناپایدار را در پی نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه در این روش، اندازه ذرات دارو از مقیاس چند میکرومتر به حدود ۱۰۰ نانومتر تقلیل یافت، افزود: از جمله مزایای استفاده از این فناوری، علاوه بر انجام عملیات در دمای پایین، می توان به کاهش زمان فرایند تلقیح نیز اشاره کرد.
خوشبختانه دستگاهی که قادر است این فناوری را به ثمر رساند توسط دکتر صدیفیان ساخته شده است و حال حاضر در آزمایشگاه سیالات فوق بحرانی و نانوفناوری موجود بوده و جهت انجام امور تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد.
دکتر صدیفیان ضمن سپاسگزاری از معاونت پژوهشی دانشگاه کاشان بابت مساعدت و همکاری‌های لازم، خاطرنشان کرد: نتایج ارزشمند این پژوهش نوین، اخیراً در مجله سیالات فوق بحرانی(The Journal of Supercritical Fluids, IF=3.481) در ۱۹ صفحه برای ماه اکتبر ۲۰۲۰ به چاپ رسیده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: کاشان


( ۱ )