برگزاری کنگره ملی خاک و محیط زیست در دانشگاه ارومیه با نگرش زیست محیطی بر دریاچه ارومیه

۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۴ کد : ۵۵۴۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۲
کنگره ملی خاک و محیط زیست با نگرش زیست محیطی بر دریاچه ارومیه با شعار خاک سالم،غذای سالم،انسان سالم با حضور اساتید، محققان و دانشجویانی از سراسر کشور به مدت دو روز در دانشگاه ارومیه برگزار شد....
کنگره ملی خاک و محیط زیست با نگرش زیست محیطی بر دریاچه ارومیه با شعار خاک سالم،غذای سالم،انسان سالم با حضور اساتید، محققان و دانشجویانی از سراسر کشور  به مدت دو روز در دانشگاه ارومیه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر رحیم حب نقی، رئیس دانشگاه ارومیه در ابتدای این نشست با گرامی داشت یاد شهیدان دولت و با خیرمقدم گویی به حضور میهمانان همایش گفت: خاک سهم مهمی در سلامت ما انسان ها دارد اما متاسفانه، سیستم های بهره بردار در دهه های اخیر، به این مهم بی توجه شده و خاک را آلوده کرده اند.
وی ادامه داد: سموم، پساب ها، فاضلاب های خانگی و صنعتی، دفن زباله ها در شرایط نامناسب در خاک بی توجهی به خاک است و  از سوی دیگر، بهره برداری غیراصولی از آب های سطحی و زیرزمینی، علاوه بر بی آبی و آسیب به خاک، امنیت غذایی چرخه طبیعت را نیز به مخاطره انداخته است.
رئیس دانشگاه ارومیه افزود: استان آذربایجان غربی، ظرفیت و قابلیت بالایی در زمینه کشاورزی و دامپروری دارد که هر دو در ارتباط مستقیم با آب و خاک هستند و امیدوار هستیم این همایش آغازگر تلاش برای پایش مستمر خاک و تغییر سیستم های کشاورزی بر اساس یافته های علمی و اصولی باشد.
سپس دکتر هادی بهادری معاون عمرانی استانداری آذربایجان غربی و عضوهیئت علمی دانشگاه ارومیه در سخنانی از تشکیل 5 کمیته تخصصی برای احیای دریاچه  ارومیه خبر داد و گفت: 25 طرح برای احیای این دریاچه مصوب شده که کارهای اجرایی اولین طرح به زودی اجرا می شود و شورای صنعتی استان بر امور مربوط به اجرای طرح ها، نظارت خواهد کرد.
دکتر بهادری از مسئولان دانشگاه های منطقه و به خصوص دانشگاه ارومیه در خواست کرد خلاصه مقالاتی را که در همایش ها و  سمینارها پذیرفته می شوند و کاربردی هستند به استانداری ارسال کنند .
وی همچنین حمایت های استانداری را از طرح های کاربردی اعم ازطرح های پژوهشی، پایان نامه ها و مقالات اعلام کرد.
در ادامه این نشست، دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه، رییس انجمن علوم خاک ایران، مدیر حفاظت از طرح تالاب های کشور به ایراد سخنرانی پرداختند.
گفتنی است 615 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده بود که بنابر اعلام دکتر ابراهیم سپهر عضو هیئت علمی و دبیر علمی این همایش، بیش ازچهارصد مقاله به صورت سخنرانی و پوستر پذیرش و در طی دو روزبرگزاری همایش ارائه شد.