به میزبانی دانشگاه ایلام؛

همایش ملی مجازی زیست جهان پساکرونا پاییز سال جاری برگزار می شود

۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۹ کد : ۵۵۴۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۵
همایش ملی مجازی زیست جهان پساکرونا، در هفت محور و با همکاری وزارت علوم پاییز سال جاری در دانشگاه ایلام برگزار می‌شود.
همایش ملی مجازی زیست جهان پساکرونا پاییز سال جاری برگزار می شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، دکتر علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام در نشست خبری با موضوع برگزاری همایش ملی مجازی زیست جهان پساکرونا با بیان اینکه این همایش با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و محوریت دانشگاه ایلام برگزار می‌شود اظهار داشت: شیوع کروناویروس، جهان امروز را با بحرانی بی‌سابقه مواجه کرد، که تمامی بخش‌های جامعه را به مخاطره انداخت و تبعات مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را به همراه داشت و برای جامعه دانشگاهی فرصتی برای تجدیدنظر و بازنگری جامعه فراهم کرده است.
وی افزود: کرونا رنسانس ایران و جهان است و فرصت‌های متعددی به همراه دارد و دانشگاه باید همزمان که این تهدیدها را جدی می‌گیرد، از فرصت‌های آن هم استفاده کند و برای جهان پساکرونا برنامه داشته باشیم و افق ترسیم کنیم، تا دوباره در دام عرف‌ها و رویه‌های پیشین قرار نگیریم.
رئیس دانشگاه ایلام افزود: قطعاً جهان قبل و بعد از کرونا متفاوت هستند و در همین راستا برگزاری همایش ملی جهان پسا کرونا در دانشگاه تصویب شد که با همکاری وزارت علوم و در هفت محور شامل بخش آب، خاک، محیط زیست و کشاورزی، اقتصاد، صنعت و گردشگری، بهداشت و سلامت، علم و فناوری و نوآوری، اجتماعی و فرهنگی، دینی، سیاست داخلی و سیاست خارجی، در آبان ماه سال جاری برگزار شود.
رئیس واحد استانی شبکه ملی جامعه و دانشگاه یادآور شد: شرکت در این همایش محدود به گروه خاصی نیست و عموم مردم، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، مدیران، کارکنان، صاحب‌نظران و اصحاب رسانه می‌توانند آثار خود را تا پایان شهریور ماه سال جاری به دبیرخانه همایش به آدرس http//wac2020.ilam.ac.ir ارسال کنند.
دکتر علی‌اکبری، افزود: علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در سه بخش شامل یادداشت کوتاه فنی تا ۵۰۰ کلمه، مقاله کوتاه تا ۱۵۰۰ کلمه و مقاله بلند تا هشت هزار کلمه، ارائه دهند.
رئیس دانشگاه ایلام در بخش دیگر سخنان خود، با اشاره به دایر بودن فعالیت‌های دانشگاه همزمان با تهدید کرونا، اظهار داشت: الان تمام حوزه‌های دانشگاه فعال هستند و امور آموزشی، شامل حذف دروس، مرخصی، انتقال و دفاعیه‌ پایان‌نامه و رساله و فعالیت‌های متنوع دانشجویان در حوزه فرهنگی و اجتماعی به صورت غیرحضوری و در بستر فضای مجازی در حال انجام است.
وی با بیان اینکه تهدید کرونا بهترین فرصت برای تحقق دولت الکترونیک است، گفت: کرونا فرصتی برای عملی کردن دولت الکترونیک در همه جهان و در ایران است و دانشگاه ایلام در این زمینه اقدامات و برنامه‌های خوبی را انجام داده است.
دکتر علی‌اکبری افزود: با تعطیلی دانشگاه‌ها استقرار آموزش الکترونیک در دانشگاه ایلام در دستور کار قرار گرفت که با توجه به وجود زیرساخت‌های موجود، در کوتاه‌‌ترین فرصت، یک سامانه در فاصله شیوع کرونا تحت عنوان «پروفایل اساتید» در آخر سال تا تعطیلات نوروز جهت بارگذاری مطالب درسی در اختیار اساتید و دانشجویان قرار گرفت، اما چون صرفاً بارگذاری مطالب کفایت نمی‌کرد، سامانه‌های ادوبی کانکت و کلاس برخط نیز به همین منظور راه‌اندازی شد.
وی درخصوص آمار کلاس‌های مجازی گفت: ۱۱۲۱ عنوان درس در سامانه دانشگاه ایلام ایجاد شده، که باید به‌صورت مجازی برگزار شوند و نسبت دروس آنلاین نسبت به دروس نظری صد درصد، نسبت دروس آنلاین نسبت به کل دروس دانشگاه ۷۰ درصد و تعداد جلسات کلاس های آنلاین تشکیل شده ۱۵۰۰ کلاس است و ۲۵۰۰ مراجعه در روز به سامانه‌های آموزش مجازی صورت می‌گیرد.
رئیس دانشگاه ایلام با بیان اینکه استفاده از ظرفیت آموزش فضای مجازی در آینده هم ادامه خواهد داشت، بیان کرد: برگزاری تعدادی از کلاس‌ها در آینده به صورت مجازی پابرجا است، چرا که می‌توان در قالب آن بسیاری از مشکلات را حل کرد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۱ )