به همت محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان صورت گرفت؛

ایجاد بانک ژن گندم نان/ جمع‌آوری بیش از ۲۵۰۰ نمونه گندم نان داخلی و خارجی

۳۱ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۱ کد : ۵۵۳۶۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۱
بانک ژن گندم نان و انجام برنامه‌های اصلاحی برای معرفی ارقام مقاوم به تنش‌های زنده و غیر زنده به همت محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ایجاد شد.
ایجاد بانک ژن گندم نان/ جمع‌آوری بیش از ۲۵۰۰ نمونه گندم نان داخلی و خارجی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گندم از مهم‌ترین گیاهان زراعی ایران و جهان است و هر ساله تقاضای بسیار زیادی برای تولید آن وجود دارد اما همواره با توجه به مواردی همچون تنش های زنده شامل آفات و بیماری ها و تنش های غیر زنده مانند خشکی و شوری تولید این محصول با چالش‌های جدی و گسترده‌ای مواجه است.
محققان با در نظر گرفتن این تنش‌ها، مطالعات گسترده‌ای را در سراسر دنیا برای پاسخ به نیاز رو به رشد تولید گندم انجام می‌دهند که یکی از مهمترین جنبه‌های این مطالعات معرفی ارقام محتمل بر این تنش ها می باشد.
دکترخلیل زینلی نژاد عضو هیئت علمی گروه بیوتکنولوژی و اصلاح نباتات دانشکده تولید گیاهی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در این خصوص گفت: طرح مطالعه و تحقیق بر روی گندم نان از سال ۱۳۹۰ در دانشگاه آغاز و طی این مدت با جمع‌آوری بیش از ۲۵۰۰ نمونه مختلف گندم نان از بانک ژن های خارج و داخل کشور موفق به تاسیس بانک ژن گندم نان در دانشگاه شده و تنوع ژنتیکی این نمونه ها مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: این نمونه ها که عمدتاً دارای منشاء ایران و کشورهای همسایه هستند برای مدت شش سال در مطالعات مزرعه ای براساس صفات مورفولوژیک و همچنین در آزمایشگاه بر اساس نشانگرهای مولکولی مورد ارزیابی قرار گرفته اند.
دکتر زینلی نژاد گفت: برای تولید ارقام جدید در این طرح پس از ارزیابی‌های اولیه تعدادی از نمونه‌ها انتخاب و در سال ۱۳۹۲ با یکدیگر تلاقی داده شده‌اند که به این ترتیب ۱۸ جمعیت و هر یک با بیش از ۲۰۰۰ فرد متنوع تولید شد. این جمعیت ها در سال‌های بعد اداره شد تا افراد این جمعیت ها به خلوص رسید. سپس در سال ۱۳۹۸ حدود ۹۰۰ لاین از این جمعیت ها انتخاب و اکنون در مزرعه شماره یک دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در حال ارزیابی برای تحمل به بیماری های رایج منطقه شامل زنگ زرد و زنگ قهوه ای می باشند.
وی افزود: نمونه‌ای از این جمعیت‌ها برای تحمل ارزیابی تحمل به تنش شوری در مزرعه شماره دو دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و همچنین اراضی شور منطقه گمیشان که کشت شده اند.
دکتر زینلی نژاد در پایان خاطرنشان کرد: این جمعیت‌ها برای انواع تنش‌های زنده و غیرزنده مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و امیدواریم نتایج این پژوهش‌ها به معرفی رقم جدید و مقاومی منجر شود.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان


( ۲ )