برگزاری همایش ملی مدیریت جنگل های شمال ایران در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

۲۸ مهر ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۵ کد : ۵۵۳۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۹
همایش ملی مدیریت جنگلهای شمال ایران با حضور رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور، معاون سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار و مدیران کل استان مازندران در سالن دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری آغاز شد...
برگزاری همایش ملی مدیریت جنگل های شمال ایران در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
همایش ملی مدیریت جنگلهای شمال ایران با حضور رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور، معاون سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار و مدیران کل استان مازندران در سالن دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد امینی ، دبیر این همایش روش های جنگلداری و شیوه های جنگل شناسی ، وضعیت طبیعی ، اجتماعی و اقتصادی جنگلهای شمال، تاثیرات بیولوژیک در اجرای طرحهای جنگلداری و الگوهای موفق حفاظت ، احیا، توسعه و بهره برداری عرصه و منابع در مناطق طرح و خارج از طرح جنلگداری را از محورهای این همایش برشمرد.
وی گفت : در این همایش دو روزه مسائل اجتماعی اقتصادی جنگل نشینان ودامداری ثابت و متحرک، مرز مشترک عرصه های منابع طبیعی میزان تولید و برداشت چوبهای جنگلی در دهه های گذشته ، فعالیت طرحهای جنگلداری و صنایع وابسته در تولید و اقتصاد ملی ، اقتصاد مقاومتی در طرحهای جنگلداری ، مقایسه وضع موجود جنگلها با معیارهای شاخص جنگلداری پایدار و نقش تعاو نی های جنگل در کاهش متصدی گری دولت با ارائه سخنرانیها ، مقالات شفاهی ، گزارشهای کوتاه و میزگرد بررسی می شود.
یک میلیون و 691 هزار هکتار برابر با 70 درصد مساحت مازندران عرصه های طبیعی است که از این مجموع 1 میلیون و 187 هزار هکتار زیر پوشش منطقه ساری ، 794 هزار هکتار جنگل ، 387 هزار هکتار مرتع و پنج هزار و 500 هکتار آن را پارکهای جنگلی تشکیل می دهد.
جنگلهای شمال واقع در نیمه شمالی رشته کوه البرز به طول 800 کیلومتر از آستارا (گیلان) تا گلی داغ (گلستان) است که به عنوان جنگل های هیرکانی معروفند .
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران اظهارداشت: همایش ملی مدیریت جنگل‌های شمال ایران به مدت دو روز در محل دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار می‌شود.
  
 

( ۱ )