در سال جهش تولید و به همت پژوهشگران دانشگاه گلستان؛

دستگاه بذرکار خودکار طراحی و ساخته شد

۲۹ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۷:۳۵ کد : ۵۵۳۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۷۳
در سال جهش تولید و هم‌زمان با هفته جهاد کشاورزی از دستگاه بذرکار خودکار، دستاورد پژوهشگران دانشگاه گلستان رونمایی شد.
دستگاه بذرکار خودکار طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گلستان، دکتر فرهاد یغمایی رئیس دانشگاه گلستان گفت: این دانشگاه به عنوان پرچم‌دار توسعه با اتکا به دانش جوانان فرهیخته و متعهد توانسته است مسیر پیشرفت را طی کند. همچنین طبق فرمایشات مقام معظم رهبری و شعار سال ۱۳۹۹ با عنوان جهش تولید، قدم‌های خوبی توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان برداشته شده است.
وی ادامه داد: جهش تولید یک برنامه جامع در راستای توسعه پایدار کشور است و دانشگاه‌ها از ارکان اصلی توسعه در همه زمینه‌‌‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی محسوب می‌شوند که می‌توانند از طریق برنامه‌ریزی هدفمند و به کارگیری ظرفیت و پتانسیل‌های دانشگاه براساس نیاز امروز و آینده کشور سهم خود را با تعریف پژوهش ها و مطالعات کاربردی به خوبی ایفا کنند.
دکتر یغمایی ضمن گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی یادآور شد: در اکثر مناطق کشور کشت به صورت سنتی انجام می‌شود و کشاورزان با مشکلاتی از جمله اتلاف بذر و آسیب‌های جسمی روبرو می‌شوند که در این راستا ساخت دستگاه بذرکار خودکار به منظور رفع نیاز کشاورزان به عنوان پایان نامه دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مکانیک دانشگاه گلستان تعریف و ساخته شد.
گفتنی است این دستگاه با راهنمایی دکتر حامد حسینی عضو هیئت علمی گروه مکانیک و توسط محسن فاطمی نیا دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه گلستان با هدف کوچک‌سازی تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین به منظور استفاده در اراضی تفکیک شده کشاورزی و افراد با توان جسمی کم و متوسط ضمن حفظ سلامتی ساخته شد که دارای قابلیت‌هایی از جمله ردیف کاری در عرض‌های بزرگ‌تر، کشت چندین نوع بذر به صورت همزمان، تعیین فاصله برای کشت بذر و آبیاری همزمان با کشت می‌باشد.
ل.م ۵۴