توسط پژوهشگران دانشگاه گیلان صورت گرفت؛

طراحی و ساخت دستگاه ضدعفونی کننده دست و اشیاء با روش ترکیبی پلاسما فرابنفش

۲۷ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۶ کد : ۵۵۳۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۱۱۳
دستگاه ضدعفونی کننده دست و اشیا با روش ترکیبی پلاسما فرابنفش، توسط پژوهشگران دانشگاه گیلان و با هدف کمک به مدافعان سلامت کشور و در نظر گرفتن قدرت خرید عموم مردم عزیز ایران طراحی و ساخته شده است.
طراحی و ساخت دستگاه ضدعفونی کننده دست و اشیاء با روش ترکیبی پلاسما فرابنفش

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گیلان، این دستگاه استریل کننده مدرن، کم‌مصرف و قابل حمل است و به منظور پیشگیری در مبارزه با باکتری ها و ویروس ها بویژه ویروس کرونا کووید ۱۹ معرفی می گردد.
اساس عملکرد این دستگاه بر پایه روش ترکیبی پلاسمای غیرحرارتی – تابش فرابنفش می‌باشد، که بخش پلاسمایی آن بر پایه تخلیه الکتریکی هوا عمل می‌کند و نیازی به کپسول‌های گاز رایج جهت تولید پلاسما نخواهد بود. در واقع این دستگاه علاوه بر ایجاد تابش فرابنفش در باند UVC (که منطقه‌ای بسیار بهینه برای میکروب‌کشی و ویروس‌زدایی توسط اشعه فرابنفش است)، به تولید یک باران شهابی ذرات سرد (حاوی ذرات باردار و برانگیخته، ازن) در محل نازل پلاسمایی دستگاه می‌پردازد، بدون آنکه هیچ‌گونه آسیب حرارتی به نمونه مورد نظر بزند.
از مزایای این دستگاه می‌توان به ویروس زدایی و باکتری‌زدایی با روش خشک و غیرحرارتی و بدون نیاز به مواد شیمیایی مانند الکل، عدم استفاده از آب برای شستشو، عدم ایجاد طعم و بوی شیمیایی در مواد خوراکی، کوچک، کم مصرف و قابل حمل و مناسب برای محیط های اداری و خانگی ودوستدار محیط زیست اشاره کرد.
گفتنی است فاز طراحی و ساخت دستگاه، توسط علی دژپور دانشجوی دکتری فیزیک، مریم نیل کار دانشجوی دکتری فیزیک و دکترساعد جعفری عضو هیئت علمی گروه فیزیک- دانشیار فیزیک پلاسما) انجام شده است و فرایند اخذ تاییدیه‌های فنی و بهداشتی و نیز ثبت اختراع آن در حال پیگیری می‌باشد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: گیلان


( ۹ )