دکتر مصلح در نشست مدیران ارشد وزارت علوم با معاون اول رئیس جمهوری خبر داد:

تولید ۱۱۴ محصول فناورانه به همت پژوهشگران دانشگاه خلیج‌فارس/ شکل‌گیری ۳۵ هسته نوآور و کارآفرین

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۶:۳۵ کد : ۵۵۳۰۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۰۸۶
رئیس دانشگاه خلیج‌فارس گفت: از سال ۹۳ تاکنون ۱۱۴ محصول فناورانه تولید شده و ۳۵ هسته نوآور و کارآفرین و ۳۱ شرکت فناور در این دانشگاه شکل گرفته است.
تولید ۱۱۴ محصول فناورانه به همت پژوهشگران دانشگاه خلیج‌فارس/ شکل‌گیری ۳۵ هسته نوآور و کارآفرین

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالمجید مصلح رئیس دانشگاه خلیج‌فارس در نشست مدیران ارشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با معاون اول رئیس جمهوری که در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، با حضور مجازی در این نشست گفت: در حال حاضر حدود ۳۵۰ شرکت خصوصی در این دانشگاه مستقر هستند و ۴۵۰۰ نفر در آن فعالیت می‌کنند.
وی با بیان اینکه مرکز کارآفرینی و نوآوری دانشگاه خلیج فارس در سال ۱۳۹۶ تاسیس شد، افزود: از سال ۱۳۹۳ تاکنون ۱۱۴ محصول فناورانه تولید، ۳۵ هسته نوآور و کارآفرین و ۳۱ شرکت فناور در این دانشگاه شکل گرفته است.
دکتر مصلح به موفقیت‌های مرکز نوآوری و توسعه فناوری نرم‌افزارهای بین‌المللی موبایل اشاره کرد و اظهارداشت: اپلیکیشن حلول (برترین نرم افزار در کشور عربستان سعودی برای حل کتب درسی)، بازی لودو (برترین بازی منچ عربی در کشور عربستان سعودی)، اپلیکیشن قرآن پلاس (برترین نرم افزار مذهبی در سال ۹۳ در جشنواره وب و موبایل ایران)، اپلیکیشن اذان پلاس (با ۳ میلیون دانلود و کسب رتبه ۱ برنامه های مجانی در کشورهای عربی) از جمله دستاوردهای این مرکز است.
رئیس دانشگاه خلیج‌فارس همچنین به دستاوردهای مرکز نوآوری و توسعه فناوری هوشمند سازی و اینترنت اشیا نیز اشاره کرد و گفت: ساخت مکان یاب لوله های پلی اتیلن گاز از اقدامات این مرکز می باشد. همچنین مرکز نوآوری و توسعه فناوری دریایی نیز تخت موج موتوردار دوچرخه دریایی ساخت شناور تک سرنشین را نیز در کارنامه فعالیت های خود قرار داده است.
وی مطرح کرد: پژوهشکده خلیج فارس نیز محصولات حوزه جلبک از جمله غذاهای فراسودمند میگو، مکمل غذایی دارویی فیکوسیانین، طراحی و ساخت فتو بیوراکتورهای عمودی و افقی هوشمند، ساخت مرکز تحقیقات آبزیان و تولید پودر سدیم آلژینات را تولید و بهره‌برداری کرده است.
دکتر مصلح تصریح کرد: از فعالیت‌های مرکز نوآوری و توسعه فناوری کشاورزی نیز می‌توان به تولید نهال و بذر کشت، بافت جیکه، سیستم خانگی هیدروپونیک، تولید دمنوش عصاره و اسانس گیاهی دارویی دیت پیت و… اشاره کرد.
به گفته وی، مرکز نوآوری و توسعه فناوری سیستم‌های قدرت حفاظت نیز با تکیه بر ظرفیت‌های خود توانست اقداماتی در زمینه تعمیر تجهیزات حفاظتی شرکت برق فارس، عیب یابی کابل، شبیه‌ساز سیستم‌های قدرت انجام دهد. ساخت دستگاه اوربیتال ولدینگ جوش خودکار خطوط لوله فلزی، دستگاه آزمایشگاهی بررسی ارتعاشات ناشی از حرکت سیال و ساخت تجهیزات نشت بندی در عملیات Tie-in از اقدامات مرکز نوآوری توسعه فناوری ساخت و مواد پیشرفته است.
رییس دانشگاه خلیج‌فارس به دستاوردهای این دانشگاه در حوزه کرونا نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمینه نیز اقداماتی نظیر تولید ماسک شش لایه بهداشتی، تولید ضد عفونی کننده دست، تولید ضد عفونی کننده سطوح، تولید ضد عفونی کننده مواد غذایی و سبزیجات، اخذ مجوز فروش و تجاری‌سازی این محصولات، راه اندازی سامانه آموزش الکترونیکی دانشگاه و توسعه فعالیت‌های ترویجی کارآفرینی دانشگاه در حوزه ملی و بین المللی با دعوت از کارآفرینان بین المللی، استارتاپ فودجو و حمل و نقل درون شهری (سفارش‌‌‌غذا و سوپرمارکت)، راه اندازی خط تولید الکل ۷۵ درصد و اخذ مجوز فروش و تجاری سازی انجام شده است.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴


( ۱ )