در حاشیه مراسم رونمایی از دستاوردهای محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت پذیرفت؛

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۸ کد : ۵۵۲۸۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۴
تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای ایجاد بستر همکاری مشترک بین مراکز نوآوری، رشد و فناوری دو دانشگاه به امضا رسید.
امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این تفاهم‌نامه همکاری توسط سید احمدی معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در محل برج علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد شد.

ایجاد بسترهمکاری مشترک بین مراکز نوآوری، رشد و فناوری دو دانشگاه برای بهره‌مندی واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان دو دانشگاه از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری، هم افزایی و شتاب دهی دو دانشگاه در تولید و تجاری سازی فرآورده‌های محصولات و تجهیزات فناورانه، برقراری دوره‌های علمی و فناورانه بصورت متقابل در دو دانشگاه، همکاری تحقیقاتی و فناوری اساتید دو دانشگاه بصورت پاره وقت و متقابل از جمله مفاد این تفاهم نامه است.
همچنین در دیگر بندهای این تفاهم نامه آمده است: مشارکت و سرمایه‌گذاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فعال سازی دفتر همکاری اختصاص داده شده به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بیمارستان شهید لبافی نژاد، ایجاد دفاتر مشابه در سایر بیمارستان‌های منتخب تخصصی و عضویت اعضای هیات علمی دو دانشگاه در شورای فناوری، مراکز رشد، نوآوری و شورای علمی مرکز تحقیقاتی مرتبط به منظور مسئله یابی و ارائه راه حل در این تفاهم نامه قید شده است.
دکترسیداحمدمعتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در آیین امضای این تفاهم‌نامه، با تاکید بر اینکه دلیل پیشرفت کشور در مبارزه به کرونا، رشد شرکت‌های دانش بنیان بود، گفت: ساخت کیت‌های تشخیصی، موادضدعفونی کننده و دستگاه‌های تنفسی از جمله دستاوردهای این مراکز در مواجهه با کرونا بود.
وی افزود: چند سالی است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر سرمایه‌گذاری خوبی برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان و فناور انجام داده است تا امروز ۲۲۷ شرکت و واحد نوآور در برج علم و فناوری دانشگاه مشغول فعالیت شوند.
دکترمعتمدی گفت: یکی از اثرات فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در مبارزه با کرونا این بود که بدون اینکه سرمایه‌گذاری زیادی در این خصوص انجام شود، ۲۸ شرکت به صورت خود جوش وارد عمل شدند و محصولاتی تولید کردند که بخش مهمی از مشکلات کشور را در این زمینه حل کرد.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه علاوه بر شرکت‌های دانش بنیان، اساتید نیز برای مبارزه با کرونا وارد عمل شدند، اظهارداشت: این رویه نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری هایی که در مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان ها انجام شد، در بحران‌هایی مانند کرونا یا تحریم هر چند کوچک به رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور کمک کردند.
دکترمعتمدی در خصوص تفاهم نامه‌ای که منعقد شد، تصریح کرد: پیش از این همکاری‌هایی بین دو دانشگاه وجود داشت ولی با توجه به شیوع ویروس کرونا، ضروری دیدیم که برای افزایش این ارتباط در دیگر موضوع‌های پزشکی این همکاری ادامه داشته باشد.
وی درباره نحوه تجاری سازی محصولات شرکت‌های دانش بنیان در برج علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: خوشبختانه بیشتر این محصولات تجاری سازی و وارد بازار شده و ۲ تا سه شرکت نیز وارد حوزه صادرات محصولات خود به کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس شدند که بسیار ارزشمند است.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه رسیدن به دانشگاه‌های نسل سوم اولویت برنامه دانشگاه است، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این هدف باید مهارت افزایی در بین همه دانشجویان، افزایش قراردادهای صنعتی و توسعه شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار دانشگاه قرار گیرد.
دکترعلیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، بازگشت و تکیه به دانش داخلی و منابع درون زا را شیرین‌ترین درس کرونا دانست و گفت: اتکا به دانش جوانان این مرزو بوم و توجه بیش از پیش به خرد جمعی بسیاری از نیازهای کشور را در زمینه مقابله با ویروس کووید ۱۹ برطرف کرد.
وی در مراسم رونمایی از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقابله با ویروس کرونا، اظهارداشت: تحقیقات و دستاوردهای فناورانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای مقابله با ویروس کووید ۱۹ غرور آمیز و موجب افتخار است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به زیرساخت های مستحکم علمی این دانشگاه افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با عبور از فضای محدود بین رشته‌ای با رویکردی نوین در حوزه های مختلف دانشی و مهارتی در حرکت است.

گفتنی است طرح‌های عصای ارگونومیک با قابلیت جذب ضربه، ونتیلاتور اورژانسی، ماسک شفاف شخصی سازی شده، دستگاه ضدعفونی کننده UV، ژل آنتی ویروس و آنتی باکتریال، شیلد پزشکی، تب سنج لیزری مادون قرمز، پمپ تزریق آنژیوگرافی، کیت تشخیص بیماری کرونا، تولید ماسک سوپاپدار یا فناور نانو، دستگاه پالس اکسیمتر انگشتی، اسپری ضدعفونی کننده دست و سطوح، فوم ضدعفونی کننده دست، پایاش هوشمند از راه دور موتورخانه و دستگاه ازن ژنراتور ویژه ضدعفونی هوا از جمله دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقابله با ویروس کرونا بود که در این نمایشگاه ارائه شدند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی امیرکبیر