در قالب طرح بین‌المللی اراسموس پلاس؛

آزمایشگاه ژئوماتیک دانشگاه بوعلی سینا افتتاح شد

۲۶ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۲ کد : ۵۵۲۸۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۳
آزمایشگاه ژئوماتیک دانشگاه بوعلی سینا در قالب طرح بین‌المللی اراسموس پلاس با عنوان "مدیریت محیط‌زیست خاورمیانه با استفاده از روش‌های مکانمند" (EMME: Environmental Management in Middle East: Spatial Approaches)، با حضور دکتر یعقوب محمدی‌فر، رئیس دانشگاه بوعلی سینا و هیئت رئیسه دانشگاه و ارتباط مستقیم با دکتر علی منصوریان، استاد دانشگاه لوند سوئد و مجری طرح، به بهره‌برداری رسید.
آزمایشگاه ژئوماتیک دانشگاه بوعلی سینا افتتاح شد
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بوعلی سینا، این طرح با حمایت مالی اتحادیه اروپا (در قالب طرح‌های اراسموس پلاس) و با همکاری پنج کشور اروپایی (سوئد، فرانسه، یونان، پرتغال و لیتوانی) و کشورهای ایران و یمن در خاورمیانه آغاز شده که دانشگاه بوعلی سینا به همراه دانشگاه تهران و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی مجریان طرح در کشور هستند.
در مراسم بهره‌برداری از این آزمایشگاه دکتر محمدی‌فر، رئیس دانشگاه بوعلی سینا ضمن تأکید بر استقبال این دانشگاه از فعالیت‌های پژوهشی مشترک بین‌المللی گفت: به دنبال این هستیم که کارهای مشترک بیشتری در حوزه‌های مختلف علمی انجام دهیم.
وی با اشاره به عوارض برخی تصمیمات در خصوص مسائل زیست‌محیطی، به نیاز کشور به مطالعات علمی جدی‌تر در این زمینه اشاره کرد و گفت: نباید دانشگاه را تبدیل به اداره‌ای روزمره کنیم و سعی خواهیم داشت که در مطالعات زیست‌محیطی و ارائه راهکارهای علمی- اجرایی به جامعه پیشرو باشیم.
در ادامه دکتر منصوریان، مدیر اصلی طرح و استاد دانشگاه لوند سوئد، که به‌صورت مجازی در جلسه حضور داشت، گفت: هدف پروژه حاضر، ظرفیت‌سازی در زیرساخت‌ها و فناوری‌های مرتبط با داده‌های مکانی برای مدیریت بهتر محیط‌زیست در منطقه خاورمیانه است که علاوه بر ارائه آموزش‌های لازم، با توسعه یک سیستم GIS تحت وب، می‌تواند به منظور ذخیره‌سازی داده‌ها، پردازش اطلاعات و تجزیه و تحلیل داده‌ها مورد استفاده مدیران محیط‌زیست قرار بگیرد.
وی با ابراز خرسندی از حسن همکاری دانشگاه بوعلی سینا در این پروژه، گفت: امیدوارم بتوانیم برای همکاری‌های هرچه بیشتر در تمام حوزه‌ها نه فقط در حوزه‌های معطوف به GIS و سنجش از دور برنامه‌ریزی، داشته باشیم و این مهم جزو اولویت‌های ما در دانشگاه لوند است.
سپس دکتر یوسف آرام مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه بوعلی‌سینا، از تلاش‌های علمی و اجرایی دکتر منصوریان در راهبری این پروژه مشترک بین‌المللی قدردانی کرد و گفت: ما افتخار این را داشتیم با دانشگاه لوند که جزو صد دانشگاه برتر دنیا است، این پروژه مشترک بین المللی اجرا کنیم.
در پایان دکتر حسین ترابزاده خراسانی، عضو هیئت علمی و مدیر طرح در دانشگاه بوعلی سینا گفت: غیر از آتش‌فشان، با تمامی مصائب طبیعی دست به گریبان هستیم و بحران‌های سیاسی و جنگ هم در منطقه وجود دارد که اهمیت حرکت ما به سمت تکنولوژی‌های نوین از جمله استفاده از SDI و GIS برای مدیریت بلایای طبیعی و اثرات زیست‌محیطی را دوچندان می‌کند.
وی ضمن تشریح فازهای مختلف پروژه گفت: هم‌اکنون در حال ارزیابی سیستم آموزش مجازی توسط ۱۲ دانشجو از دانشگاه‌های مختلف هستیم و با پایان این مرحله در چند ماه آینده، دوره‌های حضوری و غیرحضوری در سطح ملی و بین‌المللی آغاز خواهند شد.
گفتنی است هدف از اجرای این طرح، توانمندسازی مدیران، کارشناسان و پژوهشگران کشورهای منطقه به منظور مقابله با چالش‌های زیست‌محیطی و از طریق روش‌های مبتنی بر داده‌های مکانی است.
آموزش نحوه صحیح بهره‌برداری از زیرساخت‌های داده‌های مکانی (SDI)، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) و تکنولوژی سنجش از دور (RS) به مدیران و کارشناسان در منطقه، موجب پیشرفت در شناسایی به موقع مشکلات محیط‌زیست، تصمیم‌گیری سریع‌تر در مواقع بحران و ارزیابی‌های دقیق‌تر آثار و خسارات وارده بر زیست بوم کشورهای خاورمیانه خواهد شد.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴