به همت محققان دانشگاه سمنان انجام شد؛

ثبت اختراعی برای بی‌خطر کردن آلاینده‌های صنایع نساجی در محیط آبی

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۰ کد : ۵۵۲۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۰
پژوهشگران دانشگاه سمنان موفق به ثبت اختراع شبکه زئولیتی متخلخل و به‌کارگیری آن در تخریب آلاینده‌های آلی پساب‌های نساجی شدند.
ثبت اختراعی برای بی‌خطر کردن آلاینده‌های صنایع نساجی در محیط آبی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این اختراع به همت دکترمحسن مهدی پور قاضی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، دکتر نرجس کرامتی عضو هیئت علمی پردیس علوم و فناوری‌های نوین، فاطمه هوشیار دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان و با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره ۱۰۰۳۱۸ به ثبت رسید.
دکتر مهدی پور قاضی درخصوص این اختراع گفت: در این اختراع، پساب رنگی تولید شده از صنایع نساجی با استفاده از یک فوتوکاتالیست شبکه زئولیتی متخلخل ایمیدازولایت ZIF-11 تبدیل به ترکیبات بی اثری چون دی اکسید کربن و آب با راندمان بسیار بالا شد.
وی با بیان اینکه تولید رنگ در بیشتر صنایع، دارای آثار سمی روی اکوسیستم‌های آبی است، افزود: این رنگ‌ها و محصولات ناشی از تخریب آنها، دارای خواص سمی و سرطان‌زایی برای انسان و گونه‌های میکروبی آبزیان است که مشکلات زیست محیطی فراوانی ایجاد می‌کند.
دکتر پور قاضی با اشاره به اینکه حذف رنگ‌هایی مثل متیلن بلو از پساب‌های صنعتی تبدیل به یکی از چالش‌های بزرگ زیست محیطی شده است خاطرنشان کرد: این اختراع قابلیت تخریب آلاینده‌هایی نظیر رنگ‌ها و ترکیبات آلی سمی در محیط آبی با فرآیند فتوکاتالیستی در حضور نور مرئی یا فرابنفش را دارد و آنها را تبدیل به ترکیبات بی‌خطر می‌کند.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴