برگزاری همایش ملی کاوش های باستان شناسی منطقه کاشان در دانشگاه کاشان

۲۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۳:۵۸ کد : ۵۵۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۷
رئیس مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی از برگزاری همایش ملی کاوش های باستان‌شناسی منطقه کاشان در این دانشگاه خبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد مشهدی نوش‌آبادی برگزاری این همایش را در راستای ت...
رئیس مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی از برگزاری همایش ملی کاوش های باستان‌شناسی منطقه کاشان در این دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمد مشهدی نوش‌آبادی برگزاری این همایش را در راستای تحقق رسالت‌ها و برنامه‌های این مرکز بیان کرد و گفت: این مرکز سعی دارد که مسائل تاریخی فرهنگی، هنری و معماری این منطقه را مورد بررسی کارشناسانه قرار دهد.
وی تهیه بانک اطلاعاتی از نخبگان و تاسیس کتابخانه مرکز پژوهشی کاشان‌شناسی را از جمله فعالیت‌های این مرکز ذکر کرد و افزود: مجله تخصصی کاشان شناخت نیز (پژوهش‌نامه کاشان) تاکنون در 11مجلد منتشر شده و مقالات محققان برجسته کشور در آن ارائه می‌شود.
دکتر مشهدی برگزاری همایش‌های فیض کاشانی، بابا‌افضل و نظام وفا  را از دیگر برنامه‌های اجرا شده این مرکز نام برد و گفت: همایش ملی کاوش‌های باستان شناسی منطقه کاشان، همایش جهانی کاشی زرین فام و همایش باغ‌های تاریخی از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده این مرکز است که در سال آینده برگزار می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان و دبیر علمی همایش نیز با اشاره به اینکه کاشان یکی از مناطق مهم به لحاظ باستان‌شناسی است که دوره‌های مختلفی پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی را در خود جای داده و قدمت آن حدودا به 15 هزار سال قبل بر می‌گردد گفت: برگزاری این همایش در راستای کاوشهای باستان‌شناسی این منطقه ضروری به نظر می رسید.
دکتر محسن جاوری اظهار امیدواری کرد: برگزاری این همایش گام مثبتی برای ارتقا مباحث کاشان شناسی باشد و تعامل و همدلی و استفاده از تجربیات محققان برای کاوش های هر چه بیشتر و معرفی آثار تاریخی این منطقه را فراهم آورد.
دبیر اجرایی این همایش به ارسال حدود 20 مقاله به دبیرخانه همایش اشاره کرد و افزود:  این مقالات که از محققان و پژوهشگران برجسته کشور است در روز  برگزاری همایش بصورت سخنرانی و پوستر ارائه می شود.