به همت فناوران پارک علم و فناوری کرمان؛

دستگاه رطوبت‌سنج خاک طراحی و ساخته شد

۲۴ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۲ کد : ۵۵۲۴۹ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۸۵۸
دستگاه رطوبت سنج خاک(TDR)، به همت فناوران یکی از شرکت‌های دانش‌محور مستقر در پارک علم و فناوری کرمان طراحی و ساخته ساخته شد.
دستگاه  رطوبت‌سنج خاک طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری کرمان، مهندس علی اسدی مدیرعامل شرکت فرا دانش گفت: تیم تحقیق و توسعه (R&D) در تلاش ۸ ماهه موفق به ساخت دستگاهی شد که علاوه بر توانایی کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، شرایط لازم برای رشد بهینه گیاهان را نیز فراهم می کند.
وی افزود: این سنسور با فرستادن امواج الکتریکی دارای فرکانس های متفاوت در طول یک هادی، به بررسی سیگنال های بازگشتی و تغییرات آن می پردازد، این موارد شامل تغییر در شکل موج، مدت زمان رفت و برگشت سیگنال است.
مهندس اسدی اظهارکرد: تاکنون برند معتبر داخلی برای این محصول ساخته نشده همچنین برندهای خارجی مشابه نیز از طریق واسطه ها وارد ایران می شوند، از نمونه برند های خارجی می توان به CALT ،RIKA ،VEINASA اشاره کرد که تنها تعدادی کمی از آنها در بازار ایران یافت می شود و کشاورزان نیز به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از این محصول، اقدامی برای تهیه آن نکرده اند.
وی گفت: دلایل متعددی همچون گران تر بودن نمونه های مشابه خارجی، عدم تولید آن در شرکت های داخلی و احساس نیاز حوزه کشاورزی به این محصول سبب شد تا زمینه برای تولید این دستگاه فراهم شود.
مدیرعامل شرکت فرا دانش بیان کرد: نصب این دستگاه مقدار رطوبت و هدایت الکتریکی خاک را به ما گزارش می دهد، دانستن این موارد علاوه بر اینکه درمصرف آب صرفه جویی قابل توجهی می کند شرایط مناسبی نیز برای رشد گیاه فراهم می کند.
مهندس اسدی ادامه داد: بطور مثال برای زمینی با مساحت ۱۰ هکتار اگر حداقل به میزان ۱۰% در مصرف آب صرفه جویی صورت گیرد، می توانیم ۱ هکتار به سطح زیر کشت زمین کشاورزی خود بیافزاید.
وی تصریح کرد: بنابراین اگر در طول یک سال به میزان ۱ میلیارد تومان درآمد از این زمین برداشت شود، با استفاده از این سنسور که منجر به افزایش سطح زیر کشت شده است درآمد ما به میزان ۲۰۰ میلیون تومان در سال افزایش می یابد.
مهندس اسدی در ارتباط با گستردگی این محصول در بازار صنعت کشاورزی گفت: در هر ۱تا ۵ هکتار زمین کشاورزی به طور میانگین ۳ عدد سنسور برای زمین های باغی و ۱ عدد سنسور برای زمین های زراعی مورد نیاز است.
وی اذعان کرد: در ساخت این دستگاه از روش مهندسی معکوس برای تولید و بومی سازی این دستگاه استفاده شده است.
مدیرعامل شرکت فرا دانش یادآورشد: این دستگاه قابلیت سنجش شوری (EC) و دمای خاک را به ما می دهد، علاوه بر آن طول عمر بالای سنسور با استفاده از میله های ضد زنگ رابط استاندارد rs485 جهت اتصال (Modbus) تعبیه شده است.
مهندس اسدی توضیح داد: از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به تولید خروجی جریان استاندارد ۴تا ۲۰ میلی آمپری، حفاظت در برابر شوک الکتریسیته ساکن تا ۱۵ کیلو ولت، حفاظت خازنی در ورودی و خروجی سیستم، محدودیت تغذیه ولتاژ ورودی بین ۱۲ تا ۳۰ ولت اشاره کرد.
وی تاکید کرد: این دستگاه نسبت به نمونه های مشابه داخلی قیمت پایین تر و امکانات بیشتری دارد و تنها یک شرکت محصولی با خصوصیات مشابه تولید می کند و قیمت مطرح شده این شرکت معادل ۲ میلیون و هزار ۵۰۰ تومان است.
مهندس اسدی در پایان خاطرنشان کرد: تیم ۲ نفری تحقیق و توسعه (R&D) با تلاش فراوان پس از گذشت ۸ ماه موفق به ساخت این دستگاه شد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری کرمان