به همت پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد صورت گرفت؛

ساخت ماده کاربردی گوانیدینیوم تیوسیانات

۲۴ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۰ کد : ۵۵۲۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۱۹۱
پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد با بهره‌گیری از دانش روز در زمینه سنتز ترکیبات شیمیایی پرکاربرد، موفق به سنتز گوانیدینیوم تیوسیانات با خلوص بالا شدند.
ساخت ماده کاربردی گوانیدینیوم تیوسیانات
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر عشقی دکتر حسین عشقی، عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد در مورد ساخت این ماده چنین گفت: این ماده مشابه داخلی ندارد و ساخت آنکه با همکاری "شرکت دانش بنیان گیلدا پژوهان سبز" انجام شده است باعث بی‌نیازی از واردات این ماده از کشورهای دیگر می‌شود.
وی ادامه داد: گوانیدین که کربامیدین نیز نامیده می شود، یک باز قوی و دارای حلالیت بالا در آب است. در شرایط معمولی پایدار بوده و جاذب رطوبت می باشد. مطالعات زیادی روی آمینو گوانیدین ها به منظور کاربردهای دارویی انجام گرفته شده است، به طوری که مشتقات گوانیدین و آمینوگوانیدین با فعالیت ضدمیکروبی در زمینه طبی و ضدعفونی کردن، مورد بررسی زیادی قرار گرفته اند. یکی از این ترکیبات ارزشمند از نمک های گوانیدین، گوانیدیتیوم تیوسیانات می باشد.
گوانیدینیوم تیوسیانات یا ایزوتیوسیانات گوانیدینیوم (GITC) یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک عامل مختل کننده قوی پیوندهای هیدروژنی آب به کار می رود، همچنین از این ترکیب در استخراج DNA و RNA از سلول ها به عنوان محافظ اسید نوکلئیک به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.
از دیگر کاربرد های این ترکیب، استفاده به عنوان عامل غیرفعال کننده ویروس هایی از قبیل ویروس آنفولانزای اسپانیایی است. این ترکیب ارزشمند یکی از اجزای اصلی کیت های تشخیصی از جمله کیت تشخیص کرونا می باشد این عملکرد اهمیت زیادی در مطالعه ی مطمئن و به دور از خطر ویروس ها دارد.
از دیگر کاربرد های مهم این ترکیب استفاده از آن در فرآیند کافت (Lysis) می باشد که در آن غشای بیرونی یاخته از بین می رود. این فرآیند در مطالعات زیست شناسی از اهمیت زیادی در استخراج RNA وDNA از سلول ها و ذرات ویروس برخوردار است. علاوه بر فرآیند کافت، گوانیدینیوم تیوسیانات با مختل کردن فعالیت آنزیم های RNase و آنزیم های DNase سبب می شوند تا فرآیند استخراج با کمترین آسیب به گونه های استخراج شونده پیش رود.
آزمایشگاه تحقیق و توسعه شرکت گیلدا پژوهان سبز با بهره گیری از دانش روز در زمینه سنتز ترکیبات شیمیایی پرکاربرد، موفق به سنتز گوانیدینیوم تیوسیانات با خلوص بالا شده اند. این شرکت با افتخار اعلام می کند که آمادگی کامل جهت تامین نیازهای پژوهشی و صنعتی کشور به این ترکیب ارزشمند را دارا می‌باشد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴
 

 


( ۳۴ )