با هدف شتابدهی کسب و کارهای نوآور و نوپا؛

مرکز توسعه فناوری توانا در دانشگاه خوارزمی راه‌اندازی شد

۲۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۲۰:۴۶ کد : ۵۵۲۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۱
مرکز توسعه فناوری توانا به همت دانشگاه خوارزمی و شرکت ملی نفت ایران در پردیس کرج این دانشگاه راه‌اندازی شد.
مرکز توسعه فناوری توانا در دانشگاه خوارزمی راه‌اندازی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خوارزمی، مرکز توسعه فناوری توانا نمونه‌ای از یک شرکت دانش بنیان متکی بر مدل توسعه‌ای منطبق با شرایط و ضوابط بومی است.
علی میثاقی رییس مرکز توسعه فناوری توانا در این آیین گفت: این مرکز، یک مرکز شتاب دهی و نوآوری، زیست بوم فناوری بوده و خانواده فناوری را تکمیل کرده که برای تکمیل این زنجیره ارکان مختلفی مورد نیاز است.
وی افزود: دانشگاه ها، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری، شتاب دهنده ها، مراکز صنعتی و مراکز تامین مالی که بخش حاکمیتی می باشد، ارکان این زنجیره هستند که در استان البرز این مجموعه کنار هم قرار دارد و پیشرو در کشور می باشد.
میثاقی با بیان اینکه این مرکز ۲۵ تفاهم نامه بین المللی را قبل از شروع به کار رسمی منعقد کرده است، اظهار داشت: توسعه و یا انتقال فناوری های کاربردی، نوآوری شتابدهی و کارافرینی در حوزه کسب و کارهای نوپا از جمله اهداف این مرکز می باشد.
رییس مرکز توسعه فناوری توانا، چشم انداز مرکز توسعه فناوری توانا را احراز جایگاه برتر در کشور و منطقه در مدیریت و توسعه فناوری های نوین دانست.
میثاقی ماموریت اصلی این مرکز را شتابدهی کسب و کارهای نوآور و نوپا از طریق رصد نیازهای واقعی و همسو در حوزه های هدف و رصد آخرین فناوری های دنیا عنوان کرد و حوزه های هدف ماموریت ها را نفت، آب، محیط زیست، گردشگری و … دانست.
رییس دانشگاه خوارزمی نیز در این آیین گفت: راه اندازی شرکت های شتاب دهنده در حوزه نفت و انرژی از جمله اهداف تاسیس این مرکز است.
عزیزاله حبیبی افزود: به همین منظور تفاهم نامه ای در راه اجرایی شدن تاسیس صندوق حمایت و شهر سلولی که اولین بخش آن در صورت انعقاد تفاهم نامه با شرکت هلدینگ بن دا در حوزه اقتصادی عملیاتی می شود.
وی اظهار داشت: دانشگاه ها به طور عمده برای فعالیت های آموزشی و در دهه اخیر با شتاب و حرکتی شدیدتر در جهت فعالیت های پژوهشی قدم برداشته اند ولی ساختارها و زیرساخت ها، ایده ها و نگرش ها و همچنین بدنه اجرایی برای تبدیل دانشگاهی که مستقیم حرکت های هم راستا برای پاسخ به نیازهای جامعه را داشته باشد، ‌فاصله داریم.
وی با بیان اینکه این فاصله در دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری دیده می شود، گفت: خاستگاه و محل زایش چنین فکر و ایده در مقام اجرا بیشتر باید در دانشکده ها رخ نشان دهد.
وی ادامه داد: این مرکز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور در دو بلوک تغییر کاربری شده این دانشگاه ایجاد شده است.
گفتنی است در پایان این مراسم بین دانشگاه خوارزمی و شرکت هلدینگ بن دا تفاهم‌نامه همکاری منعقد شد.
ل.م ۵۴


( ۱ )