برگزاری هفدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران دردانشگاه شهیدمدنی آذربایجان

۱۸ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۴ کد : ۵۵۱۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۰
آئین گشایش هفدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران به میزبانی دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان باحضور دکتررحمانی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر درمجلس شورای اسلامی، دبیر انجمن شیمی کشور، رئیس و اعضای هیئت رئیسه...
آئین گشایش هفدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران به میزبانی دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان باحضور دکتررحمانی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر درمجلس شورای اسلامی، دبیر انجمن شیمی کشور، رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هفدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران با حضور بیش از 500 پژوهشگر و محقق از دانشگاه های سراسر کشور و مهمانانی از کشور آلمان دردانشگاه شهیدمدنی آذربایجان برگزارشد.
درمراسم افتتاحیه این کنفرانس، دکترحسن ولی زاده رئیس دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان طی سخنانی گفت: این دانشگاه بسیار مفتخر است میزبان دانشمندان و پژوهشگران شیمی معدنی ایران و همچنین اعضای هیئت مدیره و دبیرانجمن شیمی کشورمی باشد.
وی به معرفی اجمالی دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان پرداخته و افزود: دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان دانشگاهی جامع است که ازمقطع کارشناسی تا دکتری دانشجو داشته و در رتبه بندی اخیرISC در بین دانشگاه های ایران دارای رتبه 27 می باشد که امیدواریم با تداوم حمایت های مسئولین ذیربط، پیشرفت های دانشگاه به صورت مستمر ادامه یافته و شاهد رتبه بهتری باشیم.
رئیس دانشگاه شهیدمدنی ادامه داد: رتبه علمی کشور دربین کشورهای منطقه و جهان رتبه ارزشمند 16 می باشد که سهم دانشگاه نیز در تولید علم درکشور، مطلوب بوده و سعی می شود این نقش را ارتقا دهیم.
دکترولی زاده نقش این کنفرانس درایجاد ارتباط و تعامل فی مابین دانشمندان و محققان و علاقمندان نقش بسزایی دانسته و گفت:  چنین کنفرانس هایی موجب هم افزایی و آشنایی بیشتر با دستاورد های روز علم شیمی شده و یکی از اهدافی که کنفرانس ها دنبال می کنند تبادل ایده و اطلاعات و علم روز توسط پژوهشگران و جهت دهی به پژوهش برای حل مشکلات علمی است که سیاست های علمی کشور نیز جهت دهی به منظور حل مشکلات و معضلات کشور می باشد.
وی جایگاه علمی کشور را مایه مباهات دانسته و افزود: با الطاف الهی، آنچه موجب عزت مذاکره کنندگان کشورمان درمقابل قدرت های جهانی بوده، به پشتوانه علمی و پیشرفت های علمی کشوراست.
دکترولی زاده ظرفیت و پتانسیل کشورمان را بالا ارزیابی کرد و ادامه داد: درکشور ما نیروی انسانی کافی و کارآمد و متخصص و با انگیزه وجود دارند که توانایی ارتقای رتبه علمی کشورمان را درسطح جهانی دارا هستند.
وی دربخش پایانی سخنان خودگفت: دانشگاه ها باید ماموریت محور شوند و فعالیت های آنها نیز کیفی سازی شود.
دکتررضا رحمانی نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ضمن ابراز خرسندی از حضور درجمع دانش پژوهان و متخصصین علم شیمی کشور، درکنفرانس شیمی معدنی ایران در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، گفت: یک از معضلات صنعت و تولید در کشور عدم ارتباط بین مراکز علمی و دانشگاهی با مراکز صنعتی و تولیدی کشور است و قطعا بدون بهره گیری مراکز صنعتی از دانش دانشگاهیان، تولید صنعتی در کشور عقیم می ماند.
وی کمیسیون و اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی را چهره های جوان و پرنشاط درعین حال علمی و صاحب تخصص و دانش عنوان و افزود: به لطف دوستان در کمیسیون قوانین جدید و راه گشایی به منظور برداشتن فاصله بین صنعتگر و پژوهشگر در مجلس تدوین یافته است و در بخشی از این قوانین حمایت های لازم از صنایع دانش بنیان از جمله حمایت های مالیاتی، بیمه ای و حمایت از برند و شهرک های فناوری پیش بینی شده است.
نماینده مجلس شورای اسلامی از دولت نیز خواست حمایت های بی دریغ خود را از شرکت های دانش بنیان کماکان ادامه دهد.
درادامه مراسم دکتر ذوالفقار رضوانی دبیر علمی این کنفرانس به ارائه گزارشی از روند برگزاری آن  پرداخت و گفت: موافقت انجمن شیمی ایران برای برگزاری کنفرانس هفدهم دردانشگاه را شهریور ماه 1393 اخذ کرده و در پانزدهم فروردین ماه شروع ثبت نام و ارسال خلاصه مقالات بوده و دوم خرداد ماه نیز پایان مهلت ثبت نام و ارسال خلاصه مقالات بوده است .
وی افزود: در سوم تیرماه سال جاری نتیجه نهایی داوری مقالات اعلام شد و بیست هشتم مردادماه نیز برنامه زمان بندی و پوستر ها اعلام شد.
دبیرعلمی کنفرانس گفت: تعداد 464 مورد مقاله در 15 محور اصلی به دبیرخانه کنفرانس واصل شد که محورهای سنتز و شناسایی ترکیبات معدنی با 141 مورد مقاله و نانو شیمی با 119 مورد مقاله بیشترین مقالات را به خود اختصاص داده بودند.
دکتررضوانی ادامه داد: از تعداد مقالات پذیرفته شده 398 مقاله توسط دانشجویان، 48 مقاله توسط اعضای هیئت علمی و 18 مقاله توسط سایر پژوهشگران ارائه شده است که ازاین تعداد 344 مقاله به صورت پوستر و 16 مقاله به صورت سخنرانی ارائه شده و سخنرانی های کلیدی توسط سخنران های مدعو از کشور آلمان انجام خواهد پذیرفت.
وی افزود: دربرگزاری این کنفرانس 6 کارگاه آموزشی در محورهای تجاری سازی فناوری نانو در حوزه پزشکی، تجاری سازی فناوری نانو در صنعت اوپتو الکترونیک، کریستالوگرافی، شیمی محاسباتی، میزگرد توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز و بازدید علمی از تصفیه خانه تبریز برگزارمی گردد.
دکترعلی عجمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه درمراسم اختتامیه هفدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران در دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان ضمن تقدیر ازکلیه شرکت کنندگان و برگزارکنندگان کنفرانس به موضوع مهم ارتباط صنعت با دانشگاه اشاره کرد و گفت: عمده ارتباطات شکل گرفته بین دانشگاه و صنعت فی مابین دانشگاه های دولتی با شرکت های دولتی است درحالی که این شیوه در دنیا منسوخ شده و باید دنبال ارتباطات دانشگاه با بخش مولد خصوصی باشیم.
 وی افزود: پژوهش باید درخدمت صنعت قرار گرفته و تبدیل به ثروت  به عبارتی دانایی باید به دارایی تبدیل شود.
دکترعجمی گفت: دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان با توجه به همجواری با شهرک صنعتی شهیدسلیمی که ششصد شرکت و واحد تولیدی صنعتی بزرگ در آن فعالیت دارند و به عنوان شهرک برتر صنعتی کشور انتخاب شده است درصدد تشکیل کلینیک صنعت، معدن و تجارت در آن شهرک می باشد که موافقت اولیه آن نیز اخذ شده است.
وی در ادامه افزود: مطالعات نشان می دهد در کشورهای توسعه یافته و صنعتی به ازای هر 8 مقاله یک Patent به ثبت می رسد این در حالی است که در کشور ما حدودا از هر دو هزار مقاله یک Patent بین المللی ثبت می گردد که این نشان دهنده فاصله موضوعات و محور های پژوهشی دانشگاه ها با صنعت می باشد که این روند باید اصلاح شده و پژوهش ها به سمت و سوی کاربردی شدن و تبدیل علم به ثروت سوق یابند.
درادامه پروفسور زلفی گل دبیرانجمن شیمی ایران درسخنانی از پژوهشگران جوان که دراین کنفرانس یافته ها و برون دادهای خود را درمعرض دسترسی دیگر علاقمندان قراردادند تشکر کرد و از غنای علمی کنفرانس خبر داد و افزود: نقطه قوت کنفرانس در منسجم بودن آن و متمرکز بودن محل برگزاری دانست.
دکترزلفی گل درادامه گفت: کمتر کشوری درجهان است که 5/4 میلیون دانشجوی جوان و پرتوان داشته باشد و این نقطه قوتی است که می تواند ما را درجمع کشور های پیشرفته جهان قراردهد.
وی وضعیت علمی کشورمان با کشور ترکیه درسال 1993 را  مقایسه کرده واز پیشی گرفتن ایران از ترکیه خبر داد.
وی این پیشرفت را هم از بعد کیفی و هم از بعد کمی دانست.
دکترزلفی گل گفت: رتبه علم شیمی کشور در رتبه بندی دنیا رتبه 12 است که رتبه علمی کشور دربین کشور های جهان  16 می باشد که نشان دهنده کیفیت و کمیت برون داد های علم شیمی است.
درادامه مراسم دکتر سلطانی دبیر اجرایی کنفرانس به ارائه گزارشی از روند اجرایی کنفرانس پرداخت.
گفتنی است پایان بخش مراسم اختتامیه تجلیل از پنج پژوهشگر بخش پوستر کنفرانس بود که براین اساس: محمد حیدری ، زهرا صفری از دانشگاه یاسوج، وحیده دولت یاری ازدانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان، لیلا تقی زاده از دانشگاه یاسوج وسیدجابر علوی ازدانشگاه صنعتی اصفهان و رضا معادی نیز دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه شیراز نیز به عنوان پژوهشگر جوان، انتخاب شد.