با هدف توسعه زنجیره ارزشی تحول دیجیتال؛

مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران احداث شد

۱۴ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۷:۴۰ کد : ۵۵۱۰۲ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۲۱۴
مراسم احداث مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد، با حضور دکتر نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر زارعی هنزکی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر قادری‌فر مدیر کل دفتر تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دکتر غریب پور مدیر عامل ایمیدرو، دکتر محمدی رئیس ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و مهندس عظیمیان مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار شد.
مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران احداث شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، احداث این مرکز با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فولاد مبارکه اصفهان و دانشگاه تهران و با هدف ایجاد استارتاپ استودیو تحول دیجیتال در صنعت فولاد برای استقرار هسته‌های نوآور و شرکت‌های فناور انجام شده است.
در این مراسم، دکتر زارعی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بیان کرد: امروز برای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و دانشگاه تهران روز بزرگی است. در اقتصاد نوآوری هنگامی که دانشگاه، صنعت و دولت در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، توفیق رخ می‌دهد و امروز چنین روزی است.
وی با اشاره به شبکه فناوری دانشگاه تهران، آن را پلتفرمی برای رشد هماهنگ و توسعه پایدار به مرکزیت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران دانست.
دکتر زارعی به زنجیره ارزش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از مرحله ایده یابی تا توسعه کسب وکار اشاره کرد و گزارشی از برنامه‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مانند بذر، جوانه، رویش و…. ارائه داد، سپس فرایندهای سرمایه‌گذاری و حمایت ها و خدمات پارک را بیان داشت.
وی مرکز نوآوری تحول دیجیتال را مرکزی پیش رو، نوآور در تحول دیجیتال در صنعت فولاد دانست و ماموریت این مرکز را ایجاد و شتاب‌دهی هسته‌های نوآور و پیش رشد و سپس تشکیل و حمایت شرکت‌های رشدی و پسارشدی جهت توسعه زنجیره ارزشی تحول دیجیتال در صنایع فولاد و سایر صنایع بیان کرد.
دکتر زارعی ادامه داد: مرکز نوآوری تحول دیجیتال، نقطه آغازی جهت حرکت به سمت تحول دیجیتال در صنعت فولاد کشور است و با هدف ایجاد بازوهای تحقیقاتی و اجرایی واسته به صنعت فولاد مبارکه، ارائه خدمات و محصولات منطبق با زنجیره ارزشی فولاد، استفاده از پتانسیل های دانشی موجود در دانشگاه جهت برطرف سازی چالش های موجود در صنایع، استفاده از ظرفیت های علمی و ایده های نوآور دانشجویان دانشگاه تهران جهت ایجاد کسب وکار در تحول دیجیتال، ترویج فرهنگ کارآفرینی و نوآوری و ایجاد مرکزی برای انجام تحقیقات مرتبط با گسترش و توسعه پایدار صنعت فولاد کشور احداث می شود.
در ادامه مهندس نقوی معاون تکنولوژی و فناوری فولاد مبارکه گفت: دنیا به سمت اقتصاد نسل چهارم در حرکت است. فولاد مبارکه به عنوان پیشتاز این صنعت در راستای تعامل دیجیتال در صنعت فولاد در تلاش است و مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد نیز به همین منظور احداث و راه‌اندازی می‌شود.
وی درباره فناوری های محوری در تحول دیجیتال مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، ماشین های خودران، بلاک چین، خودکار کردن تجهیزات، بهینه سازی فرایندهای تولید، چاپ سه بعدی و … به بیان چالش‌های پیش روی صنایع در زمینه تحول دیجیتال من جمله اطمینان از پاسخ دهی مستمر به منظور تامین نیازهای آینده و تسلط بر وضعیت بازار، باقی ماندن در بازار رقابت از طریق فرایندهای پربازده و همچنین ذخیره منابع، حصول به محصول باکیفیت بالاتر، بهینه کردن عملکرد واحدها و کاهش هزینه نگهداری و هزینه سرمایه گذاری، داشتن برنامه تولید منعطف و در عین حال تضمین زمان تحویل محصول، افزایش پیچیدگی تولید محصولات جدید و کاهش زمان عمر آن‌ها پرداخت.
مهندس نقوی افزایش بازدهی و عملکرد بهتر سیستم (بهینه سازی فرایند)، مدیریت صحیح امکانات، کاهش مصرف مواد اولیه و انرژی، بهبود کیفیت محصولات نهایی و ایجاد محصولات هوشمند با دانش تاریخچه محصول، ایجاد شبکه سازی بین واحدهای تولیدی و زنجیره تامین، یادگیری ماشین جهت تولید آلیاژهای جدید، قابلیت ردیابی محصول و ایجاد راه حل های غیرمتمرکز به جای متمرکز را از مزایای تحول دیجیتال در صنعت فولاد دانست.
دکتر غریب پور رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، احداث مرکز نوآوری تحول دیجیتال را گامی برای همراستایی با صنایع دنیا دانست.
وی گفت شتاب تکنولوژیکی دنیا آن قدر بالاست که باید سریع‌تر اقدام کنیم. در این مرکز، گروه‌های کوچک کاری به خلق ایده پرداخته و با حمایت فولاد مبارکه ایده ها عملی و تجاری می‌شود. در واقع صنعت و معدن از مزایای این مرکز بهره می‌برند.
ل.م ۵۴


( ۲ )