به همت محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری؛

واکسن فیوژن پروتئینی علیه نکروتیک انتریتیس طیور تولید شد

۱۴ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۷:۳۳ کد : ۵۵۱۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۰
محققان پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان وابسته به دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری موفق به تولید واکسنی دوگانه با قابلیت محافظت طیور در برابر بیماری عفونی نکروتیک انتریتیس شدند.
واکسن فیوژن پروتئینی علیه نکروتیک انتریتیس طیور تولید شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، این واکسن نوعی فیوژن پروتئین از ترکیب توکسین‌های آنتی ژنیک می‌‌باشد که در برگیرنده مهمترین توکسین‌های باکتری clostridium perfringens عامل بیماری نکروتیک طیور می‌‌باشد.
دکتر کاملیا کتالانی، دانش آموخته دکتری مهندسی ژنتیک و ژنتیک مولکولی از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: این واکسن هیچ‌گونه آثار سمی بر روی جوجه‌ها ندارد و به دو صورت خوراکی و تزریقی قابل استفاده می‌‌باشد. واکسیناسیون در دو دوره ۱۰ و ۲۰ روزگی با دوز ۵۰ میکروگرم به ازای هر جوجه قابل استفاده می‌باشد. فرم تزریقی این واکسن همراه با ادجوانت مونتاناید با نسبت حجمی ۳۰ (واکسن) به ۷۰ (ادجوانت) ارائه می‌گردد.
گفتنی است ازجمله مرگبارترین بیماری‌‌های عفونی در مرغداری‌‌ها آنتریت نکروتیک می‌‌باشد که یک بیماری شایع باکتریایی است بطوریکه تخمین زده می‌شود سالانه در حدود ۶ میلیارد دلار خسارت بر صنعت مرغداری در سراسر جهان وارد می‌‌کند (وید و همکاران، ۲۰۱۵). عامل این بیماری یک باکتری گرم مثبت بی‌هوازی ، اسپورزا و میله‌ای شکل بنام کلستریدیوم پرفرینجس (Clostridium perfringens) است که بزرگترین گروه پاتوژن‌‌ها را تشکیل می‌دهد(پاریش، ۱۹۶۱). این پاتوژن پراکنش جهانی و گسترده‌ای دارد. این باکتری باعث طیف وسیعی از بیماری‌‌ها هم در انسان و هم در حیوانات (مانند سلولیتیس، قانقاریا، انتروتوکسمی، انتریت نکروتیک در پرنده‌های گوشتی و مسمومیت غذایی) می‌‌شود و به عنوان یک بیماری با منشاء غذا و به عنوان دومین عامل بیماری معمول در سمی شدن غذا در آمریکا می‌‌باشد (داهیا و همکاران، ۲۰۰۶، اوزال و همکاران، ۲۰۱۴). بیماری‌‌زایی این باکتری به توانایی آن در تولید توکسین‌‌های متنوع و زیاد برمی‌‌گردد.
همکاران این طرح دکتر قربانعلی نعمت زاده و دکتر علی دهستانی کلاگر عضو هیئت علمی پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری کشاورزی طبرستان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و همچنین دکتر غلامرضا احمدیان عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک می‌باشند.
ل.م ۵۴


( ۳ )