با تلاش پژوهشگران دانشگاه سمنان صورت گرفت؛

سیستم کنترل دمای محیط داخلی با استفاده از ملات رسانا ثبت اختراع شد

۱۴ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۷:۲۹ کد : ۵۵۰۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۸
«سیستم کنترل دمای محیط داخلی با استفاده از ملات رسانا» توسط محققان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان و با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه ثبت اختراع شد.
سیستم کنترل دمای محیط داخلی با استفاده از ملات رسانا ثبت اختراع شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این اختراع توسط دکتررضا کی پور عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، محمد فردوسیان و علی جرجانی از دانشجویان کارشناسی و دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به ثبت رسید.
دکتر کی‌پور در توضیح این اختراع گفت: امروزه در سیستم‌های گرمایش داخلی، به منظور تأمین گرمای مطلوب فضا، از گاز برای گرمایش مستقیم و یا گرم کردن آب و انتقال آن به نقاط مورد نیاز، استفاده می‌شود که مشکلات استفاده از این روش، اتلاف انرژی، مصرف زیاد گاز، سختی انتقال انرژی به دلیل استفاده از لوله‌کشی آب و ایجاد گرمای نامتوازن است.
وی افزود: در این اختراع سیستم گرمایش مبتنی بر ملات رسانا است که با استفاده از جریان برق، گرمای مورد نیاز را از طریق دیوارهای جانبی و نیز کف تأمین می‌کند.
دکتر کی‌پور با بیان اینکه سیستم معرفی شده به منظور حفظ ایمنی و کنترل دمای محیط داخلی از یک سیستم کنترلی الکتریکی استفاده می‌کند، اظهار داشت: از مزایای این اختراع می‌توان به یخ‌زدایی و برف‌زدایی رویه راه و پل، ایجاد گرمای یکنواخت، مصرف انرژی بهینه به دلیل استفاده از یک سیستم کنترلی، پیاده‌سازی آسان، هزینه اجرا و نصب معقول و در دسترس بودن مواد اولیه اشاره کرد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۳ )