در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا صورت گرفت؛

تولید محلول ضدعفونی کننده بسیار قوی با فناوری نانو توسط محققان دانشگاه تبریز

۱۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۹ کد : ۵۵۰۸۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۳۶۱
پژوهشگران دانشگاه تبریز مستقر در یکی از شرکت‌های دانش بنیان استان موفق به تولید محلول ضدعفونی کننده قوی دست و سطوح با استفاده از نانوذرات نقره، اکسید روی و دیگر نانوذرات شدند.
تولید محلول ضدعفونی کننده بسیار قوی با فناوری نانو توسط محققان دانشگاه تبریز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکتر علی رستمی عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و مدیرعامل شرکت آرمان جستجوگران انرژی نور، در این باره با بیان اینکه از محلول ضدعفونی مبتنی بر نانوذرات جدید تولید شده در این شرکت می‌توان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی و رفع آلودگی‌هایی با منشا باکتری استفاده کرد، گفت: نام این محصول نانو کلینیا است که در نام گذاری این ماده از چند جنبه استفاده شده که از کلمه ی کلونیا که مردم ترکیه از این واژه بیشتر برای محصولی که در رستوران هایشان استفاده می کنند و هم از کلمه نانو که در ساختار ماده نانو مواد نهفته است و همچنین از کلمه انگلیسی Clean که به معنی تمیز است، استفاده شده است. با ترکیب این اسامی نام نانوکلینیا خلق شده است.

وی در ادامه با اشاره به مقایسه این محلول ضدعفونی کننده با سایر مواد ضدعفونی کننده در بازار افزود: بخش عمده‌ی این ماده آب دیونیزه (آب مقطر) است که هیچ گونه حساسیت‌های پوستی ایجاد نمی‌کند.

دکتر علی رستمی یکی دیگر از مزیت‌های این ماده را بی بو بودن آن عنوان کرد و یادآور شد: به خاطر این مزیت‌ها هیچ گونه مشکل ریوی ایجاد نمی‌کند و ماندگاری این ماده به گونه‌ای است که اگر از این ماده به دست‌تان یا به سطح بزنید و آن را نشویید تا ۶ ماه ماندگاری خواهد داشت.

به گفته وی از دیگر فواید این ماده این است که قدرت ترمیم زخم دارد، به گونه‌ای که اگر دستتان زخمی شود و از این ماده روی زخم‌تان بزنید، آن را ترمیم می‌کند و از این نظر مورد توجه قرار دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با اشاره به دیگر ویژگی‌های این مواد گفت: در این ماده نانوذرات مختلفی استفاده شده است، از جمله نانوذرات نقره، نانوذرات اکسید روی، نانوذرات تیتانیوم و این ماده به دلیل نانوذراتی که در ساخت آن استفاده شده است، هم آنتی باکتریال و هم آنتی ویروس بسیار قوی در سایه مدیریت سطح نانوذرات می‌باشد.

وی اضافه کرد: همه نانوذراتی که به صورت کلوئیدی سنتز می‌شوند و باید سطح‌شان پوشیده شود تا بتوانند به صورت پایدار در آب معلق بمانند، در غیر این صورت به هم می چسبند موادی که برای پایدارسازی این نانوذرات در آب استفاده کردیم، این قابلیت را دارند که با غشاء ویروس و باکتری واکنش انجام دهند و در نتیجه برخلاف سایر مواد موجود ویروس را بلوکه کنند.

دکتر رستمی، اثر بخشی سریع فوق العاده بالا ۹۹.۹۹۹۹۹۷ درصد زیر یک دقیقه، ۱۰۰ درصد زیر ۵ دقیقه برای ویروس، باکتری و قارچ، ماندگاری بالا تا ۶ ماه و کشنده ویروس، باکتری و قارچ، غیر قابل نفوذ در بدن، غیر سمی بودن و قابلیت ترمیم زخم، آنتی UV برای دست و سطوح و طولانی نمودن عمر مفید سطوح و جلوگیری کننده از آسیب به دست توسط تابش نور خورشید، بدون نیاز به آبکشی و شستن و کاهش شدید دفعات شستن، بدون الکل، غیر قابل اشتعال و مبتنی بر نانومواد اختصاصی این شرکت (کمپلکس جدید حاوی نانوذرات)، بدون بو، نرم کننده دست و حاوی بوی اسانس میوه و تقویت کننده رشد گیاهان و درختان در صورت سم‌پاشی به فضای سبز و درختان را از دیگر ویژگی‌های این محصول بیان کرد.

گفتنی است محلول ضدعفونی کننده «نانوکلینیا» علاوه بر گواهی‌ نانومقیاس، تائیدیه سازمان غذا و دارو و پروانه بهره برداری اداره صنایع را نیز دریافت کرده که با همکاری تیمی بسیار قوی متشکل از افرادی با تخصص نانومواد و نانوشیمی تولید می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وب‌سایت شرکت به آدرس اینترنتی www.asepe-company.ir مراجعه کنند.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۱۸۴ )