با هدف شتابدهی ایده‌ها به سمت کارآفرینی؛

مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی بیرجند افتتاح شد

۱۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۳ کد : ۵۵۰۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۱۰
مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی بیرجند، با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد صادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی، رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند و مسئولان پارک علم و فناوری استان افتتاح شد.
مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی بیرجند افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی بیرجند، دکتر سیدحجت هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند در این مراسم اظهار داشت: مرکز نوآوری دانشگاه که با همت و پیگیری دفتر کارآفرینی و ارتباط با صنعت راه‌اندازی شده است، شتابدهی ایده‌ها به سمت کارآفرینی در قالب تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان را هدف قرار داده است.

دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آیین افتتاحیه این مرکز با بیان اینکه دانشگاه باید به دنبال ایجاد راه حل برای مشکلات باشد، بیان داشت: با وجود تعداد بالای دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان، نباید مشکلاتی از قبیل بیکاری، کمبود محصولات کشاورزی، محیط زیست، مشکل آب وجود داشته باشد.

وی افزود: وظیفه مسئولان فراهم کردن زیر ساخت‌ها برای به نتیجه رساندن ایده‌ها و راهکارهای حل مشکلات است. وی با ابراز رضایت از عملکرد دانشگاه‌های خراسان جنوبی ادامه داد: در استان روحیه همدلی و همکاری گسترش پیدا کرده که خوشحال کننده است.

مهندس مودی رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه نیز با بیان اینکه این مرکز با مساحت ۱۰۴۰ متر مربع در یک طبقه کامل از دانشکده مهندسی کامپیوتر و صنایع به بهره‌برداری رسید، اظهار داشت: هزینه تجهیز این مرکز بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان بوده که ۲۰۰ میلیون آن را معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۵۰ میلیون را پارک علم و فناوری استان و ۵۰ میلیون نیز از محل اعتبارات دانشگاه تامین شده است. ۶۰۰ متر از این فضا، فضای مسقف و ۴۴۰ متر فضای روباز می‌باشد.

وی با اشاره به دو فضای تعبیه شده در این مرکز عنوان کرد: دو فضای استارتاپ و شرکتی در مرکز علم و فناوری در نظر گرفته شده و در فضای استارتاپی امکان فعالیت ۱۰ تیم ۴ نفره مجموعاً با ظرفیت ۴۰ نفر هست و در فضای شرکتی نیز ۹ شرکت امکان استقرار دارند.

رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی بیرجند همچنین اظهار داشت: در این مرکز دانشجویان می‌توانند ایده‌های خودشان را در چارچوب پروپزال به مرکز تحویل دهند تا اگر قابلیت تجاری‌سازی دارد فضایی برای گسترش آن به آنها تعلق گیرد.

مهندس مودی با بیان اینکه ۳ تا ۶ ماه زمان برای دانشجویان جهت تکمیل ایده در نظر گرفته شده، ادامه داد: پس از این زمان تیم‌ها در فضای شرکتی استقرار پیدا می‌کنند تا محصول خود را تجاری‌سازی کنند.

وی به قرارداد دانشگاه صنعتی بیرجند با پارک علم و فناوری اشاره کرد و افزود: تیم های مستقر در این مرکز از حمایت‌های این نهاد بهره‌مند خواهند شد.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۳ )