با هدف هم‌اندیشی درخصوص موضوعات عمرانی و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای؛

نخستین نشست دبیران عمرانی مناطق دهگانه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در سال ۱۳۹۹ برگزار شد

۰۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۴ کد : ۵۴۹۴۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۰۷۰
نخستین نشست دبیران عمرانی مناطق دهگانه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در سال ۱۳۹۹ با هدف هم‌اندیشی درخصوص موضوعات عمرانی و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
نخستین نشست دبیران عمرانی مناطق دهگانه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در سال ۱۳۹۹ برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر جمشید اسماعیلی مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست مجازی، به تشریح سیاست‌ها و اقدامات اداره کل طرح‌های عمرانی در زمینه مسائل عمرانی و منطقه‌بندی دانشگاه‌ها پرداخت.
کلیّات مباحث مطروحه در این نشست، اهتمام جهت تسریع فرم‌های طرح‌های متمرکز توسط دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری، استفاده از ظرفیت‌های مستتر در تبصره‌های قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور در راستای اجرای برنامه‌های بالادستی، نظارت و اجرای پروژه‌های عمرانی با هدف بهبود روند ساخت و ساز، آموزش‌های دفاتر فنی به منظور ارتقای دانش مدیران عمرانی، نحوه برخورد با مسائل قراردادی و حقوقی در شرایط شیوع کرونا و مشکلات ناشی از عوارض شهرداری‌ها است.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم اظهار داشت: جمع‌آوری اطلاعات فضاهای موجود و پروژه‌های در دست احداث دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری در قالب یک بانک اطلاعاتی جامع جزو الویت‌های کاری این اداره کل است که انجام این مهم در سال‌جاری با مساعدت و همکاری دبیران عمرانی مناطق دهگانه محقق خواهد شد.
وی گفت: یکی از مشکلات دانشگاه‌ها بحث عوارض و مطالبات شهرداری‌ها است، که برای محاسبه آن شاخص تعریف شده‌ای ندارند. با توجه به کاربری آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مبنای مشخصی برای محاسبه عوارض شهرداری‌ها در دست نیست وحل این مشکل نیازمند تعامل وزارت متبوع با وزارت کشور و به دنبال آن تعریف و تدوین شاخص‌ها و معیارهای مناسب و معنادار برای محاسبه عوارض توسط شهرداری‌ها است.
وی تصریح کرد: جلسات آموزشی که در سنوات اخیر توسط کارشناسان این وزارت و دبیران برای مدیران عمرانی دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری برگزار شده سبب ارتقای کیفیت ساخت‌وسازها و کاهش مشکلات قراردادی و حقوقی پیمان‌ها شده است و امید است که با تداوم این دور‌ه‌های آموزشی مشکلات حوزه عمرانی به حداقل ممکن برسد.
در پایان، دکتر اسماعیلی فرصت استفاده از امکانات موجود برای برگزاری جلسات به صورت ویدئو کنفرانس برای افزایش ارتباطات غیرحضوری وکاهش هزینه‌ها را بسیار مغتنم دانست و خواستار تداوم و افزایش برگزاری جلسات آتی به این صورت شد.
در خاتمه جلسه، دبیران مناطق به اظهارنظر در راستای مطالب مطروحه پرداختند و جهت انجام بهتر امور محوله ارائه طریق نمودند.
ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )