در ادامه سلسله نت گپ‌های یونسکویی مطرح شد؛

ترامپ با خروج از معاهده محیط زیستی پاریس، مصلحت جهانی را قربانی منافع خود کرد

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۲ کد : ۵۴۹۰۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۳۲
پروفسور دونالد براون استاد دانشگاه ایالات متحده آمریکا در ‌نت گپ یونسکویی گفت: اساسا اداره کشورهای سرمایه داری مانند آمریکا، استرالیا و کانادا بر مبنای منافع کارتل‌های اقتصادی است و بدعهدی آمریکا و خروج این کشور از معاهده محیط زیستی پاریس که بیش از ۱۹۵ کشور دنیا این توافق را پذیرفته بودند، به روشنی نشان داد که ایالات متحده آمریکا و ترامپ در این زمینه نقش خود را به درستی ایفا نکردند. در واقع ترامپ با خروج آمریکا از معاهده توافق آب‌وهوایی پاریس مصلحت جهانی را قربانی منافع نهادهای سرمایه داری کرد.
ترامپ با خروج از معاهده محیط زیستی پاریس، مصلحت جهانی را قربانی منافع خود کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از کمیسیون ملی یونسکو - ایران، شانزدهمین نت گپ یونسکویی، با موضوع اخلاق و تغییرات اقلیم، شب گذشته، با حضور برنده پنجمین دوره جایزه جهانی اخلاق ابن سینای (یونسکو) برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر احسان شمسی گوشکی عضو کمیته ملی اخلاق زیستی و اخلاق در علم و فناوری کمیسیون ملی یونسکو- ایران، درخصوص جایزه جهانی اخلاق در علم ابن سینا که در ۱۶۶ امین شورای عمومی یونسکو که بالاترین نهاد تصمیم گیری در این سازمان است به تصویب رسید، گفت جایزه اخلاق در علم تنها جایزه جهانی است که به ابتکار جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی و آموزشی ملل متحد «یونسکو» از سال ۲۰۰۳، به نام دانشمند ایرانی شیخ الرئیس ابوعلی سینا نامگذاری شده است که باعث خوشحالی و افتخار ما ایرانیان است. لازم به یادآوری است که جایزه ابن سینا برای اخلاق در علم و فناوری به پیشنهاد و توسط جمهوری اسلامی ایران هر دو سال یکبار به افراد یا گروه هایی که در زمینه اخلاق در علم و فناوری صاحب پژوهش های علمی ارزشمند هستند، پس از رأی و نظر هیئت داوران اهدا می شود.

دکتر شمسی گوشکی با اشاره به رزومه غنی پروفسور دونالد براون گفت: ایشان استاد تمام حوزه اخلاق و استاد حقوق بشر در دانشگاه ویدنر(widener) هستند و در ۷۰ کشور دنیا در حوزه اخلاق محیط زیست و حوزه تغییرات اقلیم سابقه تدریس دارند و همچنین در کشورهای زیادی به ارائه سخنرانی در این زمینه ها پرداخته اند. پروفسور براون از پیشگامان مطالعه در خصوص تغییرات اقلیم بوده و از مدیران برنامه ریزی در این باره در سازمان ملل است.

تغییرات اقلیم می تواند باعث خشکسالی و یا سیل و زلزله در آسیا و آفریقا شود
* اولین پرسش دکتر شمسی گوشکی از برنده پنجمین دوره جایزه جهانی اخلاق ابن سینا درخصوص تاثیر تغییرات اقلیم بر زندگی انسان بود.
براون در این خصوص گفت: این موضوع می تواند اثرات بسیار جدی بر روی زندگی مردم دنیا داشته باشد و باعث خشکسالی و یا سیل در آسیا و آفریقا شود، او با نگرانی از افزایش دمای زمین گفت: این موضوع یک تهدید بسیار جدی برای انسان ها است که می تواند به آواره شدن بیش از ۲۰۰ میلیون نفر بیانجامد. درواقع این اتفاق کشورهای فقیر را نشانه خواهد گرفت چرا که آسیب پذیری آنها بیشتر است.
آب شدن ذخایر یخی دنیا باعث افزایش گاز متان و گرم شدن زمین می شود
* پروفسور براون در پاسخ به این موضوع که بحث تغییرات اقلیم تا چه اندازه حائز اهمیت و درخور توجه است، گفت: چاره اندیشی درخصوص این موضوع بسیار اضطراری است؛ آب شدن ذخایر یخی دنیا یک تهدید جدی است که باعث افزایش گاز متان و در نتیجه گرم شدن زمین می شود که ادامه این روند می تواند زمین را با مشکلات اساسی رو به روکند. بنابراین باید تلاش شود، حداکثر ظرف ۲۵ سال آینده تولید گازهای گلخانه ای به صفر تبدیل شود تا زمین فرصت بازیابی خود را پیدا کند.
تغییرات اقلیم باعث اپیدمی ویروس هایی همچون ویروس کرونا می شود
براون درخصوص مقایسه خطرات ویروس کرونا و تغییرات اقلیم با اشاره به کمرنگ بودن بازتاب تهدیدهای اقلیمی، گفت: امروزه در تمام دنیا هر روز رسانه های مختلف اخبار کرونا را پوشش می دهند، اما از خطر تغییر اقلیم غافل شده اند، موضوعی که حتی احتمال می رود باعث اپیدمی هایی همچون ویروس کرونا و یا شیوع سایر ویروس ها هم باشد؛ چرا که این پدیده اثرات مستقیمی روی زندگی حیوانات می گذارد.
ما نیازمند یک نهاد بین المللی در زمیته ساختار اخلاقی و همبستگی جهانی هستیم
* گوشکی با مطرح کردن بحث نیاز به یک ساختار اخلاقی و همبستگی جهانی خواستار بیان دیدگاه براون برای مقابله با تغییرات اقلیم شد.
براون با اشاره به اینکه در این زمینه وجود یک نهاد بین المللی به شدت احساس می شود، گفت: ما در شرایط خطرناکی به سر می بریم که زندگی و آینده بشر را تهدید می کند.
پروفسور براون با اشاره به اینکه اخلاق در تغییرات اقلیم هنوز کاربردی نشده است، گفت: دانشمندان از دهه ۳۰ میلادی معتقد بودند که نگاه پیشرفت و توسعه به مسائل اقتصادی است اما امروزه با گذشت زمان، متوجه اثرات سوء تکنولوژی بر تغییرات اقلیم می شویم.
مهم ترین عامل در افزایش حساسیت انسان ها به تغییرات اقلیم، رسانه ها هستند
* او در پاسخ به اینکه چطور می شود حساسیت اخلاقی در مورد تغییر اقلیم در میان انسان ها بالاتر برود، گفت: مهم ترین عامل در این زمینه رسانه ها هستند و باید از ظرفیت آنهابه بهترین شکل ممکن استفاده شود، یکی از مشکلات اساسی در این خصوص اثرگذاری بنگاه های مالی و اقتصادی در تصمیم گیری سیاستگذاران است. در صورتی که آنها هرگز حساسیت های دانشمندان در این حوزه را درک نمی کنند.
بدعهدی آمریکا و خروج این کشور از معاهده محیط زیستی پاریس، نشان بارز قربانی شدن مصلحت جهانی ذیل نهادهای سرمایه داری است
* دکتر شمسی گوشکی با اشاره به بدعهدی آمریکا و خروج این کشور از معاهده محیط زیستی پاریس که بیش از ۱۹۵ کشور دنیا این توافق را پذیرفته بودند، از بروان در مورد چرایی این تصمیم ایالات متحده پرسید، که پروفسور براون در این زمینه پاسخ روشنی داد و گفت: «واقعیت امر این است که ایالات متحده آمریکا و ترامپ در این زمینه نقش خود را به درستی ایفا نکرند، درواقع با خروج آمریکا از معاهده توافق آب‌وهوایی پاریس، مصلحت جهانی قربانی منافع نهادهای سرمایه داری شد.»
اساساً اداره کشورهای سرمایه داری مانند آمریکا، استرالیا و کانادا بر مبنای منافع کارتل های اقتصادی است. او با اشاره به توصیه ای از آدام اسمیت بنیانگذار بازار آزاد گفت: اسمیت پیش از این هشدار داده بود که نباید دولت ها به دست سرمایه گذاران بیفتند، چرا که آنها تنها به منفعت خود می اندیشند.
(معاهده محیط زیستی پاریس: در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ در پاریس، قراردادی برای مقابله با تغییرات اقلیمی و باز شدن گره ها برای اقدامات علیه تغییر اقلیم و همچنین سرمایه‌ گذاری در جهت اقتصادی کم‌ کربن، مقاوم، انعطاف پذیر و پایدار توسط ۱۹۵ کشور مورد توافق قرارگرفت. هدف اصلی این توافق جهانی جلوگیری از افزایش دمای کره زمین در این قرن زیر ۲ درجه سانتی‌گراد و همچنین ایجاد تلاش برای محدود کردن دما به افزایش آن به زیر ۵/۱ درجه سانتی‌گراد نسبت به سطح آن قبل از صنعتی شدن است. هدف بلندمدت توافق پاریس این است که دمای کره زمین تا پایان قرن به‌ جای دو درجه، ۵/۱ درجه سانتی‌ گراد افزایش یابد.
مسوولیت کشورها در توافق پاریس هم این است که کشورهای جهان در نشست پاریس پذیرفتند که برای دستیابی به هدف بلندمدت پیمان پاریس، هر پنج سال هدف های مربوط به کاهش حجم آلایندگی صنایع خود را بازنگری و اصلاح کنند.)
جورج هربرت واکر بوش، موافقتنامه درخصوص تغییرات اقلیمی را عملیاتی نکرد
پروفسور براون با اشاره به اینکه در سال ۱۹۹۲ هم جرج بوش پدر (جورج هربرت واکر بوش)، موافقتنامه درخصوص تغییرات اقلیمی را عملیاتی نکرد، گفت: در این باره دو نکته اساسی همواره باید مدنظر کشورهای پیشرفته و یا در حال توسعه قرار گیرد: اول عدم آسیب رسانی به دنیا و دوم رعایت انصاف و یا عدالت که در توضیح آن باید گفت کشورهای ثروتمند ملزم به جبران ضررهای احتمالی وارده بر کشورهای آسیب دیده هستند.
برنده جایزه جهانی ابن سینا در پایان گفت: گفت و گوهای این چنینی درخصوص یکی از تهدیدهای مهم جامعه جهانی همچنان مرا نسبت به بهبود شرایط فعلی دنیا امیدوار می کند تا با بالا رفتن حساسیت درمیان جوانان و فعالان اجتماعی رفته رفته، موضوع تغییرات اقلیم به یکی از دغدغه های مهم مردم دنیا تبدیل شود.
ل.م ۵۴