معرفی طرح پژوهشی محققان دانشگاه بیرجند به عنوان طرح برتر مرکز تحقیقات کشاورزی توسعه بین‌الملل فرانسه (CIRAD)

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۸ کد : ۵۴۹۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۷
طرح پژوهشی محققان دانشگاه بیرجند به عنوان طرح برتر مرکز تحقیقات کشاورزی توسعه بین‌الملل فرانسه (CIRAD) معرفی شد.
معرفی طرح پژوهشی محققان دانشگاه بیرجند به عنوان طرح برتر مرکز تحقیقات کشاورزی توسعه بین‌الملل فرانسه (CIRAD)

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، طرح پژوهشی دکتر سیده عاطفه حسینی عضو هیئت علمی گروه گیاه‌پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند به عنوان طرح برتر، موفق به دریافت گرنت پژوهشی از مرکز تحقیقات کشاورزی توسعه بین‌الملل کشور فرانسه (CIRAD) گردید.
طرح پژوهشی مذکور با عنوان بررسی تنوع جمنی ویروس‌ها در ایران به صورت مشترک با دانشگاه Montpellier کشور فرانسه انجام خواهد شد.
مرکز تحقیقات کشاورزی توسعه بین الملل فرانسه (CIRAD) یکی از مراکز تحقیقاتی معتبر با تمرکز بر روی توسعه تحقیقات کشاورزی در کشورهای در حال توسعه می‌باشد.
گفتنی است ۱۵۰ طرح از دانشگاه‌های معتبر دنیا به این مرکز تحقیقاتی ارسال شده است که از میان آنها طرح عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند پذیرفته شد.
دانشگاه Montpellier کشور فرانسه این پروژه تحقیقاتی را یک سرمایه‌گذاری استراتژیک برای آینده و اولین قدم در این جهت نام برده است و ابراز امیدوراری کرده است که این پروژه باعث ایجاد همکاری طولانی مدت و با کیفیت تحقیقاتی بین محققان UMR BGPI و دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند شود.
دکتر حسینی در توضیح این طرح تحقیقاتی مشترک گفت: جمنی ویروس‌ها از مخرب‌ترین ویروس‌های گیاهی در بیش از ۴۰۰ گونه گیاهی در سراسر دنیا می‌باشند، اخیراً گونه‌های جدیدی از ویروس در اروپا ظاهر شده‌اند اما بروز آن‌ها از خاورمیانه و ایران ناشناخته است، تحقیق حاضر به شناسایی گونه‌های نوظهور در ایران و نیز تهیه نقشه پراکنش آن در مزارع ایران خواهد پرداخت. همچنین در این طرح روش‌های نوین پیشگیری و کاهش خسارت آنها بررسی می‌گردد.
ل.م ۵۴