برگزاری نشست بین المللی سبک زندگی و سلامت: فرهنگ و فضای مجازی در دانشگاه تهران

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۳ کد : ۵۴۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۷
دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری درجهان اسلام مستقر دردانشگاه تهران، اولین نشست بین المللی سبک زندگی و سلامت: فرهنگ وفضای مجازی را با هدف بررسی عوامل مختلف مرتبط با حوزه فرهنگ و فضای مجازی بویژه فرصت‌ها و...
دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری درجهان اسلام مستقر دردانشگاه تهران، اولین نشست بین المللی سبک زندگی و سلامت: فرهنگ وفضای مجازی را با هدف بررسی عوامل مختلف مرتبط با حوزه فرهنگ و فضای مجازی بویژه فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی کشورهای اسلامی درتاریخ ۳۰ دی‌ ۹۴ دردانشگاه تهران برگزارمی کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین همایش که با همکاری مشترک دانشگاه تهران، کرسی فرهنگ و فضای مجازی: دو فضایی شدن جهان، یونسکو ومرکز پژوهشی سیاست‌های فضای مجازی  دانشکده‌ مطالعات‌ جهان دانشگاه تهران انجام می گیرد، اندیشمندانی از کشورهای مختلف بویژه از کشورهای اسلامی حضوردارند.
باتوجه به ضرورت و اهمیت مباحث مربوط به فضای مجازی و سبک زندگی سالم، یکی از مهم‌ترین اهداف نشست، تبیین نظریه‌ها، مفاهیم، مسائل وراه حل‌های مرتبط با فرهنگ و فضای مجازی درجهت تغییر درسبک زندگی سالم در پرتو دو فضایی شدن مسیر زندگی و همچنین تدوین گزارش توصیفی وسیاستی برای ظرفیت‌ها و مسائل مرتبط با فرهنگ وفضای مجازی برای مسئولان وسیاست گذاران کشور می‌باشد.
مهم‌ترین موضوعات و محورهای مورد بحث درنشست عبارت از رسانه‌های اجتماعی وتغییر و تحولات جدید درکشورهای اسلامی، دو فضایی شدن سبک زندگی و چالش‌های مرتبط با سلامت انسان، محیط زیست و ارتباطات اجتماعی، فضای مجازی، سبک زندگی وچالش‌های اجتماعی و اخلاقی در روابط دوستی و خانوادگی، توسعه اینترنت و فناوری‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی، شکاف دیجیتال وسواد رسانه‌ای در کشورهای اسلامی و فرهنگ سایبری و تغییرات درنحوه تعامل بین فردی وبین فرهنگی افراد بایکدیگر در فضای مجازی می باشند.
ازجمله سخنرانان این نشست، پروفسور اندرو فینبرگ، استاد دانشگاه سیمون فریزر کانادا به عنوان سخنران کلیدی است.
همچنین اساتید برجسته ای چون پروفسورسلمان سید، پروفسور جان اندرسون، دکترمحمد النواوی، دکترسحر خمیس و دکترمزمل حسین در این نشست به بیان نظرات خود خواهند پرداخت. 
علاوه بر پروفسور سعیدرضا عاملی دبیرهمایش، اساتید برجسته داخلی ازجمله پروفسورمحسنیان راد، دکترمسعود کوثری، دکترمصطفی تقوی، دکترسیدحسن حسینی و دکتریونس شکرخواه به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.
همچنین این همایش با حمایت مرکز ملی فضای مجازی، پژوهشگاه ارتباطات و اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزارمی گردد.
این نشست ازسلسله نشست های سبک زندگی و سلامت می باشد که موضوع کلیدی اولین همایش فرهنگ و فضای مجازی می باشد. نشست دوم با عنوان سبک زندگی و سلامت: آب، توسعه پایدار و زندگی سالم دراسفند ماه 1394 و نشست سوم با عنوان سبک زندگی و سلامت: تهدیدهای جهانی خاک در اردیبهشت ماه 1395 دردانشگاه تهران برگزارمی شوند.
دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری درجهان اسلام درسال 1371 به پیشنهاد محمد عبدالسلام اولین دانشمند مسلمان که جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد، دردانشگاه تهران تاسیس شد. شبکه دانشمندان جهان اسلام برای همکاری علمی و ارتباط بین دانشمندان مسلمان (ایرانی و غیر ایرانی) دردانشگاه تهران تشکیل شده است. از اهداف این شبکه ارتقای علم و فناوری درایران و سایر کشورهای اسلامی است.