در دانشگاه خلیج فارس صورت گرفت؛

افتتاح کارخانه نوآوری بوشهر/ آغاز به کار فاز اول شبکه اینترنت اشیا بوشهر

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۲ کد : ۵۴۸۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۶
کارخانه نوآوری بوشهر امروز (سه شنبه) با حضور دکترسورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر، دکترعبدالمجید مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس و سایر مسئولان ملی و استانی افتتاح شد.
افتتاح کارخانه نوآوری بوشهر/ آغاز به کار فاز اول شبکه اینترنت اشیا بوشهر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خلیج فارس، کارخانه نورآوری بوشهر با حمایت معاونت علمی و فناوری و نام "مروارید"، با زیر بنای ۳۰۰۰ مترمربع در محل پردیس ۲ دانشگاه خلیج فارس افتتاح و محل استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود.
کارخانه‌های نوآوری بازیگران جدید در حوزه اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی هستند که مفهوم نوینی را از هم‌افزآیی برای فعالان زیست بوم نوآوری با خود به همراه می‌آورند.
کارخانه‌های نوآوری محل تجمع شرکت های نوپای دانش بنیان است و خدمات مورد نیاز و مرتبط با آنها نیز بصورت متمرکز در کنار آنها فراهم می‌شود و بنا است در محیط این کارخانه‌ها، نوآوری ها رشد یافته و راهکارهای جدید برای حل مسائل موجود ارائه شود.

*آغاز به کار فاز اول شبکه اینترنت اشیا بوشهر
فاز اول شبکه اینترنت اشیا مبتنی بر پروتکل LoRaWAN بوشهر نیز امروز (سه‌شنبه) در دانشگاه خلیج فارس آغاز به کار کرد.
باتوجه به توسعه روزافزون تجهیزات هوشمند و نیاز آنها به ارتباط با یکدیگر، استفاده از پروتکل های ارتباطی خاص اینترنت اشیا اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از مهمترین کاربری های اینترنت اشیا در کاربری های شهر هوشمند است. براین اساس یکی از پرکاربردترین پروتکل های اینترنت اشیا به نام LoRaWAN در شهر بوشهر با حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و با هزینه ۴ میلیارد ریال پیاده سازی و اجرا شد.
در فاز اول اجرای این شبکه که امروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهورآغاز به کار کرد، منطقه دو بوشهر تحت پوشش این شبکه قرار گرفته و در فاز بعد کل شهر بوشهر پوشش داده خواهد شد. با آغاز به کار این شبکه کاربران می توانند برای ارسال و دریافت داده های مربوط به سنسورهای خود از این پروتکل به راحتی استفاده کنند.
گفتنی است این شبکه قابلیت خدمات دهی به اشخاص، شرکت ها و سازمان های مختلف را دارا می باشد و ظرفیت انجام کاربری های مختلف هوشمندسازی بر بستر آن وجود دارد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۱ )