در نشست مجازی معاونان بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی صورت گرفت؛

تقدیر از برترین مراکز آموزش عالی و فناوری کشور در حوزه تعاملات علمی بین‌المللی در سال ۱۳۹۸

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۷:۲۱ کد : ۵۴۸۶۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۴۵
در نشست مجازی معاونان و مدیران همکاری‌های علمی بین المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی وپژوهشی کشور، از برترین مراکز آموزش عالی و فناوری کشور در حوزه تعاملات علمی بین‌المللی در سال ۱۳۹۸ تقدیر شد.
تقدیر از برترین مراکز آموزش عالی و فناوری کشور در حوزه تعاملات علمی بین‌المللی در سال ۱۳۹۸

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست مجازی که صبح امروز (دوشنبه) با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، از دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، گیلان، علامه طباطبایی، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و پارک علم و فناوری یزد به عنوان برترین مراکز آموزش عالی و فناوری کشور در حوزه تعاملات علمی بین المللی در سال ۱۳۹۸ تقدیر شد.
دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی در مراسم تقدیر از فعالان حوزه علم و فناوری بین المللی در خصوص نحوه انتخاب مراکز آموزش عالی و فناوری برگزیده اظهار داشت: ۱۲ شاخص برای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و ۸ شاخص برای پارک‌های علم و فناوری تعریف شد و در این چارچوب اطلاعات جمع آوری شد و در نهایت، پنج مرکز به عنوان مراکز برتر، قابل تقدیر شناخته شدند.
وی با تشکر از مساعدت و همکاری مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین المللی در این زمینه گفت: ۷۳ دانشگاه در سطح یک بررسی و دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان دانشگاه برتر، شایسته و قابل تقدیر شناخته شد.
دکتر سالار آملی افزود: این دانشگاه، ۲۹۶ طرح با استادان خارجی و ایرانیان مقیم خارج داشته و با داشتن ۴۰۰ مقاله بین‌المللی توانسته است بیشترین گرنت بین‌المللی را جذب کند. حضور در رتبه بندی های معتبر جهانی نیز یکی دیگر از شاخص‌های دانشگاه علم و صنعت ایران بود.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل افزود: دانشگاه گیلان نیز با داشتن ۷۳ طرح مشترک، به عنوان دانشگاه برتر در سطح دو دانشگاه ها، انتخاب شد. ۲۳۴ مقاله مشترک علمی و حضور در رتبه بندی های معتبر جهانی، از جمله شاخص‌های دیگری بوده که دانشگاه گیلان را شایسته تقدیر و انتخاب کرده بود.
وی در ادامه گفت: پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری نیز با ۵۶ همکاری مشترک با اساتید خارجی، ۹ پروژه مشترک بین المللی، ۷ پروژه با ایرانیان مقیم خارج از کشور و ۹ شرکت دانش بنیان به عنوان پژوهشگاه برتر در حوزه علم و فناوری بین المللی در سال ۱۳۹۸ برگزیده شد.
دکتر سالار آملی افزود: پارک علم و فناوری یزد نیز یزد با ۲۷۵ شرکت دانش بنیان و سه شرکت خارجی در کنار راه اندازی سه شرکت در خارج از کشور، نامزد نهایی پارک علم و فناوری برتر در سال ۱۳۹۸ شد.
رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین المللی با تقدیر از دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دانشگاه علامه طباطبایی از نوآوری و گسترش خوبی در فعالیت های علمی بین الملی برخوردار بوده و دستاوردهای شگرفی داشته است. با توجه به اینکه شاخص های تعریف شده برای ارزیابی فعالیت بین المللی عمدتاً" فنی بوده، دانشگاه علامه طباطبایی توانسته با پذیرش ۲۳۶ دانشجوی بین المللی و ۹ طرح مشترک، یکی از دانشگاه های برتر در تعاملات بین المللی در سال ۱۳۹۸ باشد. این دانشگاه همچنین، ابتکارات خوبی در دوره کرونا داشته است.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱ )