از سوی سازمان امور دانشجویان اعلام شد:

بهره‌مندی ۱۱۵۸ دانشجوی دکترا از فرصت تحقیقاتی داخل و خارج از کشور در سال ۱۳۹۸

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۴ کد : ۵۴۸۴۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۷۷
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان گفت: در سال ۱۳۹۸ تعداد ۵۵۶ دانشجوی دکترای داخل کشور از فرصت تحقیقاتی داخل استفاده کرده و ۶۰۲ دانشجو نیز به خارج اعزام شدند.
بهره‌مندی ۱۱۵۸ دانشجوی دکترا از فرصت تحقیقاتی داخل و خارج از کشور در سال ۱۳۹۸

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر ابراهیم حاجی زاده در تشریح عملکرد سال گذشته اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج گفت: در سال ۱۳۹۸ با در نظر گرفتن وضعیت اعتبارات ریالی، نوسانات ارزی و چالش‌های موجود در تامین ارز مورد نیاز دانشجویان، برای تعداد قریب به ۱۰۰۰ نفر پرونده فرصت تحقیقاتی تشکیل شد که تعداد ۶۰۲ نفر از آنها به خارج از کشور اعزام شدند و نزدیک به ۳۰۰ نفر با در دست داشتن نامه حمایت مالی امکان اقدام داشتند که بعضاً با داشتن ویزا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و لغو پروازها و تعلیق و تعطیلی دانشگاه‌ها امکان اعزام پیدا نکرده و در انتظار عادی شدن وضعیت هستند.
وی افزود: همچنین در سال گذشته تعداد ۵۵۶ نفر از دانشجویان دکترا موفق شدند فرصت تحقیقاتی خود را در داخل کشور و در دانشگاه‌ها یا سایر دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت جهاد کشاورزی، دانشگاه‌های علوم پزشکی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی طی کنند.
دکتر حاجی‌زاده تصریح کرد: سازمان امور دانشجویان در سال ۱۳۹۸ برای تعداد ۱۴۴ نفر دانشجوی بورسیه کامل شاغل به تحصیل در خارج از کشور ضمن نظارت بر روند پیشرفت تحصیلی آنان با اخذ نظرات استادان ناظر و گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها نسبت به ارسال مقرری زندگی، بیمه دانشجویی و سایر هزینه‌های استحقاقی آنان اقدام کرد.
وی درخصوص حمایت از دانشجویان بورس داخل گفت: در سال ۱۳۹۸ برای تعداد ۱۹۶ نفر دانشجوی بورسیه داخل اعم از مربی و بورسیه پس از بررسی وضعیت تحصیلی نسبت به ارسال مقرری تحصیلی، هزینه کتاب، رساله و شهریه تحصیلی با هماهنگی امور مالی سازمان اقدام شده است.
دکتر حاجی زاده درخصوص اعزام با هزینه شخصی اظهار داشت: در راستای اعطای تسهیلات غیر ارزی به متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور با هزینه شخصی در سال ۱۳۹۸ برای تعداد ۲۹۵۵ نفر از متقاضیان نسبت به اخذ معافیت تحصیلی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا پس از بررسی پذیرش و شرایط آنان اقدام شد.
وی گفت: در سال گذشته ۶۰۱۳۳ درخواست دانشجویان ایرانی خارج کشور که به صورت بر خط از سفارت‌خانه و کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران دریافت شده بود، مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت و به صورت برخط پاسخ داده شد.
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تعیین مبنای ارز برای دانشجویان بر اساس نرخ ارز در سامانه معاملات الکترونیکی ارز ((ETS و اختلاف ناچیز آن با نرخ ارز در بازار آزاد، در سال ۹۸ تعداد متقاضیان ارز دانشجویی نسبت به سال ۱۳۹۷ بسیار کاهشی بود و در مجموع گواهی اشتغال به تحصیل تعداد ۴۸۵ نفر برای دریافت ارز تایید و به بانک‌های عامل معرفی شدند.
ل.م ۵۴

کلید واژه ها: سازمان امور دانشجویان