تولید محصول نانو لوله پلی اتیلن مقاوم در برابر خزش توسط فناوران پارک علم و فناوری البرز

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۱ کد : ۵۴۸۳۹ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۹۷۵
فناوران یکی از شرکت‌های دانش‌محور مستقر در پارک علم و فناوری البرز موفق به تولید محصول نانو لوله پلی‌اتیلن مقاوم در برابر خزش شدند.
تولید محصول نانو لوله پلی اتیلن مقاوم در برابر خزش توسط فناوران پارک علم و فناوری البرز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری البرز، مهندس محمدرضا خادمی مدیرعامل شرکت لوله گستر خادمی عضو پارک علم و فناوری البرز در این خصوص گفت: "خزش" تغییر شکل وابسته به زمان است که به عنوان نقص در رفتار بلند مدت مواد پلیمری به حساب می‌آید، در بحث خزش زمانی که پلیمر ها تحت بار ثابتی (کمتر از استحکام نهایی ماده قرار می گیرند) یک تغییر شکل آنی در پلیمرها ایجاد شده و از حالت کلاف خارج می شوند؛ با ادامه یافتن اعمال بار، زنجیره‌ها نسبت به یکدیگر شروع به حرکت و لغزش می‌کنند و هر چه میزان زمان اعمال بار طولانی شود یک نوع تغییر شکل دایمی در ماده ایجاد می شود.
وی افزود: در پروژه حاضر هدف از اضافه کردن ذرات نانو، افزایش این مدت زمان بود که در تست خزش انجام شده زمان از ۲۳۰ دقیقه در نمونه بدون نانو به ۸۱۰ دقیقه در نمونه حاوی نانو ذرات افزایش یافت؛ این روش در نهایت موجب مقاومت و افزایش خزش بلند مدت در لوله‌ها شد.
وی با اشاره به اینکه بیشترین کاربرد لوله‌های پلی اتیلن در طراحی و ساخت لوله‌های آبیاری تحت فشار می‌باشد و برای همین لوله‌ها طبق استاندارد ۱۴۴۲۷ استحکام لازم در دمای ۲۰ درجه سلسیوس، ۵۰ سال در نظر گرفته شده است، افزود: در صورتی که با توجه به شرایط آب و هوایی ایران، دما همیشه و در تمامی مناطق جغرافیایی ۲۰ درجه سلسیوس نمی‌باشد. بنابراین این زمان به حدود ۳۰-۴۰ سال می‌رسد که یکی از مهم‌ترین معضلات در بخش آب و فاضلاب است.
مدیرعامل این شرکت نوآور تولیدی که یکی از واحدهای کارآفرین در حوزه صادرات محصولات صنعتی در کشور است، گفت: واحد R&D لوله گستر خادمی با همت نیروهای متخصص خود به تولید لوله پلی اتیلن با طول عمر بالا اقدام نمود که بعد از تحقیقات فراوان به این نتیجه رسیدیم که با حل مشکل خزش پلی اتیلن می توانیم به هدف خودمان برسیم. در این بین پیدا کردن مواد نانو و اصلاح کننده آن و همچنین توزیع و پخش مواد نانو در پلی اتیلن که به صورت گرانول از پتروشیمی خریداری می گردد از موانع و چالش هایی بودند که بر سر راه قرار داشتند. نتیجه ای که از این تحقیق فوق العاده سخت و هیجان انگیز حاصل شد؛ بدین صورت می باشد: نمونه غیر نانویی ۲۳۰ دقیقه و نمونه حاوی نانو ۸۱۰ دقیقه می تواند تست خزش را پاس نماید یعنی تحول بزرگی در تولید لوله پلی اتیلن با اعمال فشار یکسان.
وی با اشاره به اینکه ما در تلاش هستیم تمامی محصولات شرکت لوله گستر خادمی با محصولات رقیبان متفاوت ومتمایز باشد، گفت: شرکت لوله گستر تولید کننده لوله و اتصالاتPE, U- PVC ، کامپاندهای پلیمری و مصنوعات پلاستیکی می باشد و با توجه به نامگذاری سال جدید به جهش تولید و همچنین تحقق چشم انداز شرکت، سال ۹۹ برای این مجموعه سال مهمی از نظر افزایش تولید است و ما در حال اضافه کردن خطوط تولید جدید هستیم که شامل تولید نایلون، دیوارپوش و اضافه کردن ۱۰ عدد قالب به واحد تزریق می باشیم که برنامه ریزی تمامی پروژه ها در سال ۹۸ انجام شده و در حال حاضر طبق برنامه پیش می رویم.
مهندس خادمی از تولید ۱۶ محصول جدید در این شرکت نوآور خبر داد و اعلام کرد: تلاش کردیم از ۱۶ محصول جدید به سبد محصولات خود اضافه کنیم که تمامی محصولات و دستاوردها در حیطه کاری شرکت می باشد. تولید هر کدام ازاین محصولات مشکلات و چالش ها و حتی تلخی ها و شیرینی هایی به همراه داشته است. ولی اعلام می کنیم آنچه در واحد R&D در قالب "خزش"به آن رسیده ایم یک محصول منحصر به فرد است.
مدیرعامل این شرکت با اشاره به چالش های شرایط تحریم و کرونا گفت: پرسنل شرکت لوله گستر با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در حال انجام فعالیت روزانه خود می‌باشند و همانند سال های گذشته که این شرکت صادر کننده برتر استانی و کشوری است و همچنان در حال حفظ این موقعیت خود در بین صادر کنندگان می باشد.
وی افزود: واحد های فناور تا حدی می توانند نیازهای کشور را برطرف کنند و مانع از ایجاد شرایط سخت در کشور شوند ولی یک واحد فناور موقعی می تواند شکوفا شود که دولت و ارگان‌های دولتی به آنها کمک کنند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری البرز


( ۱ )