به همت محققان دانشگاه اراک صورت پذیرفت؛

طراحی و ساخت مبدلی دوسویه غیرایزوله با تکنیک سوئیچینگ نرم

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۰ کد : ۵۴۸۳۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۸
محققان دانشگاه اراک موفق به طراحی و ساخت مبدلی دوسویه غیرایزوله با تکنیک سوئیچینگ نرم شدند.
طراحی و ساخت مبدلی دوسویه غیرایزوله با تکنیک سوئیچینگ نرم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اراک، اثر پژوهشی محققان دانشگاه اراک که متشکل از دکتر مهدی رضوانی وردوم و دکتر امین میرزایی از اعضای هیئت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه اراک است منجر به طراحی و پیاده سازی یک مبدل کاهنده-افزاینده دوسویه غیر ایزوله با به‌کارگیری سلف‌های کوپل شده و تکنیک سوئیچینگ نرم شد.
نتیجه مطلوب این پژوهش در مجله IEEE Journal of Emerging and Selected Topics in Power Electronics به چاپ رسیده است که ضریب تاثیر آن ۵.۹۷۲ با درجه کیفیت Q1 می‌باشد.
در این مقاله یک مبدل DC-DC دو سویه باک – بوست غیر ایزوله جدید پیشنهاد شده است که از تکنیک سوئیچینگ نرم برای روشن و خاموش کردن همه المانهای سوئیچ شونده بهره می برد.
کنترل این مبدل به‌صورت PWM بوده و مبدل پیشنهادی با داشتن ساختاری مداری ساده تر در مقایسه با ساختارهای مشابه، دارای بهره ولتاژ مناسب، راندمان بالاتر، حجم مداری کمتر، تلفات توان کمتر، استرس کمتر ولتاژ روی سوئیچ‌های انتقال توان و کنترل پذیری ساده تر است. سلول پیشنهاد شده در ساختار این مبدل قابلیت استفاده در سایر مبدل‌های غیر ایزوله دو سویه را داراست.
به دلیل مزایا و مشخصات مبدل پیشنهادی، این مبدل در منابع انرژی تجدید پذیر مانند سلول های خورشیدی، سیستم های فتوولتائیک (PV)و خودروهای برقی (EV) بعنوان مدار واسط برای افزایش و نیز تنظیم ولتاژ خروجی دارای کاربرد زیادی می‌باشد.
روش کنترلی PWM مخفف عبارت Pulse Width Modulation بوده که به فارسی مُدولاسیون پهنای پالس یا مُدولاسیون عرض پالس نامیده می‌شود و روشی برای تنظیم توان الکتریکی داده‌شده به بار خروجی، با تغییردادن مدت زمان قطع و‌ وصل شدن منبع توان در هر سیکل از عملکرد مبدل است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: اراک


( ۵ )