برگزاری نخستین نشست انجمن خیرین تجاری‌سازی فناوری در خراسان جنوبی

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۹ کد : ۵۴۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۰
<div dir="None">نخستین نشست انجمن خیرین تجاری‌سازی فناوری در خراسان جنوبی با حضور استاندار خراسان جنوبی ،نماینده وزارت علوم در انجمن خیرین تجاری ساز، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی و رئیس پار</div> ...
نخستین نشست انجمن خیرین تجاری‌سازی فناوری در خراسان جنوبی با حضور استاندار خراسان جنوبی ،نماینده وزارت علوم در انجمن خیرین تجاری ساز، نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی و رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست دکترمحمدصادق خیاطیان نماینده وزارت علوم در نشست انجمن خیرین تجاری ساز در سخنانی اظهار داشت: خراسان جنوبی دارای نیروی انسانی و منابع طبیعی خوبی است که با استفاده از این پتانسیل‌‌ها می‌توان زمینه رشد و توسعه استان را فراهم کرد.
وی با بیان اینکه باید در راستای ترویج کار خیر تلاش کنیم، تصریح کرد: حدود 16 سال از فعالیت انجمن خیرین مدرسه‌ساز کشور می‌گذرد و این فعالیت بر اساس نیازسنجی‌های مردم آغاز شده است.
دکتر خیاطیان در ادامه گفت: از زمان آغاز به کار مجمع خیرین مدرسه‌ساز تا‌کنون کمبود مدرسه تا حدود زیادی رفع شده است .
وی با بیان این‌که ما تربیت یافته مکتب پیغمبر(ص) هستیم، گفت: وظیفه اصلی پیغمبر دانش و معرفت بوده است.
وی متذکر شد: جمعیتی که روزی احساس نیاز شدید به آموزش داشتند در حال حاضر به رنج سنی رسیده و نیازمند کار و اشتغال در جامعه هستند ودولت به تنهایی قادر به حل مشکلات جامعه و به ویژه رفع معضل بیکاری نیست بلکه در این زمینه نیز نیازمند حضور همیشگی مردم و خیرین در رفع مشکلات جامعه هستیم.
دکترخیاطیان یادآور شد: دانشگاهیان نباید صرفا به دنبال مقاله‌نویسی، چاپ کتاب ،بلکه باید به سمت کارآفرینی پیش رفته و متناسب با نیازهای جامعه حرکت کنند.
وی با اشاره به تحریم‌های چند سال اخیر، تصریح کرد: تحریم‌های موجود سبب شد مردم به سمت محصولات داخلی رجوع کرده و بفهمند محصول ایرانی از خارجی چیزی کم ندارد.
نماینده وزارت علوم افزود: نگاه هزینه‌ای به پارک‌های علم و فناوری نباید وجود داشته باشد بلکه در این راستا باید سرمایه‌گذاری شود.
وی افزود : پارک علم و فناوری خراسان جنوبی سال گذشته جزو برترین پارک‌ها از بین پارک‌های تازه تاسیس کشور شده بود.
همچنین در این نشست استاندار خراسان جنوبی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، گفت: با کسب علم و دانش می‌توان به فرمایشات رهبری لبیک گفت و خیران نقش مهمی در تحقق شعار سال داشته و باید در این راستا تلاش کنند.
مهندس وجه‌الله خدمتگزار با بیان اینکه گذشتن از مال و جان کار بسیار سختی است در حالی که خیران با تمام وجود و عشق و علاقه از مال و جان خود می‌گذرند، گفت :افراد دارای روحیه خدمت‌رسانی به همنوع در راستای کمک به مردم از سرمایه خود گذشته و بدون هیچ توقعی در راه رضای خدا پیشگام می‌شوند.
استاندار خراسان جنوبی اذعان داشت: این افراد بدون هیچگونه چشمداشت و انتظاری به وظیفه خود عمل کرده و فقط با خدای خویش معامله می‌کنند.
وی با بیان این‌که خیران باید به جامعه معرفی شوند، افزود: تشویق و معرفی افراد خیر به جامعه سبب فرهنگ‌سازی روحیه کمک‌رسانی در جامعه و تشویق آحاد جامعه به این امر مقدس می‌شود.
استاندار خراسان جنوبی با بیان این‌که سرانه کمک مردم به افراد نیازمند در کشور 18 هزار تومان است، افزود: این استان با توجه به این‌که کمترین سرانه درآمد را در بین 31 استان کشور دارد اما در نرم کمک به افراد نیازمند رتبه نخست کشور معرفی شده است.
وی با بیان اینکه همیشه بالاترین، مهم‌ترین و باارزش‌ترین ظرفیت‌ها را باید بین افراد جامعه و عموم مردم جست‌وجو کرد، گفت : زمان آن گذشته است که تنها از طریق اعتبارات دولتی برنامه‌ها را تحقق بخشیم بلکه مردم نیز باید مانند همیشه در صحنه حضور داشته و در راستای کمک به خود، دولت و ملتشان گام بردارند.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر این‌که مسیر خدمت صادقانه به مردم باید فراهم شود، یادآور شد: برای توسعه کشور باید به سراغ افراد توانمند و آشنا به نیازهای جامعه برویم و مدیران نیز وظیفه دارند این افراد را همراهی کنند.
در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برگزاری این انجمن در خراسان جنوبی از بزرگترین کارهای خیر بوده و آثار فراوان اخروی و معنوی به دنبال دارد، اظهار داشت :
کسی که کار خیری انجام دهد 10 برابر آن سود برده و سود آن ماندگار و همیشگی است.
حجت‌الاسلام عبادی با بیان این‌که ایجاد اشتغال سبب شکوفایی عرصه‌های اجتماعی می‌شود، افزود: با ایجاد اشتغال، ایران اقتدار پیدا می‌کند، امنیت در ایران سایه افکنده و زمینه‌های شکوفایی فناوری نیز محقق می‌شود.
وی متذکر شد: وجود بیکاری در جامعه سبب ایجاد مشکلات اجتماعی زیادی می‌شود که برای جلوگیری از اینگونه آسیب‌های اجتماعی در جامعه نیازمند ایجاد اشتغال برای قشر جوان هستیم.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ایجاد اشتغال در جامعه مانند زنده کردن یک مرده است چراکه با ایجاد اشتغال جان یک جوان را نجات می‌دهیم.
وی با تاکید برارتباط بیشتر و مستمربخش صنعت و دانشگاه‌ یادآور شد: خراسان جنوبی دارای شاخص‌های نیروی انسانی بالایی بوده و استانی با سطح سواد بالا و شهری دانشگاهی محسوب می‌شود.
دکترمحمدرضا دوستی رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نیز در نخستین مجمع خیرین تجاری‌سازی فناوری خراسان جنوبی در سخنانی اظهار داشت: ایران بارها و بارها مورد حمله دشمن قرار گرفته است اما عرصه اقتصادی عرصه‌ای است که اگر دیر به خود بجنبیم ما را از پای در می‌آورد، در نتیجه برون‌رفت از این مشکل نیازمند عزم ملی و مدیریت جهادی است.
دکتردوستی افزود: از 35 سال قبل ملت ما نشان داد مردم ایران در هیچ برهه‌ای کشور را تنها نگذاشته اند و دولت در هیچ دوره‌ای از لطف مردم بی‌بهره نبوده است.
وی با تاکید بر این‌که در حال حاضر برای شکوفایی اقتصاد جامعه نیازمند مدیریت جهادی مسئولان هستیم، ادامه داد: هم‌اکنون دوره پشت میزنشینی مسئولان تمام شده و باید عزم خود را جزم کرده و به شکل جهادی ورود پیدا کنند.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی متذکر شد: ما مسئولان باید برنامه‌های خود را بر اساس روزگار آتی سنجیده و با تمام اندوخته‌های خود وارد عمل شویم.
دکتردوستی با اشاره به اینکه نیروی انسانی بزرگترین سرمایه استان است، گفت: خیل عظیمی از توان تخصصی در استان وجود دارد و افراد متخصص باید توانایی‌های استان را به ثروت تبدیل کنند.
وی خاطرنشان کرد: حضور خیرین در استان می‌تواند مایه خیر و برکت باشد و امید است با حضور خیرین تجاری‌سازی فناوری زمینه اشتغال در جامعه فراهم شود.