راه‌اندازی فاز اول ‏مجتمع رفاهی، فرهنگی و آموزشی امیریه دانشگاه بیرجند

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۵ کد : ۵۴۸۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۸۶
فازاول مجتمع رفاهی، فرهنگی و آموزشی امیریه دانشگاه بیرجند با هزینه‌ای بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان ‏به بهره‌برداری رسید.
راه‌اندازی فاز اول ‏مجتمع رفاهی، فرهنگی و آموزشی امیریه دانشگاه بیرجند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، دکتر احمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند همزمان با بهره‌برداری از فاز اول مجتمع رفاهی، فرهنگی و آموزشی امیریه دانشگاه بیرجند گفت: عمارت باغ امیرآباد زیباترین باغ ایرانی در شرق کشور است که با ۱۴.۶ هکتار فضا از ابتدای انقلاب اسلامی به مالکیت دانشگاه بیرجند درآمده است.
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۷ بعد از ۳۷ سال با جدیت برای مرمت و احیای این باغ اقدام نمودیم اضافه کرد: یک و نیم میلیارد تومان شامل یک میلیارد تومان از اعتبارات اختصاصی دانشگاه و ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات در اختیار وزارت علوم برای مرمت و احیای این باغ هزینه شده است.
دکتر خامسان افزود: این باغ در شش بخش شامل کوشک با بنای ۸ ضلعی منحصر بفرد، باغ، ارگ کلاه فرنگی، چهار کاج یا اندرونی، استخر، ساختمان‌های الحاقی و ورودی باغ در شرق کشورمجموعه‌ای بی‌نظیر است.
وی در مورد اقدامات عمرانی انجام شده برای مرمت و احیای این باغ گفت: فنس کشی، مرمت خیابان‌ها، جدول کشی، مرمت دیوار اصلی باغ و مرمت ارگ کلاه فرنگی انجام شده است و به زودی نیز سه مناقصه برای روشنایی خیابان اصلی باغ از استخر تا کوشک با حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه و مرمت ساختمان الحاقی با حدود ۷۰۰ میلیون تومان و مرمت داخلی برای حفظ سازه با حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه انجام خواهد شد.
رئیس دانشگاه بیرجند به قسمت‌های طرح مشاور مورد تأیید میراث فرهنگی شامل مجتمع فرهنگی، رفاهی با رستوران، آلاچیق و محوطه بازی کودکان و خیابان کشی محوطه باغ اشاره کرد و گفت: در این طرح کوشک نیز با نظر مشاور و میراث فرهنگی به عنوان نگارستان و موزه استفاده خواهد شد و قسمت چهارکاج به عنوان اقامتگاه بوم گردی و رستوران سنتی بازسازی خواهد شد و در نهایت قسمت الحاقی به عنوان رستوران غذاهای دریایی با هویت مستقل ایجاد می‌شود و در قسمت ورودی باغ نیز مرکز فروش صنایع دستی ایجاد خواهد شد.
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به مشکلات اجرایی و اداری ایجاد شده در سنوات گذشته بین دانشگاه و میراث فرهنگی و انتقال ردیف ملی این باغ به باغ شوکت آباد بیان داشت: هم‌اکنون از میراث فرهنگی استان که نظر مثبتی به این موضوع دارد درخواست می‌نماییم که این ردیف مجدداً با پیگیری آن سازمان به باغ امیرآباد منتقل گردد. همچنین از مسئولان استان می‌خواهیم نسبت به اخذ ردیف ملی و استانی مساعدت لازم را به منظور تسریع در امر مرمت و احیای این باغ داشته باشند.
دکتر خامسان گفت: با توجه به شاخص‌های کم نظیر تاریخی و اکولوژیکی باغ امیرآباد برای اجرا و تکمیل نهایی طرح مرمت و احیای باغ و عمارت تاریخی امیرآباد به بیش از ۸ میلیارد تومان هزینه نیاز است.
دکتر خامسان، دانشگاه بیرجند را گل سرسبد فرهنگ و آموزش شهر بیرجند و استان خراسان جنوبی دانست و بیان داشت: دانشگاه رسالتی بر دوش خود احساس می‌کند که از بعد اجتماعی و فرهنگی خدمتی را به شهروندان استان انجام دهد و امیدواریم با کمک‌های لازم از سوی مسئولان استان و برگشت ردیف ملی این باغ بتوانیم تا سال آینده درب‌های باغ را به روی شهروندان باز نماییم.
دکتر سیدوحید اسلامی معاون اداری و مالی دانشگاه نیز گفت: باغ و عمارت امیریه درحقیقت گنجی گم شده و مغفول مانده است که بی‌توجهیی به آن می‌تواند آنرا به مخروبه‌ای در سالیان نه چندان دور تبدیل نماید که آنگاه گناه آن متوجه تمامی ما مسئولان خواهد بود.
دکتر اسلامی به اهمیت این باغ از دو بعد معنوی و فرهنگی اشاره کرد و افزود: باغ امیرآباد علاوه بر دارابودن شرایط معمول گردشگری، دارای قابلیت اکوتوریسم نیز می‌باشد و دانشگاه بیرجند در راستای ترویج اقتصاد بدون نفت و فرمایشات مقام معظم رهبری برای احیا و مرمت این باغ با هدف رونق صنعت گردشگری کمر همت را بسته است تا از این گنج در اختیار کمال بهره را ببریم اما اقدامات و پیگیری‌های ما در حد وسع دانشگاه است و از مسئولان تقاضا داریم در طرح توازن و ایجاد ردیف ملی توجه بیشتری مبذول فرمایند تا پس از این مردم شهر و استان و تمامی هم‌وطنان و توریست‌ها از این امکان بهره‌برداری نمایند.
ل.م ۵۴


( ۲ )