توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛

مدل‌سازی استخوان بازو برای سهولت جراحی و کاهش خطای پزشکی

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۲ کد : ۵۴۷۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۱
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به اجرای مدل‌سازی استخوان بازو برای سهولت جراحی و کاهش خطای پزشکی شدند.
مدل‌سازی استخوان بازو برای سهولت جراحی و کاهش خطای پزشکی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سید محمدرضا عباسی کومله رشته مهندسی پزشکی بیومکانیک در مقطع کارشناسی ارشد ومجری پروژه «مدل‌سازی تثبیت شکستگی پروگزیمال بازو توسط پیچ و پلیت در عمل های جراحی» با اشاره به روند کار در این پروژه گفت: در ابتدای کار روی پیچ و پلیت چند حالت را بررسی و تکنیک‌های جراحی را روی آن پیاده سازی کردیم که بدانیم از لحاظ مکانیکی تثبیت شکستگی استخوان بازو توسط پیچ و پلیت با چه شرایط و ویژگی‌هایی دارای استحکام بیشتری است.
وی با بیان اینکه مدل‌سازی کمک می‌کند که جراحی با اطمینان و دقت بالاتری انجام شود، خاطر نشان کرد: در حال حاضر بدون مدل‌سازی تمام جراحی ها از جمله بازو انجام می شود و تماماً بر اساس تجربه و احتمالات پزشک صورت می گیرد.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه شکستگی در استخوان به صورت استاندارد نیست و میتواند شکل و زوایای مختلفی داشته باشد، بیان کرد: با مدل‌سازی شرایط جراحی مختلف، پایگاه داده هایی بوجود می‌اید که پزشک بر اساس آن می‌تواند تثبیت شکستگی را با استفاده از نکات حاصل شده از مدل‌سازی‌های صورت گرفته بر روی شکستگی‌های مشابه، انجام دهد.
به گفته این محقق به صورت کلی شکستگی را در این مدل سازی اختصاصاً برای بازو طراحی کرده ایم که پزشک می تواند از دیتاهای این مدل‌سازی بهره ببرند.
وی افزود: پزشک وقتی شکستگی را تثبیت میکند انتخاب نوع پلیت و تعداد پیج ها مهم ترین موضوع است که پزشکان بر اساس سی تی اسکن بیمار و تجربه پیچ و پلیت ها را انتخاب می‌کنند.
وی با اشاره به پارامترهایی که با مدل سازی تحلیل می‌شوند و کار پزشک را اسان‌تر می‌کند، ادامه داد: تعداد پیچ، مکان پلیت، نوع پلیت و شرایط استخوان بیمار ازجمله مواردی هستند که با این مدل سازی مورد بررسی قرار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه مدل سازی را با استفاده از سی تی اسکن فرد سالم شبیه سازی می‌کنیم، گفت: سپس با نرم افزار مدل سه بعدی به‌دست می‌آوریم و با اعمال شرایط مشابه در بدن بر روی آن، تثبیت شکستگی با شرایط مختلف، تحلیل می‌شود.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴