به منظور رونق فعالیت‌های استارتاپی و توسعه محصولات دانش‌بنیان؛

پردیس نوآوری و فناوری در پارک علم و فناوری فارس افتتاح شد

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۷ کد : ۵۴۷۷۲ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۰۴۹
پردیس نوآوری و فناوری شیراز، در سفر دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به استان فارس در پارک علم و فناوری این استان افتتاح شد تا محلی برای رونق فعالیت‌های استارتاپی و توسعه محصولات دانش بنیان باشد.
پردیس نوآوری و فناوری در پارک علم و فناوری فارس افتتاح شد
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری فارس، دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در حاشیه این مراسم گفت: راه اندازی این پردیس نوآوری فعالیتی است که با همکاری و حمایت خیرین، پارک علم و فناوری فارس و دانشگاه شیراز و دولت انجام شد تا شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری با سرعت بیشتری پیش رود و این زیست بوم اکنون نیز در این استان وجود دارد و حمایت دانشگاه، خیرین و سرمایه‌گذاران از آن و از ایده‌های جوانان خلاق اتفاق مهمی است که شاهد آن هستیم.
دکتر ستاری در بخش بعدی سخنان خود به بازدیدهای انجام شده از شرکت‌های دانش بنیان و پارک علم و فناوری فارس اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه چند بار در سفرهای خود از دستاورد شرکت‌های دانش بنیان استان بازدید کردم اما هر بار این بازدیدها تازگی دارد و با کسب وکارها و دستاوردهای جدیدی مواجه می‌شود.
وی با اشاره به دستاوردهای استان فارس در حوزه بیماری جدید کرونا گفت: فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری استان فارس برای مقابله با بیماری کرونا نیز به خوبی وارد میدان شدند به گونه‌ای که شاهد ساخت کیت‌های تشخیص کرونا در استان هستیم و در زمینه‌های دیگر مانند ماسک و مواد ضدعفونی کننده نیز اقدامات خوبی انجام شده است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره تجاری سازی محصولات کسب و کارهای نوپا، بیان کرد: برای رونق فعالیت کسب و کارهای نوپا و تجاری سازی ایده‌های آنها، شرکت‌های خصوصی باید وارد عمل شوند و دولت تنها زیرساخت‌ها را باید فراهم کند زیرا با وام شرکت‌های نوپا شکل نمی‌گیرند محقق و مخترعی که فکر می‌کند با پول دولت می‌تواند به نتیجه برسد در اشتباه است و مکانی مانند پارک علم و فناوری باید با مشاوره و منتورینگ به توسعه محصول آنها کمک کند.
همچنین در ادامه این سفر، فناوران و محققان پارک علم و فناوری فارس در نمایشگاهی برخی از دستاوردهای خود را برای معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ارائه دادند.

*ساخت کیت نانو تشخیص کرونا توسط فناوران پارک علم و فناوری فارس
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ابتکار نانو صنعت کیمیا گفت: کیت نانو تشخیص کرونا با تلاش محققان جوان این شرکت دانش بنیان برای نخستین بار در دنیا ساخته شده است.
امرالهی با بیان اینکه این کیت بر روی نمونه حیوانی و انسانی تست و کارکرد آن تایید شده است افزود: کیت به ماده نانو ساخته شده، آغشته و سپس نمونه انسانی و گیرنده شناساگر به آن متصل می‌شود که کمتر از ۳۰ ثانیه وجود داشتن یا نداشتن ویروس را تشخیص می‌دهد
وی گفت: کیت نانو کرونا ساخته شده در پارک علم و فناوری فارس، با داشتن دقت تشخیص، تعداد ویروس‌های موجود در بدن را تشخیص می‌دهد و می‌توان از آن علاوه بر رفتارشناسی بیمار، برای تشخیص ویروس‌های نهان با تفکیک خانواده ویروس استفاده کرد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ابتکار نانو صنعت کیمیا با بیان اینکه دقت کیت‌های تشخیص ویروس کرونا موجود در دنیا ۷۰ درصد است افزود: این کیت نانو ساخته شده توسط محققان شیراز، تا ۹۵ درصد دقت تشخیص دارد و در مرحله نخست بیماری را تشخیص و از شیوع آن جلوگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه برای تشخیص ویروس توسط این کیت، از نمونه استفاده از بزاق یا انتهای بینی گرفته می‌شود افزود: کیت نانو ساخته شده در شیراز توان تشخیص دیگر ویروس‌ها مانند آنفولانزای حیوانی و پرندگان را دارد که برای دیگر ویروس‌ها می‌توان از نمونه‌های خونی و آنزیمی نیز استفاده کرد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴
 

 


( ۱ )