با پیام مجازی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

آیین تجلیل از مقام استاد در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۱ کد : ۵۴۷۵۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۴۰
آیین مجازی نکوداشت مقام استاد با پیام ویدئو کنفرانسی دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور رئیس و استادان دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.
آیین تجلیل از مقام استاد در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر غلامی در این پیام با تبریک ایام ماه مبارک رمضان گفت: ما هر ساله از استادان پیشکسوت، اعضای هیئت علمی نمونه و شایسته که با فرآیند خاصی از طریق دانشگاه ها و در نهایت در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب می شوند قدردانی و تقدیر به عمل می آوریم. امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، در شرایط متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته روز معلم را جشن می گیریم و نمی توانیم همانند سال‌های گذشته در مراسم حضوری در خدمت استادان و فرهیختگان حوزه آموزش عالی باشیم.
وی تاکید کرد: ما در شرایط سخت، کارایی و اثربخشی مجموعه‌های مختلف از جمله مجموعه علمی و آموزشی کشور را می توانیم به محک بگذاریم. بحران پیش آمده نشان داد آموزش عالی کشور، به یک بلوغ و توانمندی ویژه‌ای دست یافته است که در شرایط سخت به راحتی با گذر از شرایط ناشی از بحران های کوچک و بزرگ به وظایف و ماموریت‌های خود به خوبی عمل می کند.
دکتر غلامی ادامه داد: عبور و گذر از شرایط عادی آموزشی در دانشگاه های کشور به ارائه آموزش به صورت مطالب و متون در فضای مجازی، یکی از اتفاقات بسیار خوبی بود که در حوزه آموزش عالی کشور رخ داد. اتفاقی که برای آن برنامه‌ریزی کافی و مدونی صورت نگرفته بود و توانمندی‌ها و چابکی اعضای هیئت علمی و دانش و مهارت دانشجویان این فرصت را ایجاد کرد که ما با حداقل کاهش در وظایف آموزشی بتوانیم به آموزش دانشجویان خود ادامه دهیم.
وی گفت: بدیهی است مقایسه آنچه که در کشور ما اتفاق افتاد با کشورهای جهان که به طور سراسری دچار بحران ناشی از این بیماری شده بودند نشان می دهد ظرفیت ها به خوبی بیش از انتظاری که می رفت به فعلیت رسیده است و امیداریم آموزش های مجازی همچنان به عنوان یک سرمایه در فضای آموزش عالی کشور به کار گرفته شود.
وزیر علوم، بیان کرد: دانشگاه ها و عرصه علم و فناوری ما در سال آموزشی جاری و از ابتدای ورود، با مشکلات ناشی از تحریم ها و نهایتاً مسائل و مشکلات پیش‌روی جامعه ما در اثر شیوع این بیماری اخیر، نشان دادند توانمندی های بسیار بالا و ظرفیت های علمی و فناوری کافی را در اختیار دارند تا بنا به ضرورت و بر حسب نیاز آن را در اختیار جامعه و مردم قرار دهند. موفقیت هایی که در تامین و تهیه مواد و تجهیزات مبتنی بر فناوری های جدید در دانشگاه ها و مراکز علمی صورت گرفته است نمونه و بخشی از این ظرفیت هاست.
وی در پایان گفت: امیدواریم مدیران، اعضای هیئت علمی و دانشجویان با فکر، اندیشه، نوآوری و خلاقیت خود بتوانند در سال جاری که سال جهش تولید است به این مطلب خاص نیز نگاه ویژه داشته باشند و تغییر رویکردها از یک دانشگاه آموزش محور، به سمت یک دانشگاه مهارت آموز، کارآفرین و مجموعه علمی فن‌آور و مبتنی بر نیازهای جامعه و دانشگاه جامعه محور، حرکت کند. این حرکت در زمینه های مختلف شروع شده و استمرار در این حرکت جزو وظایف دانشگاه ها و انتظاری است که جامعه از مراکز علم و فن آوری خود دارد.
دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی نیز در این مراسم ضمن تبریک روز معلم و میلاد امام حسن مجتبی (ع)، گفت: ما در شرایطی قرار گرفته ایم که از یک طرف دشواراری‌ها و از طرف دیگر دریچه های جدیدی را برای رشد دانشگاه به روی ما گشوده است. در این روزها شاهد پدیده‌ای هستیم که در رخسار یک بیماری خود را بر ما نمایان کرده و تاثیر بسیار شگرفی در روابط اجتماعی ما گذاشته است. امروزه پدیده شهروند دیجیتال خود را به صورت عملی در کشورهای مختلف نشان داده است.
وی بیان کرد: بر اساس آمار یونسکو، کنش های اجتماعی دیجیتال ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است و شاهد تغییر سبک و معنای زندگی برای بسیاری از مردمان هستیم. در حالی که شاهد انزواگرایی فیزیکی هستیم، ساحت جدیدی از کنش های اجتماعی نیز در حال شکل گیری است. در حالی که اتفاقات ناخوشایندی چون فقر، بیکاری و پرخاشگری در عرصه اجتماعی رشد یافته است به طرز شگفت‌انگیزی نیز شاهد گرایش به مذهب در کشورها و فرهنگ های مختلف هستیم.
دکتر سلیمی به تاثیر بیماری کرونا در حیطه آموزش اشاره کرد و گفت: طبق آمار یونسکو حدود ۱.۴ میلیارد نفر در عرصه آموزش تحت تاثیر تحول ناشی از شیوع بیماری قرار گرفته اند و تقریباً تمام دانشگاه‌های بزرگ دنیا به سمت آموزش مجازی تغییر جهت داده‌اند.
رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی عنوان کرد: ۵۳۰ استاد تمام وقت در دانشگاه داریم که ۵۰ درصد آنها جوان هستند و مهارت بالایی در استفاده از فضای مجازی دارند. استادان جوان در کنار استادان پیشکسوت می توانند از مهارت های خود در عرصه آموزشی و پژوهشی برای پاسخگویی به نیازهای جدید استفاده کنند. همچنین بر اساس آخرین آمار نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه یک به ۲۴ رسیده است که باعث می شود بتوانیم از لحاظ اندیشه، اخلاق و هدایتگری استادان برای هدایت داشجویان استفاده کنیم.
وی با اشاره به ظرفیت های جدید شرکت های دانش بنیان در ایجاد کسب و کار، افزود: شرکت های دانش بنیان تاکنون مشکلات بسیاری را حل کرده اند و امیدواریم شرکت ها و شتاب‌دهنده هایی که در مرکزهای رشد ما حضور دارند به فعالیت های خود ادامه داده و آنها را گسترش دهند.
دکتر سلیمی ادامه داد: دانشگاه در عرصه کتابخانه و اطلاع رسانی با تامین ۳۵۰ هزار منبع برای پژوهش در کتابخانه دیجیتال و نرم افزار به پژوه، شرایطی را فراهم کرده که دانشجویان، استادان و محققان می توانند بدون نیاز به حضور فیزیکی، از امکانات کتابخانه استفاده کنند.
وی با اشاره به پتانسیل ها و ظرفیت های موجود دانشگاه برای شروع سال تحصیلی جدید در مهرماه، گفت: برای سال تحصیلی جدید در عرصه همایش ها و پژوهش ها ترکیبی از کارهای حضوری و مجازی را باید انجام دهیم که می تواند ضمن درآمدزایی، هزینه های دانشگاه را به طور جدی کاهش دهد.
دکتر سلیمی در پایان سخنان خود گفت: با توجه به روند کنونی بحران و تحول اجتماعی رخ داده، هرچند با مقاومت های ساختاری در مقابل این تغییر مواجه خواهیم شد ولی انتخاب ترکیبی، آموزش، پژوهش و همایش های حضوری و مجازی را قابل اجرا می کند و ما را وارد یک دوران جدید از زندگی دانشگاهی می کند. بنابراین از همه مدیران و استادان می خواهم خود را برای ورود به این انتخاب و آغاز یک دوره جدید و تاثیرگذار در حیات اجتماعی دانشگاه آماده کنند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )