بر اساس آخرین گزارش تحلیلی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در خصوص سامانه نماگر کووید-۱۹ در دنیا و ایران اعلام شد؛

افزایش نرخ رشد متوسط روزانه مبتلا به ویروس کووید-۱۹ در کشور از ۱.۳۲ درصد به ۱.۴ درصد در ۱۰ روز اخیر/کاهش میزان متوسط رشد روزانه دنیا و سایر کشورها

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۰ کد : ۵۴۷۴۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۷۶
دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: اطلاعات مستخرج از سامانه نماگرکووید-۱۹ (ISC COVID-۱۹ Visualizer) نشان می دهد که میزان رشد متوسط روزانه مبتلایان ویروس کووید-۱۹ در دنیا از ۲.۹۶ درصد در ده روز نخست اردیبهشت به ۲.۶۵ درصد در ۱۰ روز دوم اردیبهشت (۱۱ الی ۲۰ اردیبهشت) کاهش یافته است.
افزایش نرخ رشد متوسط روزانه مبتلا به ویروس کووید-۱۹ در کشور از ۱.۳۲  درصد به ۱.۴ درصد در ۱۰ روز اخیر/کاهش میزان متوسط رشد روزانه دنیا و سایر کشورها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دکتر دهقانی اظهار داشت: این در حالی است که در کشور میزان رشد متوسط روزانه در همین بازه زمانی از ۱.۳۲ درصد به ۱.۴ درصد افزایش یافته است. متوسط نرخ رشد ویروس در کشور در دهه دوم فروردین ماه ۵.۳۷ درصد بود که در دهه سوم همین ماه به ۲.۴۵ درصد کاهش یافت و با توجه به کاهش آن در دهه اول اردیبهشت به ۱.۳۲ درصد، انتظار میرفت این روند کاهشی به صورت مستمر ادامه داشته باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه روند رشد متوسط روزانه سایر کشورها در همین بازه زمانی کاهشی بوده است، ادامه این روند برای کشور نگران کننده است. برای سایر کشورها تحلیل های آماری قبل حاکی از ادامه روند کاهشی رشد انتشار ویروس در بازه زمانی مشابه بوده است. کشورهای آمریکا از ۳.۳۸ درصد به ۲.۵۵ درصد، استرالیا از ۱.۷۸ درصد به ۱.۱۲ درصد، انگلیس از ۳.۲۵ درصد به ۲.۸۷ درصد و ایتالیا از ۱.۳ درصد به ۰.۷۳ درصد کاهش یافته است. میزان بهبود یافتگان کشور در این ده روز ثابت و برابر با ۸۰ درصد بوده و از این نظر بعد از کشور چین با میزان بهبود یافته ۹۴.۲۷ درصد و آلمان با ۸۴ درصد سومین کشور دنیاست. میزان متوسط بهبودی در دنیا در ده روز اخیر از ۳۱.۴ درصد به ۳۵.۶۸ درصد افزایش یافته است.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، جهت تسریع فرایند اطلاع رسانی در زمینه یافته های جدید علمی در مورد ویروس کووید -۱۹ و کمک به پژوهشگران، سیاست‌گذاران حوزه سلامت و عموم مردم و نیز پاسخ دهی مطلوب به همه‌گیری جهانی، سامانه نماگرکووید -۱۹ ( ISC COVID-19 Visualizer ) را از ابتدای بروز بیماری راه اندازی کرده است. اطلاعات این پایگاه شامل جدیدترین مقالات علمی تمام متن منتشرشده و پیش چاپ و نیز آمار مربوط به وضعیت انتشار بیماری بر اساس نقشه جهانی از وضعیت همه‌گیری بیماری کووید -۱۹ بوده و با جستجو در آن تازه ترین آمار مبتلایان، مرگ و میر، درمان‌شدگان و همچنین نسبت های ابتلا به جمعیت به تفکیک هر کشور و مقایسه بر اساس نمودار زمانی-مکانی قابل مشاهده است. آدرس وبگاه این سامانه https://maps.isc.gov.ir/covid19/)) بوده که از طریق وبگاه اصلی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC ) https://www.isc.gov.ir) ) در دسترس می‌باشد. این سامانه همچنین به درخواست سازمان همکاری های اقتصادی کشورهای عضو دی هشت (D8) برای بهره برداری کشورهای عضو، در ماه گذشته با حضور نمایندگان کشورهای عضو این سازمان به دعوت مرکز بهداشت و حمایت اجتماعی سازمان D8 (D8-HSP) و نیز مرکز بهداشت جهانی ( Chatham House ) لندن به صورت ویدیو کنفرانس رونمایی و در وبگاه آن سازمان به آدرس (http://developing8.org/) قرار گرفت.

 

دکتر دهقانی گفت: در حال حاضر حدود ۹۰۴۳ مدرک از آخرین یافته های علمی در خصوص ویروس کووید -۱۹ در قالب مقاله تمام متن چاپ شده و پیش چاپ در این سامانه در دسترس محققان و پژوهشگران قرار دارد و البته این اطلاعات به طور روزانه به روز رسانی می‌شود. از این تعداد پژوهش، کشورهای چین، آمریکا و انگلیس به ترتیب با ۱۵۵۵، ۱۳۳۲و ۶۳۵ مقاله بیشترین مشارکت علمی را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در این حوزه داشته اند. سایر کشورها از جمله ایتالیا، کانادا، فرانسه، آلمان و استرالیا به ترتیب در جایگاه بعد هستند. ضمناً جمهوری اسلامی ایران با ۱۲۹ مقاله جایگاه دهم دنیا را در پژوهش و تحقیق در خصوص ویروس کووید -۱۹ دارد.

سرپرست ISC در ادامه گفت: در این سامانه همچنین مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های صادر شده توسط سازمان‌های معتبر دنیا از جمله سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) در حوزه بهداشت، سلامت و مقابله با شیوع بیماری کووید – ۱۹ قرار دارد که می‌تواند مورد استفاده عموم قرار گیرد. کلیه نتایج و آمار در سامانه کووید -۱۹ به همراه تحلیل مربوط به کشورهای مطرح دنیا، متوسط نرخ رشد روزانه در بازه های زمانی مختلف، درصد بهبود یافته ها و نیز درصد فوت شده ها در جدول زیر نشان داده شده است:

 

آمار تحلیلی سامانه نماگرکووید -۱۹ پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC )

درصد فوت

شده ها

(کل)

درصد بهبود

یافته ها

(کل)

متوسط نرخ رشد روزانه۱۱اردیبهشت ا لی ۲۰ اردیبهشت

متوسط نرخ رشد روزانه ۳۱ فروردین الی ۱۰ اردیبهشت

متوسط نرخ رشد روزانه ۲۱ فروردین الی ۳۰ فروردین

متوسط نرخ رشد روزانه ۱۱ الی ۲۰ فروردین

متوسط نرخ رشد روزانه ۱۰ اسفند الی ۱۰ فروردین

آمار ۲۰ اردیبهشت

آمار ۱۰ اردیبهشت

آمار ۳۰ فروردین

کشور

۶.۸

۳۵.۶۸

۲.۶۵

۲.۹۶

۴.۷۲

۸.۶۴

۷.۱۱

۴,۱۷۸,۱۵۴

۳,۲۱۸,۱۸۳

۲,۴۰۵,۷۷۱

دنیا

۵.۹۱

۱۸.۷۵

۲.۵۵

۳.۳۸

۵.۸

۱۳.۴۱

۲۸.۷۶

۱۳۶۷۶۳۸

۱۰۶۴۱۹۴

۷۶۳۷۳۲

آمریکا

۱۰.۰۶

۶۶.۶۷

۱.۱۲

۱.۷۸

۲.۹۸

۶.۵۳

۲۹.۶

۲۶۴۶۶۳

۲۳۶۸۹۹

۱۹۸۶۷۴

اسپانیا

۱۴.۵۴

NIL

2.87

3.25

۷.۰۶

۱۲.۰۲

۲۵.۸

۱۲۰۰۶۷

۱۶۵۲۲۱

۲۱۹۱۸۳

انگلیس

۱۳.۹۵

۴۸.۰۲

۰.۷۴

۱.۳

۲.۵۳

۴.۲

۱۶.۷۵

۲۱۹۰۷۰

۲۰۳۵۹۱

۱۷۸۹۷۴

ایتالیا

۰.۹۲

۱۶.۳۷

۷.۷۶

۸.۷۸

۱۹.۰۵

۱۹.۴۹

۲۳.۹۹

۲۰۹۶۸۸

۹۹۳۹۹

۴۲۸۵۳

روسیه

۱۴.۹۱

۳۱.۷۷

۰.۶۲

۰.۸۶

۳.۰۸

۱۰.۹

۲۴.۸۵

۱۷۶۹۷۰

۱۶۶۴۲۰

۱۵۲۸۹۴

فرانسه

۴.۴۱

۸۴.۰۲

۰.۶۳

۱.۰۴

۲.۵۶

۶.۸۸

۲۴.۹

۱۷۱۸۷۹

۱۶۱۵۳۹

۱۴۵۷۴۲

آلمان

۶.۸۴

۳۹.۹۳

۷.۴۵

۷.۴۶

۷.۸۶

۱۴.۶۴

۶.۸۲

۱۶۲۶۹۹

۷۹۳۶۱

۳۸۶۵۴

برزیل

۲.۷۴

۶۶.۸۵

۱.۶۷

۳.۱۵

۸.۴۹

۱۷.۸۵

۳۴.۵۸

۱۳۸۶۵۷

۱۱۷۵۸۹

۸۶۳۰۶

ترکیه

۶.۱۸

۸۰.۰۶

۱.۴

۱.۳۲

۲.۴۵

۵.۳۷

۱۶.۵۵

۱۰۷۶۰۳

۹۳۶۵۷

۸۲۲۱۱

ایران

۵.۵۹

۹۴.۲۷

۰.۰۱

۰.۰۲

۰.۱۱

۰.۰۶

۰.۱

۸۲۹۰۱

۸۲۸۵۸

۸۲۷۴۷

چین

۷.۰۸

۴۶.۶۲

۲.۶۱

۴.۲۷

۵.۳۸

۱۰.۸

۲۱.۸۲

۶۸۸۴۸

۵۳۲۳۶

۳۵۰۵۶

کانادا

۲.۸۱

۳۱.۷۲

۷.۰۹

۸.۰۷

۱۱.۵۲

۱۹.۹۶

۱۶.۳۸

۶۷۳۰۵

۳۳۹۳۱

۱۵۶۲۸

پرو

۳.۳

۳۱.۲۳

۶.۷۸

۷.۰۷

۱۰.۱۱

۱۸.۳۲

۱۹.۴۹

۶۷۱۶۱

۳۴۸۶۳

۱۷۶۱۵

هند

 

 

 

وی افزود: آخرین اطلاعات موجود در این سامانه نشان می‌دهد که در طول دهه اخیر از ۱۱ اردیبهشت الی ۲۰ اردیبهشت (۳۰ فوریه الی ۹ مه سال ۲۰۲۰) تعداد کل مبتلایان در دنیا از ۳۲۱۸۱۸۳ مورد به ۴۱۷۸۱۵۴ مورد افزایش یافته و بنابراین متوسط رشد روزانه بیماری دنیا برابر با ۲.۶۵ درصد می باشد. ضمناً میزان رشد متوسط روزانه بیماری دنیا دردهه دوم فروردین (۱۱ الی ۲۰ فروردین) برابر با ۸.۶۴ درصد، دهه سوم فروردین (۲۱ الی ۳۰ فروردین) برابر با ۴.۷۲ درصد و در دهه اول اردیبهشت برابر با ۲.۹۶ درصد بود. بررسی ها نشان می‌دهد که در دهه دوم اردیبهشت متوسط بهبود یافتگان دنیا از ۳۱.۴۱ درصد به ۳۵.۶۵ درصد افزایش و نیز میزان فوتی ها از ۷.۱ درصد به ۶.۸ درصد کاهش یافته است.

 

دکتر دهقانی گفت: بررسی آمار رسمی حاکی از کاهش مستمر متوسط نرخ رشد روزانه انتشار بیماری در ایران در دو ماه اخیر بوده است. در حالی که میزان رشد متوسط روزانه در کشور در ماه اول یعنی از ۱۰ اسفند الی ۱۰ فروردین برابر با ۱۶.۵۵ درصد بود این میزان در ماه دوم یعنی از ۱۱ فروردین ماه الی ۱۰ اردیبهشت ماه به ۳ درصد کاهش یافته بود.

وی اظهار داشت: محاسبه میزان متوسط رشد روزانه در بازه های ده روزه نشان می دهد که در دهه دوم فروردین (۱۱ الی ۲۰ فروردین) میزان رشد متوسط روزانه برابر با ۵.۳۷ درصد و در دهه سوم فروردین (۲۱ الی ۳۰ فروردین) برابر با ۲.۴۵ درصد و در دهه اول اردیبهشت (۳۱ فروردین الی ۱۰ اردیبهشت) به ۱.۳۷ درصد تنزل داشته ولی متاسفانه این میزان در دهه دوم اردیبهشت (۱۱ الی ۲۰ اردیبهشت) به ۱.۴ درصد افزایش یافته است.

سرپرست ISC گفت: کشورهای چین با میزان بهبود یافته ۹۴.۲۷ درصد، آلمان با ۸۴ درصد، ایران با ۸۰ درصد، ترکیه با ۶۶.۸۵ درصد و اسپانیا با ۶۶.۶۷ درصد بالاترین نرخ بهبود یافتگان را داشته اند. همچنین درصد فوت شدگان کشور از ۶.۳۷ درصد به ۶.۱۸ درصد کاهش یافته که کماکان کمتر از متوسط جهان (۶.۸ درصد) است. کشورهای فرانسه و انگلیس به ترتیب با ۱۴.۹۱ درصد و ۱۴.۱۵ درصد بالاترین میزان درصد فوت شدگان را دارند.

وی افزود: تحلیل آمار موجود در سامانه نماگرکووید -۱۹ ISC نشان می‌دهد که کاهش درصد متوسط نرخ رشد روزانه تقریباً برای همه کشورهای مطرح دنیا وجود داشته و بخصوص میزان فوق در ۱۲ کشور مورد مطالعه کاهش محسوسی داشته است. به طور خاص نرخ متوسط رشد روزانه ابتلا ویروس در دهه اول اردیبهشت نسبت به دهه دوم اردیبهشت کشورهای آمریکا به ترتیب از ۳.۳۸ به ۲.۵۵ درصد، اسپانیا از ۱.۷۸ به ۱.۱۲ درصد، انگلیس از ۳.۲۵ به ۲.۸۷ درصد، ایتالیا از ۱.۳ به ۰.۷۴ درصد، روسیه از ۸.۷۷ به ۷.۷۶ درصد، فرانسه از ۰.۸۶ به ۰.۶۲ درصد، آلمان از ۱.۰۴ به ۰.۶۳ درصد، برزیل از ۷.۴۶ به ۷.۴۵ درصد، ترکیه از ۳.۱۵ به ۱.۶۷ درصد، ایران از ۱.۳۲ به ۱.۴ درصد، چین از ۰.۰۲ به ۰.۰۱ درصد، کانادا از ۴. ۲۷ به ۲.۶۱ درصد، پرو از ۸.۱ به ۷.۱ درصد و هندوستان از ۷.۱ به ۶.۷۸ درصد تغییر یافته اند. همانطور که از جدول ملاحظه می شود از میان ۱۴ کشور موجود در جدول فقط متوسط رشد روزانه ایران در ۱۰ روز اخیر روند افزایشی (به میزان ۶ درصد نسبت به دهه اول اردیبهشت) داشته است.

دکتر دهقانی در ادامه گفت: با این حال بیشترین درصد بهبود یافتگان در میان کشورهای یاد شده متعلق به چین با ۹۴.۲۷ درصد، آلمان با ۸۴ درصد، ایران با ۸۰.۱ درصد، ترکیه با ۶۶.۸۵ درصد، اسپانیا ۶۶.۶۷ درصد، ایتالیا با ۴۸ درصد، کانادا با ۴۶.۶ درصد، برزیل با ۳۹.۹۳ درصد، فرانسه با ۳۱.۷۷ درصد، پرو با ۳۱.۷۲ درصد، هندوستان با ۳۱.۲۳ درصد، آمریکا با ۱۸.۷۵ درصد و روسیه ۱۶.۳۷ درصد بوده است. میزان متوسط بهبود یافته دنیا تا این زمان ۳۵.۶۸ درصد می باشد.

بیشترین درصد فوتی در میان کشورهای مورد بررسی دنیا به ترتیب متعلق به کشور انگلیس با ۱۴.۵۴ درصد، فرانسه با ۱۳.۹۵ درصد، ایتالیا با ۱۳.۹۵ درصد، اسپانیا با ۱۰.۱ درصد، کانادا با ۷.۱ درصد، برزیل با ۶.۸۴ درصد، ایران با ۶.۱۸ درصد و آمریکا با ۵.۹۱ درصد می باشد. ضمناً میزان متوسط فوتی دنیا تاکنون ۶.۸ درصد بوده است.

ل. م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷