برگزاری مراسم گرامیداشت مقام استاد و هفته معلم در دانشگاه زنجان

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۹ کد : ۵۴۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۳۷
به مناسبت روز معلم و هفته آموزش ، دانشکده و گروه های برتر آموزشی دانشگاه زنجان برای اولین بار معرفی و مورد تجلیل واقع شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکترمحسن افشارچی رئیس دانشگاه زنجان با اشاره به این‌که هیچ عاملی در مسیر کسب علم و معرفت به اندازه اخلاص معلم، مؤثر نیست، گفت: کسب علم برای علم، بخشی از اخلاص عمل معلم است و همه آن نیست؛ از این‌رو اساتید و معلمان، باید در جهت رعایت اخلاص در عمل خود تلاش کنند.
وی افزود: در مراسم گرامی‌داشت هفته معلم و تجلیل از اساتید برتر این دانشگاه گفت: کسب علم برای علم، بخشی از اخلاص عمل معلم است و همه آن نیست؛ از این‌رو اساتید و معلمان، باید در جهت رعایت اخلاص در عمل خود تلاش کنند.
دکترافشارچی گفت: معلمی به عنوان یکی از مشاغل والای اجتماعی، لذایذ خاصی دارد که نمی‌توان آن را در مشاغل دیگر جست‌و ‌جو کرد و لذت یادگیری حتی یک نکته از سوی دانش‌آموز و دانشجو، نکته‌ای انکارناپذیر است.
رئیس دانشگاه زنجان با تأکید براین‌که درجهش و تعالی علمی یک مجموعه دانشگاهی، بخش‌ها و شاخص‌های مختلفی دخیل هستند، گفت: فراهم کردن ملزومات سخت‌افزاری همچون فضاهای رفاهی برای دانشجویان، تنها بخشی از پیش‌نیازهای تعالی دانشگاه‌هاست و در کنار آن نیاز به تهیه ملزومات نرم‌افزاری نیز هستیم.
دکترافشارچی پایش سیستم دانشگاهی را یکی از ملزومات و پیش‌نیازهای پیشرفت کیفی آموزش و پژوهش در دانشگاه‌ها دانست و گفت: دانشگاه زنجان برای نخستین‌بار  فعالیت نرم‌افزاری ارزشمندی را برای پایش حرکت گروه‌های آموزشی انجام داده و امروز، گروه‌های آموزشی برتر بر اساس بررسی‌های دقیق آماری مشخص شده‌اند.
وی درادامه افزود: در گام‌های بعدی، باید پایش خاصی بر ارتباط رساله‌های مقطع دکتری دانشجویان با صنعت انجام شود و میزان موفقیت‌های پژوهشی دانشگاه نیز از همین طریق کسب می‌شود.
همچنین درادامه مراسم دکتر داوود عباسی معاون آموزشی دانشگاه زنجان با اشاره به ایمان و اعتقاد رزمندگان دفاع مقدس در رسیدن به اهداف مقدس خود، گفت: امروز نیز نمونه‌هایی از این جوانان را درکشور داریم که با همان اعتقادات و مبانی قوی دینی، در راه اقتدار جمهوری اسلامی ایران گام برمی‌دارند و مصداق بارز آن نیز شهید‌مجید شهریاری و سایر شهدای هسته‌ای کشور هستند.
وی افزود: نظام آموزش، موتور توسعه و تولید علم است و از ارکانی تشکیل شده است که سرآمدترین این ارکان، معلمان هستند که نقش هدایت و راهبری سیستم و نظام آموزشی را بر عهده دارند.
معاون آموزشی دانشگاه زنجان با تأکید بر این‌که معلم موفق در سیستم آموزشی، معتقد به مبانی دینی است، گفت: کسب رتبه‌های برتر توسط ایران در تولید علم، مدیون همین اعتقادات معلمان است.
دکترعباسی با اشاره به تهیه آئین‌نامه تشویق اساتید نمونه از سوی شورای راهبردی دانشگاه زنجان، گفت: این مصوبه دقیق و قانونی برای نخستین‌بار در استان تهیه شده و در آن ابعاد مختلفی برای پایش کیفیت تدریس اساتید مورد بررسی قرار می‌گیرد.
دکتر سعید بیگدلی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دانشگاه زنجان در ادامه این مراسم با اشاره به این‌که این معاونت برای انجام اموری همچون نظارت و ارزیابی گروه‌های آموزشی که مغفول مانده بود، آغاز‌به‌کار کرده است، گفت: پس از راه‌اندازی این بخش، شاخص‌های ارزیابی گروه‌ها با تحقیق و بررسی‌های دقیق مشخص شده و در نهایت در قالب 31 شاخص اصلی رده‌بندی شد.
وی با اشاره به این‌که دانشگاه پویا، دانشگاهی است که نگاهی درون‌سیستمی به بخش‌ها و گروه‌های آموزشی مختلف خود داشته باشد، گفت: این نگاه، سبب می‌شود تا آگاه باشیم که سرنوشت اعضای گروه‌های آموزشی به یکدیگر پیوند خورده است و همه باید در راستای تعالی آموزشی آن تلاش کنیم.
گفتنی است در پایان این مراسم اساتید نمونه انتخاب شدند و از گروه‌ها و دانشکده برتر دانشگاه زنجان تقدیر شد .