در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا صورت پذیرفت؛

تولید مواد ضدعفونی‌ کننده با اتانول ۷۵درصد در دانشگاه کردستان

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۳ کد : ۵۴۶۴۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۹
پژوهشگران دانشگاه کردستان در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا موفق به تولید مواد ضدعفونی‌ کننده با اتانول ۷۵درصد شدند.
تولید مواد ضدعفونی‌ کننده با اتانول ۷۵درصد در دانشگاه کردستان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کردستان، با توجه به نیاز مبرم کشور و منطقه به مواد مختلف ضدعفونی کننده جهت مهار بیماری کرونا، در دانشگاه کردستان در قالب کمپین مبارزه به کرونا اقدامات مختلفی جهت تولید و توزیع مواد ضدعفونی کننده مختلف صورت گرفت.
در این خصوص با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه و توانایی اعضا هیئت علمی آن تولید اتانول (الکل طبی)، مواد ضدعفونی کننده کلردار و یک نوع افزودنی جهت افرایش اثربخشی مواد ضد عفونی کننده الکل‌دار با همکاری اعضا هیئت علمی گروه مهندسی شیمی و گروه شیمی در دستور کار قرار گرفت.
در این راستا همکاران گروه مهندسی شیمی بلافاصله با طراحی و ساخت فرمانتور مناسب تولید تخمیری الکل طبی را با استفاده از مواد قندی در دسترس آغاز نمودند و اولین نمونه الکل طبی را با خلوص ۷۵% بعد از حدود دو هفته در آزمایشگاه تولید نمودند. از اتانول تولیدی همراه با گلیسیرین و اندکی اسانس، حدود سی بطری ضدعفونی کننده دست تولید شد. بعد از تولید موفقیت آمیز اتانول طبی با کیفیت بالا، در حال حاضر مطالعات اولیه برای ساخت واحد نیمه صنعتی با ظرفیت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر اتانول ۹۶% در ماه انجام شده است و بنا است تا اواخر اردیبهشت‌ماه تجهیزات واحد نیمه صنعتی در داخل دانشگاه نصب و دومین بچ محصول اتانول طبی با خلوص ۹۶ درصد جهت مصارف بیمارستانی و مواد ضد عفونی کننده تولید گردد.
ل. م ۵۴
 


( ۵ )