در راستای تشخیص بیماران مبتلا به ویروس کرونا صورت پذیرفت؛

طراحی و ساخت دوربین حرارتی هوشمند توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۵:۳۹ کد : ۵۴۶۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۲
فناوران مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه محقق اردبیلی موفق به طراحی و ساخت دوربین حرارتی هوشمند به منظور تشخیص بیماران ناشی از ویروس کرونا شدند.
طراحی و ساخت دوربین حرارتی هوشمند توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر برومند صلاحی رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی در این خصوص گفت: این محصول توسط شرکت فرایند پیشرفته آینده ایرانیان از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری این دانشگاه طراحی و ساخته شده است.
وی افزود: در اپیدمی های مشابه ویروس کرونا، از آنجایی که کنترل عبور و مرور افراد بیمار و اعلام هشدار فوری اهمیت بسیار زیادی دارد، لذا از این فناوری می‌‌توان برای تشخیص فوری تب افراد استفاده کرد و به غربالگری بیماران از افراد سالم پرداخت.
صلاحی ادامه داد: دقت بالای اندازه‌گیری و سرعت عمل در تشخیص دمای بدن افراد به صورت آنی از ویژگی ‌ها و مزیت‌های این دستگاه است.
رئیس مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه این محصول از نظر کیفیت با محصولات خارجی مشابه قابل رقابت است، تصریح کرد: از آنجایی که بخش‌‌های اصلی این دستگاه به همراه تمامی نرم ‌افزارهای آن در این شرکت تولید می‌‌شود، لذا هزینه تمام شده آن نسبت به نمونه ‌های خارجی دستگاه بسیار کمتر بوده و از این جهت، تولید آن در داخل موجب صرفه‌‌جویی بالای ارزی در کشور خواهد شد.
مهندس حجت فلاح مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت فرآیند پیشرفته آینده ایرانیان و طراح و سازنده دستگاه مذکور نیز گفت: این دوربین حرارتی هوشمند از طریق تصویربرداری حرارتی این امکان را فراهم می آورد که گرمای ساطع شده از اجسام مختلف قابل مشاهده گردد و با ثبت دمای اشیا در کادر خود، هر دمایی را با رنگی مخصوص به نمایش بگذارد، به نحوی که دمای خارج شده از هر جسم، با اشیای اطرافش قابل مقایسه گردد و دماهای پایین‌‌تر با رنگ‌‌های آبی، بنفش یا سبز و دما‌های بالاتر با رنگ ‌های قرمز، نارنجی یا زرد به نمایش در‌آیند.
وی افزود: تصویربرداری حرارتی در بخش های مختلفی کاربرد دارد، به نحوی که شرکت‌‌های تأمین کننده انرژی، از این فناوری برای یافتن محل نشت حرارت از شکاف ‌های درب و پنجره، بالگردهای پلیس برای تعقیب افراد مظنون در شب، متصدیان ایستگاه ‌های هواشناسی برای پایش طوفان ها و تندبادها و پزشکان از این فناوری برای تشخیص اختلالات و بیماری‌‌ها استفاده می‌‌کنند.
فلاح ادامه داد: با این دستگاه می‌‌توان دمای بدن افراد را حین تردد و بدون نیاز به توقف آنها اندازه‌گیری کرد و کافی است که در مسیر عبوری افراد در راهرویی با عرض مناسب برای جلوگیری از تمرکز افراد تعبیه شود، در این‌‌صورت بدون نیاز به توقف، دمای بدن شخص با عبور از جلوی این دوربین حرارتی، اندازه‌‌گیری شده و در صورت بالا بودن دمای بدن فرد، دستگاه به صورت خودکار هشدار می دهد.
وی تصریح کرد: تعدادی از کشورهای صنعتی جهان صاحب این فناوری هستند و با ساخت این دوربین توسط این شرکت و نیز برخی شرکت‌های دیگر، این فناوری در کشورمان بومی شده است.
ل.م ۵۴


( ۹ )