توسط محققان دانشگاه اراک صورت گرفت؛

طراحی نانو جاذب هیدروژنی با درصد ذخیره‌سازی بالا

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۵:۵۶ کد : ۵۴۵۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۶۴
تیم تحقیقاتی گروه شیمی دانشگاه اراک موفق به طراحی نانو جاذب هیدروژنی با درصد ذخیره‌سازی بالا شدند.
طراحی نانو جاذب هیدروژنی با درصد ذخیره‌سازی بالا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اراک، در تحقیقی که اخیراً در قالب رساله دکتری رضوان رحیمی و به سرپرستی پروفسور محمد سلیمان نژاد در دانشگاه اراک انجام شده است؛ نانو صفحه Be۲N۶ تزئین شده با لیتیم به‌عنوان یک جاذب جامد با درصد وزنی ذخیره سازی هیدروژن برابر با ۱۲,۱ درصد با استفاده از محاسبات کوانتم مکانیکی طراحی و معرفی شده است.
این نانو صفحه امکان سنتز دارد و ظرفیت ذخیره سازی هیدروژن در آن از بسیاری از نانو صفحه های طراحی شده مشابه بیشتر است.
با توجه به امکان ذخیره‌سازی مطلوب هیدروژن بر روی این نانو صفحه، شرایط استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت پاک محقق می‌شود؛ لذا دیگر بحث الایندگی سوخت‌های فسیلی با توجه به عدم توجیه برای استفاده از آنها وجود ندارد.
توانایی ذخیره سازی جاذب معرفی شده بیش از دو برابر هدف تعیین شده توسط دپارتمان انرژی امریکا (۵,۵ درصد وزنی تا سال ۲۰۲۰) می‌باشد.
با توجه به آلایندگی حاصل از سوخت‌های فسیلی، استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت جایگزین میتواند وابستگی ما به سوخت‌های فسیلی را کاهش داده و یک منبع مناسب برای تولید انرژی پاک باشد. عمده‌ترین اشکالی که استفاده از هیدروژن را برای کاربردهای عملی محدود کرده است یافتن روش‌های مقرون به صرفه و قابل اعتماد برای ذخیره‌سازی هیدروژن می‌باشد.
گفتنی است نتایج حاصل از این تحقیق در مجله بسیار معتبر Q۱؛ International Journal of Hydrogen Energyبا ضریب تاثیر ۴,۱ در سال ۲۰۲۰ منتشر شده است.
ل.م ۵۴


( ۲۸ )