با کاربرد نابودی باکتری‌ها و ویروس کرونا صورت پذیرفت؛

ساخت دستگاه تولید اشعه UVC در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۲ کد : ۵۴۵۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۷۳۴
فناوران پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان موفق به طراحی و ساخت دستگاه تولید اشعه UVC برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها شدند‌.
ساخت دستگاه تولید اشعه UVC در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، دکتر عجمی مدیر شرکت لیزر پرتوسازان و یکی از سازندگان این دستگاه با بیان اینکه یکی از روش‌های استریل کردن محیط استفاده از تابش اشعه فرابنفش در محدوده UVC است گفت: جذب تابش UVC در محدوده ۲۴۰ تا ۲۸۰ نانومتر باعث پاره شدن زنجیره DNA و RNA شده به طوری که ویروس یا باکتری کشته یا به گونه‌ای غیرفعال می‌شود که قادر به تکثیر نخواهد بود.
دکتر عجمی گفت: این دستگاه دارای تابش با طول موج ۲۵۴ نانومتر با توان جرم کُشی بالا است و پارامترهای آن از قبیل ولتاژ، جریان و دما به گونه ای طراحی و ساخته شده‌اند که بیش از ۹۰ درصد تابش آن روی طول موج ۲۵۴ نانومتر است و باعث استریل شدن سطوح و نابودی ویروس کووید ۱۹ می‌شود.
دکتر رضا کی‌پور معاون فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان نیز گفت: فناوران «شرکت لیزر پرتو سازان» مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با مدیریت دکتر علی اصغر عجمی عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان، با همکاری «شرکت صنایع تولیدی ریز نگار قومس» مستقر در شهرک صنعتی سمنان، موفق به ساخت این دستگاه شدند.
دکتر کی‌پور با بیان اینکه این دستگاه می‌تواند باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین برده و غیرفعال کند، اظهار داشت: در حال حاضر منابع تابش UV به علت شیوع ویروس کرونا کمیاب شده و کشورهای معدود سازنده، تمام تولید خود را صرف استفاده داخلی می‌کنند و واردات آن نیز بسیار دشوار شده است.
وی به افزایش قیمت منابع تابش UV هم اشاره و خاطر نشان کرد: این محصول می‌تواند گام مهمی در رفع مشکلات ناشی از بحران کرونا در کشور محسوب شود.
ل.م ۵۴


( ۹ )