به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛

طراحی سامانه هوشمند برای تخمین وضعیت بدن از روی چشم

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۴ کد : ۵۴۵۶۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۰۱
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی سامانه‌ای هوشمند برای تخمین وضعیت بدن از روی تصویر چشم شدند.
طراحی سامانه هوشمند برای تخمین وضعیت بدن از روی چشم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، شیدا میرلو دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی اطلاعات پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی سامانه هوشمند جهت تخمین وضعیت بیماری بدن از روی تصویر چشم» گفت: یکی از موضوعاتی که همواره از قدیم مطرح بوده بررسی بیماری از روی چشم بود که درخصوص بیماری های مختلف بویژه دیابت نیز مستندات زیادی وجود دارد.

وی با بیان اینکه دراین پروژه در صدد برآمدیم که ارتباط بین بیماری تصلب شریان و عنبیه چشم را بررسی کنیم، بیان کرد: هدف ما این بود که سامانه هوشمندی را طراحی کنیم که با استفاده از تصویر چشم بتوان بیماری تصلب شریان را در افراد تشخیص داد.

مجری طرح «طراحی سامانه هوشمند با بیان اینکه برای این پروژه دادهی تصویر چشم نزدیک به ۱۰۰ فرد مبتلا به بیماری و ۹۰ فرد سالم را جمع‌آوری کردیم، عنوان کرد: به نتیجه رسیدیم که با صحت ۹۳ درصد می توان به تشخیص بیماری از روی عنبیه چشم پرداخت؛ در این پژوهش ۹۶ داده بیمار و ۸۳ داده سالم مورد بررسی قرار گرفتند.

میرلو گفت: این سامانه می تواند در غربالگری بیماران به پزشک کمک کند؛ اما در حال حاضر نیاز است برای اجرایی شدن تعداد داده های بیشتری مورد بررسی قرار بگیرند و افراد سالم جامعه آماری با دقت بالاتری انتخاب شوند تا بتوان به کار جامعیت بخشید.

وی ادامه داد: برای ما مهم است که بدانیم بیمار در چه مرحله ای از بیماری به سر می برد که باید تحقیقات خود را گسترده تر کنیم.

مجری این طرح افزود: برای تشخیص بیماری های آلزایمر، بیماری های مربوط به روده، معده، کلیه، کبد چنین بررسی هایی وجود دارد که این مطالعه ها نیز در مراحل اولیه هستند و به مرحله کلینیکی نرسیده اند؛ اما اگر بتوانیم در مسیر پیشگیری بیماری تصلب شریان قدم برداریم کار با اهمیتی خواهد بود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیرگفت: اگر بتوانیم در مراحل اولیه درگیری افراد با بیماری موفق به تشخیص بیماری بشویم، این تشخیص بیشتر اهمیت خواهدداشت.

وی تاکید کرد: در حال حاضر با کاری که انجام داده ایم تنها افراد سالم از بیمار در جامعه آماری تهیه شده مشخص می شوند.

گفتنی است استاد راهنمای این پروژه دکترفرزاد توحید خواه، استاد تمام و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است؛ همچنین این طرح با همکاری دکترعباس سلیمانی رئیس بخش قلب و عروق مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سینا (بیمارستان سینا) انجام گرفت. دکترگلناز بغدادی، دانشجوی پسا دکترا دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رویا همت پور، عنبیه شناس در موسسه پیشگامان طب سنتی ایرانیان، نماینده دانشگاه پزشکی سنتی ارمنستان نیز در پیشبرد این پژوهش کمک کرده‌اند.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴