برگزاری کنفرانس بین المللی مهندسی مواد و متالورژی دردانشگاه شیراز

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۲ کد : ۵۴۵۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۷۰
پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی مواد و متالورژی(iMAT2016) و دهمین کنفرانس مشترک انجمن مهندسین متالورژی ایران و انجمن علمی ریخته گری، به مدت 2 روز دردانشگاه شیراز برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت...
پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی مواد و متالورژی(iMAT2016) و دهمین کنفرانس مشترک انجمن مهندسین متالورژی ایران و انجمن علمی ریخته گری، به مدت 2 روز دردانشگاه شیراز برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، آیین گشایش این کنفرانس با حضور بیش از 500 نفر از استادان،‌ دانشجویان و فعالان صنعت در دانشگاه شیراز ترتیب یافت.
دکترسید مجتبی زبرجد دبیر همایش دراین مراسم گفت: پس از اعلام فراخوان در اردیبهشت 95، بیش از هزار چکیده مقاله توسط کمیته علمی ارزیابی شد که 900 مقاله در محورهای کنفرانس قرار داشت.
وی افزود: در مهلت مقرر، 882 مقاله کامل دریافت شد که با کمک صد داور از دانشگاه های مختلف، مقالات مورد ارزیابی قرارگرفت.
دکترزبرجد خاطرنشان کرد: پس از داوری، 110 مقاله برای ارائه به صورت سخنرانی و 647 مقاله در قالب پوستر ارائه می شود.
دبیرهمایش گفت: از کل 757 مقاله، 143 مقاله لاتین بوده که از دانشگاه های ایران و کشورهایی همچون ایتالیا، آمریکا و کانادا بوده است.
وی افزود: فرآیندهای ریخته گری، شکل دهی، جوشکاری، متالورژی پودر، مدل سازی و شبیه سازی در مهندسی مـواد و متالورژی، مواد نوین شامل نانوکامپوزیت ها، ‌نانومواد، بیومواد ، آموزش و انتقال فناوری در مهندسی و علم مواد، متالورژی استخراجی، تولید آلیاژها و سنتز مواد، بازرسی های فنی و غیرمخرب، مدیریت راهبردی درمهندسی مواد، سرامیک های مهندسی، خوردگی و حفاظت  و رنگ و پوشش ، از محورهای کنفرانس به شمار می رود.
دکترجلال حجازی رئیس انجمن علمی ریخته گری ایران هم درمراسم افتتاحیه گفت: توسعه کمی و کیفی مهندسی مواد و متالورژی و صنایع وابسته به آن بر کسی پوشیده نیست.
وی افزود: در کنار رشد و توسعه درعرصه های مختلف، با چالش هایی هم مواجه هستیم که نبود توازن منطقی بین نیروی انسانی و فارغ التحصیلان دانشگاهی با نیاز و اشتغال است.
دکترحجازی بیان داشت: برنامه ریزی برای ترسیم و تدوین سیمای " نیاز - اشتغال - نیرو" ؛ مشخص شدن شرح وظایف مهندسان در صنعت با توجه به مقاطع تحصیلی و اجرای برنامه های کاربردی و کارآموزی نیروهای انسانی، ‌ازجمله مواردی است که باید بیش از پیش به آنها توجه شود.
دکترمحمد جوادی عابدینی رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز دیگر سخنران مراسم افتتاحیه پنجمین کنفرانس بین المللی مهندسی مواد و متالورژی بود.
وی با برشمردن مزایای برگزاری چنین کنفرانس هایی در توسعه ملی، ‌اظهارداشت: نهادینه کردن فرهنگ کار گروهی و نهادینه کردن فرهنگ گفتگو و تبادل نظر نخبگان ، ازجمله مزایای برگزاری چنین برنامه هایی است.
رئیس دانشکده مهندسی با تاکید براینکه دانشگاه ها باید از تقلید پروری در علم پرهیز کنند،‌ تصریح کرد: اگر اخلاق درسطح جامعه احیا شود و خودباوری، تحقیق پروری و شکوفایی علمی در دانشگاه ها رواج یابد، آنگاه به اهداف مطلوب دست می یابیم.
دکترعابدینی با تاکید براینکه نگارش مقاله پژوهشی هدف اصلی علم نیست، گفت: احیای اخلاق و نهادینه کردن اخلاق و اصلاح جامعه باید به عنوان هدف اصلی علم تلقی شود و توحید باید به عنوان خروجی تمامی دانشگاه ها قرارگیرد و این مهم تنها با تلاش و همکاری همگانی میسر خواهد بود.
دکترمجید ارشاد رئیس دانشگاه شیراز هم دراین مراسم گفت: تولید علم تنها در تولید مقاله خلاصه نمی شود و نگارش مقاله تنها یکی از شاخص های تولید علم به شمار می آید.
وی افزود: دستیابی به رتبه اول علم و فناوری در منطقه، چشم انداز کشور در سال 1404 در نظر گرفته شده و کشور نیروی انسانی کافی برای دستیابی به این رتبه را دارد.
وی ادامه داد: برنامه ریزی های خوبی دراین زمینه در وزارت علوم صورت گرفته اما این تلاش ها به تنهایی راه به جایی نخواهد برد و ما نیازمند منابع مالی کافی برای فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه ها برای تحقیق و پژوهش جامعه علمی کشور هستیم.