رونمایی از سامانه سیاست‌گذاری هوشمند بحران‌های اپیدمیک در دانشگاه علم و صنعت ایران

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۷ کد : ۵۴۵۳۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۴۱
سامانه سیاست گذاری هوشمند بحران های اپیدمیک (ساهوپ) دانشگاه علم و صنعت ایران، با حضور دکتر مجتبی زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، دکترمفتاحی رئیس اندیشگاه بسیج اساتید کشور، مهندس ایلخان رئیس بسیج مهندسان عمران و معماری کشور و رئیس و جمعی از مدیران و اساتید این دانشگاه رونمایی شد.
رونمایی از سامانه سیاست‌گذاری هوشمند بحران‌های اپیدمیک در دانشگاه علم و صنعت ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علم و صنعت ایران، دکتر ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران در این مراسم، ضمن تقدیر از بسیج اساتید دانشگاه و دست‌اندرکاران طراحی سامانه ساهوپ گفت: در دو سال گذشته تلاش کرده‌ایم ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه فناوری محور و نه صرفاً مقاله محور باشد و البته این موضوع به معنای بی توجهی به آیین نامه ها نیست. ما به آیین نامه ها توجه داریم، ولی فعالیت در مراکز فناوری و نوآوری هم مهم است؛ در این زمینه به مراکز فناوری و نوآوری هم پیشنهاداتی داده‌ایم.

وی افزود: حرکت به سمت راه‌اندازی گرایش‌های میان رشته‌ای، رمز موفقیت دانشگاه‌ها در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی است. تمرکز صرف بر آموزش‌های کلاسیک کافی نیست و خوشبختانه دانشکده‌های مختلف دانشگاه با همکاری یکدیگر گرایش‌های کاربردی و موثری ایجاد کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران ضمن اشاره به دستاورد دانشگاه در تولید الکل در یک آزمایشگاه ظرف مدت ده روز از ۲۸ اسفند تا هشت فروردین آن را ناشی از روحیه جهادی دانشگاهیان دانست و افزود: اگر چه وظیفه دانشگاه‌ها تولید الکل نیست، ولی وقتی رابطه عرضه و تقاضا بر هم خورده، دانشگاه علم و صنعت ایران برای رفع نیاز مردم وارد عمل شده و الکل تولید می‌کند. الان بهترین فرصت برای نقش‌آفرینی کشور در زمینه صادرات مرتبط با بیماری کرونا است. ما باید به شرایط پساکرونا در جهان ونیازهای جدید توجه داشته باشیم و از فرصت ها و ظرفیت های ایجاد شده استفاده کنیم. راه اندازی مرکز نوآوری جدید دانشگاه هم به این امر کمک خواهد کرد.

دکترمیرسامان پیشوایی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی صنایع و مسئول بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران نیز، ضمن تبریک ماه مبارک رمضان، طراحی سامانه ساهوپ را حاصل همکاری اندیشکده حکمرانی باز بسیج اساتید دانشگاه با دانشکده‌های مهندسی پیشرفت و مهندسی صنایع دانست و در تشریح ضرورت عرضه آن گفت: به گفته رهبر معظم انقلاب جمهوری اسلامی اکنون در مرحله دولت سازی است. از سوی دیگر دولت ها بدون سیاست گذاری های هوشمندانه و مبتنی بر شواهد علمی هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کنند. اجرای طرح ساهوپ به اصلاح و ارتقای سبک حکمرانی در ایران کمک می کند، زیرا ابزار سیاست گذاری هوشمند را در اختیار دولت می گذارد.

وی افزود: در دانشگاه علم و صنعت ایران تخصص های متنوع علوم انسانی و فنی در کنار یکدیگر وجود دارند و این یک مزیت رقابتی برای دانشگاه محسوب می شود.

دکترپیشوایی رصد پیامد سیاست ها، افزایش سرعت و دقت سیاست گذاری، تبدیل تصمیم های سیاسی به امری کارشناسی، امکان شبیه سازی بحران هایی مانند کرونا، تست انواع سیاست‌های کنترلی تحت دوزهای مختلف با زمان‌های اعمال متفاوت را از جمله مزایای سامانه ساهوپ دانست و گفت: این سامانه توسط گروه ده نفره بین رشته‌‌ای با تخصص های مهندسی سیستم، سیاست گذاری و اپیدمولوژِی مبتنی بر متدولوژی پویایی شناسی سیستم‌ها و مدل اپیدمی اصلاح شده SEIR طی مدت دو ماه کار فشرده طراحی و پیاده سازی شده است.

مدیر پروژه ساهوپ درادامه به تشریح معماری و نحوه عملکرد این سامانه و تشریح محیط کاربری آن پرداخت و تاکید کرد: افراد عادی بدون بهره مندی از دانش تخصصی می توانند از سامانه یادشده بهره بگیرند وما می توانیم در صورت حمایت کافی در آینده ماژول بهینه سازی را برای پیشنهاد سیاست های اعمالی بهنیه به آن اضافه کنیم. افزایش دقت پارامترهای فنی با استفاده از تکنیک های یادگیری و تجربیات خبرگان اپیدمولوژی نیز ممکن است.

دکترپیشوایی در پایان پیشنهاد راه‌اندازی مرکز حکمرانی هوشمند در دانشگاه علم و صنعت ایران را برای خدمت رسانی به بخش‌های مختلف حاکمیتی مطرح کرد و توسعه سامانه های حکمرانی هوشمند در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی را با توجه به نیازهای دستگاه های حاکمیتی و نیز اتصال سیستم های اطلاعاتی به این سامانه ها برای افزایش دقت آنها را یک ضرورت دانست.

در ادامه، دکتر زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، ضمن اظهار خرسندی از رابطه بسیار خوب و مناسب دانشگاه علم و صنعت ایران و نهاد بسیج، آن را ناشی از روحیه تعهد و علاقمندی این دانشگاه به پیشبرد امور نظام جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف دانست و گفت: در اینده جنگ با ایران در حوزه های زیستی و شناختی است و دشمن می داند که قادر به حمله نظامی به ما نیست. لذا تشکیل قرارگاه ها و سامانه ها در آینده باید بر همین اساس صورت بگیرد.

وی افزود: ما با تمام قوا از این سامانه پشتیبانی می کنیم و باید برای ارائه رسمی آن به نهادهای دولتی و حاکمیتی از سوی خود دانشگاه اقدام شود و دولت برای رشد آن حمایت مادی و معنوی به عمل آرد.

دکترزارعی گفت: ما در دوران مواجهه با کرونا به تجربه معرفتی تازه ای رسیده ایم و آنهایی که خدا را کشته بودند و دنبال نظم معرفی تازه ای مبتنی بر راهبری علم بودند، متنبه شدند. رسانه های فارسی زبان زیر نظر پنتاگون تنها به سطح سیاسی این موضوع توجه می کنند. ولی ما باید به سطح معرفی آن هم توجه کنیم. یورگن هابرماس فیلسوف مشهور آلمانی که قبلاً می گفت مدرنیته آشوب ها را به طور خودسامان اداره می کند، هم اکنون می گوید باید از نئولیبرالیسم عبور کنیم، زیرا در ایام کرونا به درد ما نخورد.

همچنین سطح دوم بحث بعد از سطح معرفتی، سطح فلسفی است و آنهایی که علم را به جای خدا نشاندند نتیجه عمل خود را دیدند. سطح سوم بحث هم سطح حکمرانی است. جمهوری اسلامی در این سه سطح با توجه به امکانات و محدودیت هایی که داشته درست عمل کرده و در حوزه حکمرانی نسبت به کشورهای اروپایی عملکرد بهتری داشته است.

سپس دکترارجمندی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علم و صنعت ایران و نیز دکترمعینی و دکترفتحیان روسای دانشکده های مهندسی پیشرفت و مهندسی صنایع نظرات و پیشنهادات خود را برای ارتقای سامانه ساهوپ و سامانه های مشابه با آن و نیز الگوسازی برای همکاری های گسترده تر و غلبه بر چالش های جهان پس از کرونا مطرح کردند.

ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴