توسط محققان دانشگاه فنی و حرفه‌ای صورت گرفت؛

تولید نخ بخیه قابل جذب پروتئینی از کازئین شیر به کمک فناوری نانو و اثر القایی فتوالکتریکی

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۵:۳۸ کد : ۵۴۵۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۹۶
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای از تولید نخ بخیه قابل جذب پروتئینی از کازئین شیر به کمک فناوری نانو و اثر القایی فتو الکتریکی توسط عضو هیئت علمی این دانشگاه خبر داد.
تولید نخ بخیه قابل جذب پروتئینی از کازئین شیر به کمک فناوری نانو و اثر القایی فتوالکتریکی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دکتر ابراهیم صالحی عمران با تبریک کسب این موفقیت بزرگ به جامعه علمی کشور، بیان داشت: مهندس مرتضی ابراهیم نژاد عضو هیئت علمی و استاد دانشکده فنی امام محمد باقر(ع) ساری در بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار با ارائه فناوری تولید نخ بخیه جذبی از پروتئین شیر در سامانه ارزیابی فناوری ایران (سافا)، حائز سطح آمادگی فناوری (TRL) 4 گردید.
مهندس مرتضی ابراهیم نژاد در خصوص ضرورت انجام این تحقیق عنوان کرد: نخ بخیه، محصول مشترک بین رشته های مهندسی نساجی و مهندسی شیمی و علوم پزشکی است. تولید نخ بخیه جذبی بسیار دشوار و در انحصار چند کشور دنیاست.
عضو هیأت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مازندران ادامه داد: فناوری تولید نخ های بخیه بسیار نوین و متنوع می باشند. به جهت اینکه ساختار نسوج بدن از پروتئین است و اگر بخواهیم نخ بخیه براحتی جذب بدن شود باید از جنس پروتئین باشد به همین جهت برای نخستین بار در این پروژه از پروتئین استحصال شده از شیر بنام کازئین استفاده شده است.
وی تصریح کرد: کارخانجات باید سالانه میلیون‌ها لیتر شیر و سایر فرآورده‌های لبنی را به علت فاسد شدن و پایان یافتن تاریخ انقضا به دور بریزند و مهمتر آنکه به جهت آلایندگی این فراورده ها، ناچاراً مبالغ زیادی را صرف حفظ محیط زیست و پاکسازی نمایند. با اجرای این پروژه به راحتی می‌توان ضایعات لبنی را که سرشار از پروتئین های مفید می باشند، با انجام فرایند بیوشیمیایی و به کمک فناوری نانو به یک ماده با ارزش و قیمتی به نام نخ بخیه جذبی تبدیل نماییم. با انجام این فرایند هم مانع از به هدر رفتن شیر می شویم و هم ارزش افزوده بسیار بالایی ایجاد می کنیم.
وی در پایان افزود: سالانه در حدود ۱۶۰۰۰ پکیج (بسته های استاندارد) نخ بخیه جهت عمل های جراحی استفاده می شود که همگی آن از خارج از کشور تهیه و تأمین می شود که ارز بسیار زیادی را می طلبد و با اجرایی کردن این پروژه به‌صورت تولید انبوه می‌توانیم از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری نماییم.
ل.م ۵۴


( ۳ )